Jótanács nem csak futóknak: a Covid megy, a légszennyezés marad?

Azt ugye mondanom sem kell, hogy az április 25-re tervezett Fut a Keszit a Covid miatt nem tartjuk meg. Pedig Szent György napon ekkor szokták kihajtani a nyájat a legelőre, pont jó apropó lett volna egy kis közös futás a reptéren, de legalább megpróbáltuk. Majd egyszer, ha ennek az őrületnek vége lesz, mondanánk, de már nem nagyon hisszük el, hogy így lesz.

De azért a mozgást nem szabad abbahagyni, mert ha egészséges a szervezetünk, kevésbé talál rajta fogást a vírus.

Úgyhogy azt mondom, ki a természetbe! És az sem baj, ha így a tél után, még nem nagyon megy a futás. Elég, ha gyalogolsz, vagy kocogsz, de a legjobb, ha óvatosan futni kezdesz. Most már világos van, a helyi közbiztonság hiánya sem zavaró tényező a kivilágítatlan futóutak mentén, és a maszk használat alól is felmentést kap az, aki futni megy (meg persze aki cigizik, de azok valószínű, már nem olvassák ezt az írást).

Mielőtt azonban nyúlcipőt húzol, szeretném felhívni a figyelmedet egy fontos tényezőre, amivel számolnod kell. Ez nem más, mint a váci levegőszennyezés. A hét első napján több rádió is bemondta, hogy a mérési adatok alapján a város levegője veszélyesnek minősült. Ezzel számolnotok kell! Ugye emlékszünk még azokra a képekre a távol keleten, ahol a városban kavargó tömegben sok arcon lehetett látni maszkot, pedig még nem volt vírusveszély. A levegőszennyezés miatt vették fel, ami később Budapest forgalmas utcáin is megjelent az arcokon.

Ők ezzel próbálják kiküszöbölni a levegőszennyezés ártalmait. Ma a vírus miatt kényszerülünk erre. Mert a levegőt szennyező anyagok sajnos nem csak láthatatlanok, hanem szaguk sincsen nem érezzük, ha belélegezzük. Ha csak nem nézzük meg a honlapot (http://www.levegominoseg.hu/automata-merohalozat), ahol a város egyetlen elárvult levegőmérő állomásának mérési adatait láthatjuk, és következtethetünk arra, hogy ha a lakótelep házai között annyit mérnek, akkor a Szent István tér forgatagában mennyivel lehet rosszabb a helyzet.

A hét elején a szálló por tartalom volt több, mint az egészségügyi határérték. Na és mit számít az a kis por, különösen, ha nem is kvarcpor, ami nagyon veszélyes, de nem jellemző az utak mentén? Hát, sajnos számít. Nem is a porszemcsék, hanem azok a veszélyes anyagok, amelyek a közlekedés során a porszemcsékre rárakódnak és mindaddig jelen vannak, míg egy nagy szélroham, vagy egy kiadós eső be nem mossa őket a talajba. A legszikrázóbb napsütésben is elindulhatsz úgy futni a régi kettes mentén, hogy veszélyezteted az egészségedet. Ne tedd!

Hallgass rám és mielőtt elindulsz, nézd meg a honlapot, és ha kedvezőtlen adatok ömlenek belőle, ne indulj el, vagy válaszd a Duna-partot, ahol kevés kocsi jár, és a Duna medrének köszönhetően mindig van légmozgás, ami nem hagyja kialakulni a szennyezett zónákat, és így a közúti forgalom elkerülésével nyugodtan futhatsz. Persze maszkot azért vigyél magaddal, mert a belváros és a Liget szakaszainál az összeverődött fiatalok, vagy az elvitelre megvásárolt ebédek fogyasztói is a part közelében csoportosulnak, és ha nem tudsz köztük átfutni, jobb a békesség és fel a maszkot, mint ha te is csak bámészkodó lennél.

De te futó vagy és nem hagyhatod abba, jöhet és mehet a Covid, meg a légszennyezés – ez sajnos marad, ha nem teszünk ellene – neked okosan, és az egészséged megőrzése érdekében, futnod kell. Na meg azért, hogy a következő futóversenyen találkozhassunk a rajt előtt, mert nélküled nem kezdem el a visszaszámlálást. ♦