Nagyon örülök, hogy a gépkocsik elhelyezésével kapcsolatos írásomra többen is felkapták a fejüket. Ezért írtam. Szeretném azonban leszögezni, hogy nem kezdeményeztem a parkoló autók kitiltását sem a közterületekről, sem a járda és az utak közti zöldsávról. Egyszerűen csak leírtam, hogy mi a helyzet, és felvázoltam, hogy mire kell számítani annak, akinek nem megoldott a parkolás a kerítésen belül.
És ha már megszólítottak, nekem is van gépkocsim, és én sem tartom ördögtől valónak a használatát. Igaz ugyan, hogy ha tehetem, kerékpárral és tömegközlekedéssel járok, mert olcsóbb és egyszerűbb, mint gépkocsival gyök kettővel cammogni a dugóban, utána meg idegesen parkolót keresni, és sokat fizetni érte. Sőt, én is éltem a “toronyházban”, ami körül parkolni csak ritkán volt hely, különösen, miután nyílt egy dohánybolt és a körülötte lévő parkolóhelyeket lezárták, hogy a kihelyezett hordók mellett állva nyugodtan cigizhessenek, iszogathassanak a kuncsaftok.
Az, hogy valakinek szolgálati kocsija van, vagy autóval jár dolgozni, az nem előjog, attól még nem köteles neki a város parkolási lehetőséget biztosítani a közterületeken. Sőt, ha valaki a 60-as, 70-es években épült lakótelepekre költözött, ott sem építettek elegendő parkolót. Abban az időben, amikor éveket kellett várni a tehetősebb családoknak egy autóra, akkor még senki nem gondolt arra, hogy 50 évvel később nem egy, hanem két autót is könnyedén beszerezhetnek és fenntarthatnak a lakók.
Abban viszont igaza van a levélírónak, hogy a zsúfolt földszintes belvárosban ma is épülnek olyan többszintes házak, társasházak, ahol az eddiginél sokkal több család telepedik le, és nem gondolkodnak a gépkocsik elhelyezéséről. Vannak új lakóparkjaink, ahol még az új épület környezete sincs kialakítva, de már beköltöztek a tulajdonosok és a felvonulási területeken kezdték el a parkolást jobb híján. Persze ezeket az új lakásokat úgy illene engedélyezni, ha garázst is építenének mellé.
De ez a probléma nem áll meg a lakóövezeteknél. A váci stadionban is csak úgy lehet meccset nézni, ha az autóval a Liget fái között állnak meg a szurkolók, mert csak nagyon korlátozott mennyiségű parkolót építettek. Igaz, már nagyon régen jöttek annyian váci focimeccsekre, hogy a rendőröknek a Ligetbe kellett volna terelni a parkolókat.
A Vác plázát és úgy kezdték el építeni, hogy a parkolási lehetőségekkel nem számoltak. Sőt azzal sem számoltak még tíz évvel ezelőtt sem, hogy a középiskolákba a tanárok, sőt a diákok is autóval fognak járni. Most a Szérűskertben reggel 8-kor már nem csak a sportcsarnok parkolói, hanem a nagy füves pálya, és a közeli erdőszegélyek is megtelnek a gépkocsikkal.
Ezek tények, amiket már a politikusok is észrevettek biztosan, de mivel ezeket leírva csak szavazatokat veszítenének, ezért egyelőre nem beszélnek róla.
De a parkolási lehetőségek csökkennek, és fogynak. Lehet, hogy van még annyi közterület, amire jól kitalált okkal és ismeretséggel megadják a felmentéseket a parkolásra, és van még valamennyi zöldsáv az utak mentén, amit parkolóvá taposhatunk, de csak idő kérdése, hogy ez mikor fogy el.
Hogy hol lehetne olyan parkolókat létesíteni, ahol azok is lerakhatnák az autójukat, akiknek nincs már hely a házban, vagy a ház előtt, azt én sem tudom, nem is az én tisztem kijelölni, de attól még a szakembereknek ezen gondolkozniuk kell és meg kell oldani a problémát.
Mostanában arról olvashatunk, hogy azt szeretnék, ha Vác is olyan lenne, mint a nyugat-európai kisvárosok. Érdemes lenne elmenni arra, és megnézni, hogy melyik település történelmi belvárosa van zsúfoltságig tömve gépkocsikkal, és van-e olyan, ahol a járda és az út közti rész ne lenne karbantartva. Vannak ilyen helyek, de azok keletre találhatóak, ahonnan elindultunk. ♦