Az aradi vértanúk váci emlékezete
A hagyományok szerint ebben az esztendőben is október 6-án a Rózsakertben tartotta meg az önkormányzat az aradi vértanúk tiszteletére szervezett városi megemlékezését. Az 1848-as forradalom és szabadságharc kivégzett honvédtábornokai előtti főhajtáson Inotay Gergely alpolgármester idézte fel a hősök emberi tartását. Közreműködtek a Földváry Károly Általános Iskola tanulói és a Váci Huszár- és Nemzetőr Bandérium tagjai – számol be az eseményről a városháza.
Az önkormányzat és a művelődési központ által szervezett rózsakerti megemlékezésen a Himnusz eléneklése után az aradi vértanúk oszlopsoránál Inotay Gergely emlékezett az 1849. október 6-án mártírhalált halt 13 honvédtisztre. Az alpolgármester e napot a hazáért harcolók történelmi szövetségére utalva emlékeztetett rá: 1868-ban, hazánkban elsőként városunkban, a Hétkápolnánál emeltek emlékművet, hős honvédeink előtt tisztelegve. Kiemelte továbbá, hogy a vértanúk magyarságból, állhatatosságból példát mutattak a nemzetnek, noha sokan közülük még a magyar nyelvet is alig vagy egyáltalán nem beszélték. Inotay Gergely emlékező beszédét a vértanúkra utalva Szent Pál levélrészletével zárta: „A jó harcot megharcoltam, a pályát végigfutottam, hitemet megtartottam. Készen vár az igazság győzelmi koszorúja, amelyet azon a napon megad nekem az Úr, az igazságos bíró…”
A váci emlékhelynél ezt követően a Földváry iskola Kurdi Csabáné, Német Irén és Bordás Péterné tanárnő által felkészített diákjainak színvonalas emlékműsora következett. Ebben az események felidézésén túl elhangoztak a vértanúk családjukhoz, feleségükhöz írt búcsúlevél idézetek is. Majd a jelenlévő városvezetők, továbbá a helyi iskolák, különböző intézmények, szervezetek helyezték el a hála és a tisztelet koszorúit az emlékoszlopoknál.
A megemlékezés a Váci Huszár- és Nemzetőr Bandérium tiszteletadása mellett a Szózat eléneklésével zárult.
Az Vácon megrendezett Aradi Vértanúk Napjához kapcsolódva nyílt meg az az egy hónapig látogatható szabadtéri kiállítás, amely „Hátrahagyottak emlékezete – az aradi vértanúk özvegyei” címmel a Március 15. téren lévő Konstantin kertben látható. ♦