Lepkekertet adtak át a Cházár iskola kertjében

Október elején adta át a Bagolybükk Környezet- és Természetvédelmi Egyesület a Cházár András iskola udvarán létrehozott Lepkekertet. A pályázat keretében megvalósult fejlesztést eredetileg márciusban adták volna át, egy lepkés előadással kísérve, de sajnos a járványhelyzet nem tette ezt akkor lehetővé. Most azonban online formában ugyan, de az előadás is megtartásra kerül.

A beporzók máris örömmel birtokba vették a virágzó nyári orgonákat – írja az egyesület a Facebook oldalán.

„A Cházár András Iskola Március 15. téri épületének udvarán létesített “Lepkekert” a Tesco “Ön választ, mi segítünk” közösségi programján nyert pályázati pénzből valósult meg” – tájékoztatta lapunkat Boldog Gabriella, az egyesület alapítótagja.

A kertben egyrészt lepkecsalogató bokrok és évelő virágok; másrészt a lepkehernyóknak tápnövényként szolgáló lágyszárúak lettek elültetve.

„A „csalogató” növények közt nyári orgonát, loncot, bodzát, gyöngyikét, levendulát, árvacsalánt találunk, melyek az egész év során virágos legelőt, táplálékforrást biztosítanak nem csak a lepkéknek, de más fontos beporzóknak, mint például vadméheknek, poszméheknek és zengőlegyeknek is. E díszes virágok mellett a tápnövények, amelyeken a lepkék hernyói kifejlődnek, sokszor igen szerény külsejűek, ám annál fontosabbak. Nélkülük előbb-utóbb nem volna mit becsalogatni. Olyan sokszor „gyomnak” tekintett növények tartoznak közéjük, mint például a gyermekláncfű, vadsóska, vagy a közönséges csalán. Ez utóbbin fejlődik a nappali pávaszem, az atalantalepke és a pókhálós lepke lárvája is.”

Az egyesület Vácon már több alkalommal is segített: beporzó területeket hozott létre, kaszáló táblákat helyezett ki, virágokat, facsemetéket ültetett. Most egy iskolát támogattak.

„A természet- és környezetvédelem, az egészséges, és fenntartható emberi léthez szükséges gondolkodásmód elsajátítása az óvodákban és iskolákban kezdődik. Csakis egy ilyen környezetbarát szellemiséget magába szívó generáció lehet képes megakadályozni, hogy egy a mainál sokkal kopárabb és kevésbé élhető világ legyen az eljövendő nemzedékek osztályrésze, csakis így kerülhetjük el az ökológiai katasztrófát” – nyilatkozat lapunknak Boldog Gabriella. ♦