Uniós pályázatból indult az egészségfejlesztési iroda, máris nagyon népszerű

Minden ember számára az egyik legmeghatározóbb tényező az egészsége. A váci Jávorszky Ödön Kórházban egy egészségfejlesztési iroda működik, melynek célja, hogy a váci járás összes településének lakói számára biztosítsák az egészségmegőrzést. Ennek érdekében különböző programokat szerveznek. Kérdéseinkre a szervezők írásban válaszoltak.

Mi volt a Váci Egészségfejlesztési Iroda létrehozásának alapvető célja?

Irodánk Európai Uniós pályázati forrásból (VEKOP-7.2.2-17-2017-00007) jött létre a váci járásban élő lakosság számára. Célunk, hogy a lakosság egészségmegőrzését és fejlesztését segítsük a váci járás 18 településén egészségügyi szakemberek bevonásával. A járáshoz tartozó települések: Acsa, Csörög, Csővár, Galgagyörk, Kisnémedi, Kosd, Őrbottyán, Penc, Püspökhatvan, Püspökszilágy, Rád, Sződ, Sződliget, Vác, Vácduka, Váchartyán, Váckisújfalu és Vácrátót.

Kik vehetik igénybe az EFI segítségét?

A járás településein élő lakosok. Saját elhatározásból, vagy háziorvosa javaslatára is felkereshetik az egészségfejlesztési irodát, amennyiben szeretnének egy állapotfelmérést és kockázatbecslést készíttetni az egészségi állapotra vonatkozóan. Részt vehetnek egyéni, személyre szóló tanácsadáson is, illetve tájékozódhatnak a helyi egészségmegőrzést, egészségfejlesztést célzó programokról.

Van szükség orvosi beutalóra?

Nincsen.

Pontosan milyen szolgáltatásokat biztosítanak azok számára, akik felkeresik önöket?

Célunk hogy segítsük a lakosságot, hogy ha többet szeretnének tudni az egészségi állapotukról, szeretnének életmódjukon változtatni, szívesen csatlakoznának diétás és mozgásprogramokhoz, szívesen sajátítanának el stresszkezelő technikákat, és ha szeretnének káros szenvedélyektől megszabadulni.

Az összes szolgáltatás igénybevétele térítésmentes?

Szolgáltatásaink, programjaink ingyenesek.

Milyen fórumokon lehet értesülni a programjaikról?

A váci EFI Facebook oldalán, valamint a szakrendelő, kórház területén kihelyezett plakátokon. Más településeken megrendezésre kerülő rendezvények esetén a helyi művelődési házban, polgármesteri hivatalban, valamint további népszerűbb helyszíneken is kihelyezésre kerülnek plakátjaink.

Úgy tudjuk, idén az EFI-n belül létrehoztak egy szülésfelkészítő szülőklubot, ez milyen időközönként tart programokat?

Augusztus 5-től kéthetente szerdán 17 órai kezdettel kerülnek megrendezésre a szülésfelkészítő szülőklub programjaink.

Pontosan milyen technikák megtanulására van lehetőség ebben a klubban?

Előadásaink a következő témákkal kerülnek megrendezésre: szülés és szülést segítő technikák és eszközök, dietetikai tanácsadás, csecsemő és gyermek újraélesztés, babamasszázs, újszülött- és csecsemőgondozás, szoptatási tanácsadás. A nagy létszámú érdeklődésre való tekintettel a szülés és szülést segítő technikák és eszközök előadásunk augusztus 5. után szeptember 2-án is megrendezésre kerül.

Jellemzően milyen korosztályba tartozó szülők keresik fel a klubot?

A 20-45 év közötti kismamák és párjaik vesznek részt leginkább az előadásokon.

Általában mik a leggyakoribb kérdéseik ezeknek a szülőknek?

A szülés beindulásának jelei, mit kell hozni a kórházba az édesanyának és a babának, újszülött- és csecsemőápolással kapcsolatos kérdések, újszülött táplálása, kismamák és anyukák táplálkozásával, vitaminpótlással kapcsolatos kérdések, szoptatási nehézségek.

Ezek a szülők jellemzően éppen akkor várják a gyermeküket, vagy még csak tervezik, esetleg már túl vannak a szülésen?

Az előadásokon részt vevő párok nagy része akkor várja gyermekét. Előfordulnak kisebb létszámban olyan szülők is, akik már túl vannak a szülésen, de szeretnének megismerkedni a babamasszázs technikákkal, valamint a csecsemő és gyermek újraélesztéssel. ♦