Egy váci Afrikában: az első napomon találkoztam a Hakuna Matata életérzéssel

Kíváncsi vagy, hogy Afrikában hogy telik a gyerekek szabadideje? Egy biztos: sosem unatkoznak! A kenyai kis falut még nem érte el a technika ördöge, így a burai árvaház lakói még igazán a természet gyermekei lehetnek, gyorsan feltalálják magukat és minden percet kihasználnak.

Első kint töltött napomon lementünk a focipályára, ami egy hatalmas terület, a falu minden gyerekével.

A focipálya! Már sokat hallottam róla, a friss önkénteseken gyakran kifog, mivel az átlag magyar mentalitásunknak köszönhetően még ezt az egyszerű, örömteli, könnyed eseményt is túl tudjuk aggódni: „nehogy baja essen egy gyereknek”, „jaj, mi lesz, ha leesik a fáról, vagy ha megeszik valami mérgezőt” (ösztönösen jobban tudják, mi ehető, mint egy diplomás botanikus), „hogy számolok el azzal, ha valaki eltűnik”, „nehogy elüsse az autó” (az a 3 naponta, ami még felénk, a falu végére is eljut, a göröngyös földutaknak köszönhetően legfeljebb kb. 5 km/h sebességgel halad). Így volt önkéntes, aki annyira komolyan vette a feladatot, hogy kilenc árvával indult el játszani, de tizenkettővel tért haza, büszkén hazatessékelte a családos gyerekeket is.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Minden rendszerváltó szavazatért meg kell küzdeni – Vácott is

Én az esélytelenek nyugalmával indultam, hiszen szinte még nem ismertem senkit és semmit. Talán már itt, az első napomon, elkezdtem ráérezni a Hakuna Matata életérzésre.

A gyerekek amúgy meglepően szófogadóak, nagyon kedvesek és segítőkészek, páran szeretnek anyáskodni is, ők bemutatták nekem a terepet, rendbe szedték a rosszalkodókat, és a végén – épségben – hazarendeltek mindenkit. Mire az utolsókkal is visszaérkeztünk, a gyorsabbaknak maradt még ideje a Taita Alapítvány által épített, az árvaház melletti játszótéren is levezetni a soha el nem fogyó energiájukat.

Így minden rendben ment, anélkül, hogy aggódtam volna. Bevallom, furcsán új, ám meglepően felszabadító érzés volt.

Felavattuk az adományaitokból kapott játékokat, igazi filmbéli jelenet volt: a nagyobbak a kincsként kezelt focilabdával meccsbe szálltak a falusi gyerekekkel, a kicsik büszkén mutatták, milyen ügyesen tollasoznak és ugróköteleznek, a többiek fára másztak, gyümölcsöt és virágot szedtek… Ám mindeközben persze mindenki a nevemet kiabálta, velem akart játszani, fogni a kezem, magával ragadni, a nyakamban lógni, fotózkodni, beszélgetni, vagy csak kicsit, bárhogyan is, de magára vonni a figyelmet (hiszen ez az, amire a legnagyobb szükségük van és most végre volt ott valaki ezért, értük), míg én az utazás fáradalmaitól, az újdonság varázsától, a sok zsibongó lurkótól alig találtam a helyem.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Minden rendszerváltó szavazatért meg kell küzdeni – Vácott is

Még mindig hihetetlen volt, hogy eljutottam Afrikába, azonnal bele az események sűrűjébe… Tűzött a nap, ámuldoztam a hatalmasabbnál hatalmasabb hangyákon, a szabadon legelő teheneken, nem győztem csodálni a gyönyörű tájat, igyekeztem magamba szippantani és feldolgozni ezt a sok káprázatos élményt – minden percére emlékszem a mai napig is! Néha azért elkapott a magyar berögződés: „Jaj, a gyerekek, hát nekem kéne figyelni rájuk! Hol vannak, hányan vannak, mit csinálnak?” Ilyenkor próbáltam bejárni ezt a hatalmas, zegzugos területet, memorizálni az arcokat, neveket, de máris továbbragadott a forgatag, mint Alice-t Csodaországban!

De bárhova, bárkihez mentem, bármibe is csöppentem, csak a mosolyt és őszinte vidámságot láttam mindenhol az arcokon!

Ha mindez nem lett volna elég, még a gyermekkori emlékeim közé is visszarepítettek, mikor megláttam, hogy egy kisebb bandába verődve, a rögtönzött eszközökkel, beöltözve, esküvősdit játszanak, még virágokat is szereztek hozzá!

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Minden rendszerváltó szavazatért meg kell küzdeni – Vácott is

Hát így lett végül nekem is ez az egyszerű focipálya örök emlék, mint már előttem is sokaknak.

És hogy jön ide az Oroszlánkirály? Ahogy a dalban Timon és Pumba mondja, Hakuna Matata – ez a két szó minden bajt megold. A kenyaiak előszeretettel használják ezt a kifejezést, ami annyit tesz: semmi gond, nincsen semmi baj és élik is ezt az életérzést, az egészen apró hétköznapi dolgoktól kezdve – nem kell aggódni, hiszen, még ha lassan is, de mindenre találnak megoldást – a nagyobb problémákig: nem rágódnak annyit a múlton, nem aggódnak a jövőn, hanem ösztönösen élnek a jelen pillanatban és próbálják élvezni az élet apró örömeit.

Az Afrikában töltött hónapok alatt még az én aggodalmaskodó személyiségem is beleszokott a “Hakuna Matata” életfelfogásba, ami eleinte a türelmetlen európaiak számára kifejezetten idegesítő lehet, ám idővel természetes és nyugalmat hozó életformát eredményez. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments