Vácnak is járna a gödi Samsung gyár iparűzési adójából, nem csak a jóval távolabb fekvő Csomádnak – írja A polgi megmondja címmel futó blogjában Juhász Béla, a sződligeti faluvezető. Persze a szomszédos településeknek is, amelyek azonban nem kapnak. A pénzt a megyei közgyűlés osztja szét, ráadásul jóval kevesebbet, mint amennyit a multi cég korábban fizetett, hiszen kettőről egy százalékra csökkentették esetükben ennek a helyi adónak a mértékét. A kormány különleges gazdasági övezetnek minősítette Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes javaslatára a Samsungot és környékét, ezzel hatalmas előnyhöz juttatva az egyébként kőgazdag világcéget.
„Egy politikus tartozik annyival a választóinak, hogy jó példát mutat az élet minden területén. Nekem pl. fontos az egészségmegőrzés, ezért rendszeresen sportolok. Hetente több alkalommal is megyek Vácra focizni. Van, hogy a meccs késő este ér véget és jó lenne meginni egy üdítőt. Ilyenkor megállok a váci éjjel-nappalinál vásárolni. Egy éve – mióta a Samsung komolyabban beindult – nem telt el úgy este, hogy ne hallottam volna ukrán szót. Ahogy láttam, leginkább dohányárut és vodkát vásároltak a Samsungban dolgozó ukrán melósok.
Egyébként a Samsung munkavállalóinak több, mint a 60 százaléka ukrán és kínai dolgozó. Váci ismerőseim elmondása szerint, miután a munkások megvették a napi betevőt, leülnek a Posta parkban, vagy a főtéri a padokra, ahol »csendesen« elbeszélgetnek. A Samsungtól 15,5 km-re fekvő Vác egy fillért sem kap a Samsung iparűzési adójából (egyébként a 3,98 km-re fekvő Sződliget sem), nem úgy a közúton 18,7 kilométerre fekvő Csomád. Nem akarom bántani a csomádi embereket, de igazságtalan ez a leosztás. Biztos vagyok benne, hogy Csomádon jóval kevesebb samsungos munkásszállás van, mint Vácott. Abban is biztos vagyok, hogy a csomádi éjszaka csendjét nem zavarják meg a jókedvre derült ukrán munkások csasztuskái” – érvel Juhász Béla.
A már említett, Semjén Zsolt által beterjesztett és a parlament által elfogadott jogszabály felsorolja a közvetlenebbül érintett települési önkormányzatokat úgy, mint: Csomád Község Önkormányzata, Dunakeszi Város Önkormányzata, Göd Város Önkormányzata és Sződ Község Önkormányzata. „Ezek a települések (Göd kivételével) mind távolabb fekszenek, mint Sződliget. Csomád 7,911 km távolságra, Dunakeszi 6,655 km távolságra, Sződ 4,165 km távolságra fekszik a Samsung SDI gyártól, ellenben Sződliget mindössze 3,981 km távolságra van a gyártól. Ez alapján elmondható, hogy településünket érinti a legközvetlenebbül a gyár közelsége. Sőt, ahogy a bevezetőben említettem, közúton még Csomád távolabb is van, mint Vác! Akkor Vác miért nincs felsorolva?” – teszi fel a kérdést a polgármester a blogjában.
Szóvá teszi azt is, hogy korábban Gödön évente 2 milliárd forint iparűzési adót fizetett a Samsung, most ennek a felét a megyének. „Miután a kormányzat megcsonkolta a várost – elvette területének a harmadát és a fideszes többségű megyei közgyűlésnek játszotta át –, különleges dolog történt. Egy hónappal az elcsatolás után összeült a többségében kormánypárti közgyűlés és a felére csökkentette azt az iparűzési adót, amit a Samsungnak kell fizetnie. Igen, jól tetszik olvasni! 1 milliárd forintot vett el a magyar emberektől a fideszes többségű közgyűlés” – dohog Juhász Béla.
Vác tehát egy fillért sem kap a Samsung pénzéből, holott a gyár nagy mennyiségű szennyvizét például a váci szennyvíztelepen ártalmatlanítják. Egyébként meg nemrég írtuk meg, hogy Dél-Koreában újabb vádat emeltek a Samsung-csoport örököse, Jay Y. Lee (Lee Jae-yong) ellen. Azzal vádolják őt és a Samsung tíz másik jelenlegi és volt vezetőjét, hogy befolyásolták a részvényárakat, megsértették az értékpapírpiacot szabályozó törvényeket, a könyvviteli szabályokat és visszaéltek a bizalommal, hogy megerősítsék a Samsung-csoport feletti ellenőrzést ♦