A száraz és légkondicionált helyiségekben jelentősen megnő a koronavírus terjedésének a veszélye. A német és indiai tudósok azt szorgalmazzák, hogy növeljék a levegő páratartalmát az irodaépületekben és a tömegközlekedési járműveken.
Fél évvel a koronavírus-világjárvány tavaszi kitörése után megérkezett a pandémia második hulláma. A fertőzöttek számának radikális emelkedése egyre több országot kényszerít ismét korlátozások bevezetésére annak ellenére, hogy a világgazdaság még magához sem tért a tavaszi járványkitörés hatásaitól. A jelek szerint a második hullám Magyarországot is elérte.
„A középületekben legalább negyven százalékosnak kell lennie a relatív páratartalomnak, de ez az arány felmehet hatvan százalékig” – állítják a DW német hírportál által közzétett tanulmány szerzői, akik szerint a páratartalom három módon is befolyásolja a vírusok terjedését: ettől függ a vírusokat is hordozó cseppek mérete, ezek levegőben való tartózkodásának az ideje, valamint az is, hogy a különféle felületeken meddig maradnak fertőzőképesek a kórokozók – írja a HVG.
A párás helyeken – írják a szakértők – a cseppecskék gyorsabban nőnek meg és süllyednek le a földre, így azoknak kevesebb idejük van arra, hogy a levegőben lebegve megfertőzzék a közelben lévőket. A száraz környezetben viszont sokáig nem landolnak a vírusokat hordozó cseppek, így azok jobban fertőznek – állítják. Azt is hangsúlyozták, hogy a száraz környezetben az emberek orrnyálkahártyája is könnyebben átengedi a vírusokat.
A kutatók szerint a fenti megállapítások valamennyi vírusra igazak, így a közösségi terek páratartalmának megnövelésével a jövőbeli járványok súlyossága is csökkenthető lesz. ♦