Különös fintora a sorsnak, hogy amíg életében magas kitüntetésekkel ismerték el gyógyító munkáját, addig néhány hónapja tekintélyét semmivé foszlatta egy európai uniós döntés: a homeopátia sarlatánság – mondták ki. A váciak által tisztelt és életében ünnepelt orvos, Argenti Döme pedig ezen az úton járva szerzett hírnevet, nem csak idehaza, hanem szerte a világban. Páciensei között találjuk József főherceget, Tompa Mihályt, Madách Imrét, Vörösmarty Mihályt, Bismarck kancellárt is. Október 27-én emlékezünk halálának 127. évfordulójára.
Dr. Argenti Döme Vácon született 1809. szeptember 26-án. Elemi és középiskoláit is itt végezte, orvosi oklevelet a pesti egyetemen szerzett 1835-ban. A homeopátia atyjának számító Hahnemann munkáinak olvasása után maga is a híve lett az újfajta gyógyítási iránynak. Kisebb közleményein kívül Különféle betegségek hasonszenvi gyógyítása (1847), Hasonszenvi gyógymód és Hasonszenvi útitárs (1863) című munkáival megalapította az országban is a hasonszenvi gyógykezelést. Érdemeit a királyi tanácsosi cím és a Ferenc József-rend adományozásával ismerték el. A bécsi és lipcsei homeopátiái egyesület tagjává, a magyarországi pedig elnökévé választotta.
Még hetvenöt évesen is gőzhajóval és vonattal járt Pestre
„Argenti-utca a Szentháromság-térről a Dunára vivő utca. A XVIII. században Duna-utcának hívták, Mikor később oda építettek a város tulajdonát tevő u. n. Nagysörházat, Sörház-utcának neveztek el. Ez utóbbi nevét az 1888. évi bizottság is fenntartotta, de az 1910. évi június hó 9-iki városi közgyűlés 158. számú határozatával a város kiváló szülöttének, Dr. Argenti Döme hírneves orvosnak a tiszteletére mai nevére keresztelte azért, mert Argenti az ez utca folytatásaként jelentkező Szentháromság-tér 2 számú házban született” – méltatta a tudós orvos érdemeit a Váci Hírlap 1918 szeptemberi száma.
„Érdekes, hogy ennek a rövid utcának majd mindenik sarokházában született egy-egy kiváló emberünk. Legalul, a Mária Terézia-rakpart és Argenti-utca sarki házában (Sörház-u, 5. sz. a.) született Hanusz István, a földrajz és természettudományok népszerűsítője, a Görög-utcai sarokházban (Görög-u. 12. sz. a.) született Dr. Katona Lajos akadémikus egyetemi tanár, az összehasonlító nyelvészet és folklorisztika európai hírű tudósa. Ha pedig a Szt. Háromság-téren túl megyünk, az Argenti házzal szemben levő Piarista-utca 1. számú sarokházban Rothauser Miksa, írói néven Ruttkay György kiváló publicista, kritikus és színműíró szülőházát találjuk. Minthogy tulajdonkép egyikük sem született ebben az utcában, mindenik nevéről külön utcát kellene elnevezni és a Sörház-utca jelzőtábláit Tudós- utca névvel fölcserélni” – írja lapelődünk.
Argenti Döméről Tragor Ignác Vác utcái és terei című helytörténeti kötetében is írt. Felidézi, hogy „Degré Alajos egyik regényében ezt mondja róla: Argenti megérdemli, hogy nevét az emberiség jótevői közt említsék, tán jobban, mint egynémely, kinek szobrot emeltek.”
Neve igen rövid idő alatt ismertté vált az ország határain túl is. Rendkívül sok páciense volt, köztük számtalan közéleti méltóság és híresség, mint például József főherceg, Tompa Mihály, Madách Imre, Vörösmarty Mihály, Bismarck kancellár, talán még Deák Ferenc is, akinek hagyatékában megtalálták a Hasonszenvi útitársat. Betegeinek nagy része pesti polgár volt, Argenti mégsem költözött be a városba, még akkor sem, amikor már megengedhette volna magának. Inkább naponta utazott be gőzhajóval vagy vasúttal Pestre még 75 éves korában is.
A homeopátia magyar atyja 1893. október hó 27-én halt meg Vácott. Azt a házat, amelyben született, élt és meghalt, a korabeli Múzeum egyesület márványtáblával jelölte meg. Ennek avatásán idősebb Farkasfalvi Imre tartott emlékbeszédet.
Közbeszól az Európai Unió
Nem is régen, 2019. január 1-jén lépett hatályba az a törvénymódosítás, amelynek értelmében a Magyarország uniós csatlakozása előtt engedélyezett, terápiás javallattal rendelkező homeopátiás gyógyszerek csak akkor hozhatók forgalomba, ha azok megfelelnek a gyógyszerek forgalomba hozatalára vonatkozó előírásoknak. A változás, amely 2020. július 1-jén lépett hatályba, azt jelenti, hogy csak azok a homeopátiás készítmények tarthatták meg indikációjukat (terápiás javallatukat), amelyek kellő klinikai vizsgálati alátámasztottsággal rendelkeznek.
A homeopátia ellen az elmúlt években több szervezet is felszólalt. A Svéd Királyi Tudományos Akadémia már 2015-ben kezdeményezte, hogy a homeopátiás készítményeket vessék alá ugyanolyan hatásossági vizsgálatoknak, mint a hagyományos gyógyszereket. Két évvel később az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete szakvéleményt adott ki, amely szerint nincs bizonyíték arra, hogy a homeopátia bármilyen betegség ellen hatékony lenne, sőt kártékony is lehet, ha eltántorítja a betegeket a bizonyítékalapú orvoslás igénybevételétől.
A Magyar Tudomány Akadémia is állásfoglalásban sürgette a nem hagyományos orvoslásra vonatkozó jogi szabályozást. A homeopátiát itt is hatástalannak nevezte Mandl József, az állásfoglalás egyik szerkesztője, hozzátéve: így nem tekinthető komplementer medicináknak.
A jogszabály módosítása 41 terápiás javallattal rendelkező homeopátiás gyógyszert érintett, 2019-ben 22 ilyen készítmény forgalomba hozatali engedélyének visszavonását kezdeményezte az engedély jogosultja, nyolc esetben pedig javallat nélküli, egyszerűsített törzskönyvezési eljárást kezdeményeztek. Utóbbiból hat termék eljárása és az engedélyek kiadása 2019-ben megtörtént – írták.
Jelenleg nincs olyan homeopátiás készítmény Magyarországon, amelynek terápiás hatásosságát klinikai vizsgálattal bizonyították volna.
E hír hallatán szegény Argenti Döme bizonyára forog a sírjában. Amit életében felépített, halála után több mint száz évvel lenullázták. Azért mi, váciak nem felejtjük el, hogy köztünk élt. Nevét a Jávorszky kórház előtti kis tér őrzi manapság. ♦