Ha lehúzod a wc-n az intimbetétet, bedögölhet a mancser és büdös lesz Alsóvároson

Hónapok óta panaszkodnak a váciak, elsősorban az Alsóvároson lakók, hogy főleg esténként elviselhetetlen szag terjeng a levegőben. A bűz forrását nem is kell olyan nagyon keresni, hiszen egyértelmű, hogy a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt közeli szennyvíz-tisztítója felől érkezik. Pénteken azonban, amikor az önkormányzat kis csapata Kiss Zsolt alpolgármester vezetésével felkereste az átépítés alatt lévő közművet, kiderült: néhány napon belül jelentősen javulhat a helyzet, a végleges megoldásra azonban még várni kell jövő év közepéig. A mostani bajoknak jellemzően a mancser az oka.

A váci szennyvíztelepen uniós támogatással jelentős korszerűsítés zajlik. A tisztító telep regionális feladatokat lát el Vácott és térségében, a települések csatornázott területein keletkező, összegyűjtött és átemelt, illetve a gödi SAMSUNG gyár előkezelt ipari szennyvizét fogadja, és tisztítja eleveniszapos biológiai tisztítási technológiával.

A Széchenyi 2020 program keretében, európai uniós finanszírozással valósul meg a telep szennyvíziszap hasznosításának fejlesztése. A beruházás hozzájárul az érintett környezet megóvásához, a megújuló energiaforrás felhasználás növeléséhez és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez – állítják a szakemberek.

A projektet a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében 404 millió forint vissza nem térítendő támogatás felhasználásával valósítja meg a DMRV Zrt. A szennyvíztisztító-telepi fejlesztés célja egyrészről a szennyvíztisztító telepen keletkező iszapok mennyiségének csökkentése, másrészről a keletkező, magas metán tartalmú biogáz gazdaságos hasznosítása.

A biogázzal áramot termelnek majd

A váci szennyvíztisztító telep iszap- és gázvonali fejlesztésével megújuló alapú villamosenergia termelése és METÁR rendszeren keresztül történő értékesítése valósul meg. A villamosenergiát gázmotor-generátor egységek állítják majd elő. Működésük során jelentős mennyiségű hőenergia is keletkezik, amely a rothasztók fűtésére fordítható. A villamosenergia értékesítéséből, illetve a hőenergia telephelyen belüli hasznosításából adódóan a telephely összességében számottevő gazdasági haszonra tehet szert.

A projekt célja a fejlődő régió lakosainak és az EU normatíváknak megfelelő infrastrukturális szolgáltatás biztosítása, és a környezetminőség javítása Vácott és tíz agglomerációs településen. A befejezés határideje az idén nyár végéről a jövő év közepére módosult, elsősorban amiatt, mert a kivitelezők a vártnál sokkal nagyobb feladattal szembesültek.

A talajvíz állapota szempontjából Vác és környéke kiemelten érzékeny felszín alatti vízminőségvédelmi területnek minősül. A fejlesztés révén a szennyvíztisztító telep alkalmas lesz a jogszabályi előírások megfelelő kielégítésére. A projekt eredményeképpen tökéletesebben tisztított szennyvíz kerülhet vissza a természetbe, így csökkentve a környezeti terhelést a Duna, mint befogadó vízminőségének garantálásával, és eleget téve a szennyezés megelőzésén alapuló vízbázis-védelem elvének.

A szennyvíz kezelésével járó kellemetlen szagok is minimálisra csökkennek, mely nagyban javítja az itt élő lakosok, a telep környezetében dolgozók közérzetét is – ígérték a projekt indításakor a szakemberek.

Olajok, maszkok, intimbetétek a szennyvízben

Ezt most megismételték, amikor a pénteki bejáráson Balogh Zsolt műszaki igazgató elmondta: a felújítás során átépítésre kerül többek között a rácsgépház, ahol a 16 településről beérkező szennyvíz mechanikai szűrése történik. A telep korszerűsítése során egy új előszűrőt kellett kialakítani, amely a korábbi rácsos megoldás helyett a szennyvízben található anyagokat darálással igyekszik a további kezelésre előkészíteni. A berendezés azonban, amit a szakemberek egymás között csak mancserként emlegetnek, sajnos gyakran leáll, mert olyan dolgok kerülnek bele, amelyeket nem tud feldolgozni.

A darálóban felhalmozódott csatornaidegen anyag eltávolítása csak emberi munkával, kézzel történhet. Itt érdemes megjegyezni azt, hogy a szennyvízrendszerbe kerülő háztartási zsiradékok, olajok rendkívüli módon „segítik” a szálasanyag – nedves törlőkendő, fülpálcika, egészségügyi betét, szájmaszk, gumikesztyű, stb. – összetapadását, ami üzemzavart okoz.

A műszaki igazgató elmondta: a beérkező szennyvíz mennyisége elsősorban nagy esőzéseknél növekszik meg jelentősen, mert a csatornákból a csapadékvíz is jórészt bekerül a hálózatba. A beáramló víz nagyon sok kommunális hulladékot is tartalmaz, az üres sörös dobozoktól kezdve a ruhadarabokig, de bontott csirkét is találtak már. Nem ritka, hogy nagyobb kődarabok, vagy aszfalttörmelék érkezik, a szennyvízben talált régebbi mobiltelefonokból pedig akár kiállítást is rendezhetnének. Egy-egy eső során olyan nagy mennyiségű csapadékvíz kerülhet a hálózatba – többnyire az illegális bekötések révén -, aminek elvezetése már meghaladja a rendszer kapacitását és ez sajnos azt eredményezheti, hogy a csapadékvízzel a szennyvíz egy része is kijuthat a csatornából.

Eltávolítják a leülepedett iszapot

A lakossági panaszok nyomán a DMRV szakemberei megpróbálnak egy gyors, a munkálatokat nem hátráltató megoldást találni – emelte ki Balogh Zsolt. Hozzátette: a felújításnak a telep üzemelésének folyamatos fenntartása mellett kell megtörténnie. Ez nagy kihívást jelent mind a kivitelező, mind társaság számára. A napi mintegy 10 ezer köbméternyi szennyvíz fogadása és kezelése mellett kell felújítani, elbontani a medencéket, illetve vadonatúj műtárgyakat építeni.

Szintén a bűzhatás fokozódását okozza az utóülepítő medencék felújítása során a már leülepedett iszap eltávolítása, felkeverése, de ez sajnos elkerülhetetlen. Természetesen igyekeznek a lehető legjobban csökkenteni az olyan beavatkozásokat, amelyek kellemetlenséget okozhatnak a környékbelieknek – mondta a műszaki igazgató, hozzátéve: ez a munkarész várhatóan a napokban befejeződik és az erőteljes bűzhatás érezhetően csökkenni fog.

A szennyvíztelep felújítása és korszerűsítése mindezek mellett megfelelő ütemben halad. A régi biológiai medence már elbontásra került, egy új, nagyobb kapacitású medence vette át a szerepét. A rácsgépház felújítása folytatódik, ennek végén, előreláthatóan 2021 év első felében kerül beépítésre az a biofilter rendszer, melynek feladata a normál üzemi szaghatás további csökkentése lesz.

A rekonstrukció a korszerű tisztítási technológiák kiépítését célozza, a biztonságos üzemeltethetőség és a környezet védelme érdekében. A DMRV Zrt és a kivitelező is mindent megtesz annak érdekében, hogy a munkálatok ideje alatt, mely tehát egyszerre jelent építési és üzemeltetési tevékenységet, a lehető legkevesebb kellemetlenséget és kényelmetlenséget okozzon a város lakosainak, az itt élőknek – ígérte Balogh Zsolt.

Legyél te is felelős csatornahasználó!

Ugyanakkor a váciakat és a környéken élőket arra kérte, hogy felelős csatornahasználóként tartózkodjanak az oda nem illő anyagok – nedves törlőkendő, egészségügyi betét, szájmaszk, gumikesztyű, konyhai hulladék, stb. – wc-n való lehúzásától, a háztartási zsiradékok lefolyóba öntésétől, a csapadékvíz szennyvízcsatornába vezetésétől.

„Bízunk abban, hogy a váci szennyvíztelep rekonstrukciójának és felújításának befejezésével a lehető legkisebbre csökken majd az önöket érintő kellemetlen szaghatás. Addig is kérjük megértő és támogató türelmüket!” – mondta befejezésül a műszaki igazgató. ♦