Egy régi közmondás szerint: „Adj egy halat az embernek és egy napra ellátod élelemmel. Tanítsd meg horgászni, így egy életre elláthatod táplálékkal.” Nekem a kedvencem Ernest Hemingway Nobel-díjas amerikai regényíró horgászattal kapcsolatos megfogalmazása: „Ha valaki horgászat közben mögötted áll, az éppen olyan rossz, mintha a vállad fölött bámulnának, amikor levelet írsz a barátnődnek.” Egy tó, vagy folyópart mellett ülve mindannyian éreztük már a nyugalmat, a víztömeg látványa és a jó levegő kizökkenti az embert a hétköznapi rohanásból, átéli a csend élvezetét. Ám vannak sokan, akik nem csak ezért keresnek fel tavakat, folyókat.
Hanem az izgalom miatt, a kihívás miatt, hogy ma vajon mekkora és milyen hal kerül horogra. Az igazi pecás nagyon jól tudja, hogy a horgászat nem csak annyi, hogy halat fogunk. A horgászat türelemre tanít. Sokak, a laikusok tudatában a horgászat nem más, mint ücsörögni a stégen, vagy egy csónakban. Ám ennél valójában sokkal többről van szó. Aktív kikapcsolódás, amely bizony komoly koncentrációt is igényel, nem beszélve a horgászat nyújtotta kihívásokról. Az adott tavon, vagy folyón megtalálni a lehető legjobb horgászhelyeket, az etetőanyagok, csalik megfelelő kombinációját kínálva a kopoltyúsoknak. Persze minden horgásznak megvan a maga praktikája.
Vác, mint folyóparti város komoly horgászélettel bír. Az egyik legsikeresebb váci horgász Zsolna Mihály, akinek a mondjuk így, specialitása a harcsa horgászata. Ez a legnagyobbra növő ragadozóhalunk, amely egyaránt kedveli a tavakat és a folyókat is. Többnyire éjszaka aktív, nappal búvóhelyet keres magának. És, hogy miért készítek interjút Zsolna Mihállyal? Az a megtiszteltetés érte nemrég, hogy hazánkat képviselheti 2021. augusztus 4-e és 8-a között Lengyelországban az Odra folyón, Szczecin városában megrendezésre kerülő Catfish Cup Poland elnevezésű nemzetközi harcsafogó versenyen. Európa szintű vetélkedés lesz ez – hetvenöt csapattal -, amely két fronton történik. Parti horgászat éjszaka, és nappali csónakos horgászat. Ez utóbbi feladat lesz Mihályé, a Váci Harcsalesők tagjáé.
– Kezdjük magával a csapattal, a Váci Harcsalesőkkel. Mikor alakult a csapat, kikből szerveződött? Milyen eredményeket tud magáénak a csapat?
- Harcsa horgász csapat vagyunk, 2015-ben alakultunk. Alapító tagok Pálinkás Viktor, Szabó Tibor. Célunk a harcsa horgászatának szeretetét átadni és megvédeni ezt a csodás élőlényt, hogy a felnövekvő nemzedék is tudjon sok szép harcsát fogni. 2018-ban elértük, hogy váci csapatként használhatjuk Vác címerét és nevét csapatunk megnevezésében. Erre büszkék vagyunk. Harcsafogó versenyeken 2021-ig a következő helyeken jártunk, zárójelben olvashatóak az elért eredményeink. Pölöske (8. hely), Nagyréde (6. hely), Kisgyalán (6. hely), Fehérvárcsurgó (helyezés nélkül), Palotás (1. hely), Deseda (2. hely), Szücsi Völgy Tó (3. hely), Palotás 2019 (6. hely), Kisgyalán baráti harcsafogó fesztivál 2020 (legnagyobb harcsa díj). Harcsafogó Országos Bajnokság 2021 (még tart 2021. június 16. 2. forduló, helyszín: Levelek).
Harcsafogó verseny szervezését és lebonyolítását is megvalósítottuk Nőtincsen 2018-ban. Csapattagok: Pálinkás Viktor, Szabó Tibor, Zsolna Mihály, Szabó Gábor, Szabó Sándor, Duhonyi Mihály, Cziczka János, Kovács József, Lukszics Ákos, Porubszki Zoltán.
– Mihály, Ön mióta horgászik? Hogyan alakult ki önben a horgászat szeretete?
- 1979-ben vizsgáztam le Diósjenőn, az akkor még Börzsönyalja Mgtsz nevű egyesületnél. Édesapám is ott volt tag, ővele jártam horgászni, és azóta is ott vagyok egyesületi tag. De jártam vele a Dunára, Tiszára, Balatonra is gyerekként pecázni. Ő szerettette meg velem a horgászatot és a természetet!
– Mit lehet tudni a harcsa horgászatával kapcsolatban? Miért pont a harcsa a specialitása?
- A harcsa horgászatáról napokon keresztül lehetne beszélni, de talán a legfőbb, ami megfogott benne, az a türelem a kitartás és a céltudatosság, amik szükségesek az eredményes horgászathoz. Ami nagyon fontos és célunk is a csapattal, a szemléletváltozás: nem egy vérengző fenevadról beszélünk. A harcsa igen is kell a tavak, a folyók élővilágának fenntartása szempontjából, ő van a táplálékpiramis csúcsán! A harcsa a legnagyobb, a legokosabb, a legnehezebben fogható hal, tizenöt éve pecázok rá, néztem a tv-ben a szakműsorokat, olvastam róla, voltam többször Nagyrédén Koós Ferenc harcsatáborában, aki az ország egyik legprofibb harcsahorgásza és sokat tanultam tőle. Három éve vagyok tagja a Váci Harcsalesők csapatnak, melybe Pálinkás Viktor hívott meg, látva a szép fogásaimat. Főleg, hogy célirányosan csak erre a nemes vadra pecázok, felkért és én örömmel mondtam igent, köszönöm neki.
– Milyen felszerelést, módszert használ majd a lengyel megmérettetésen?
- Mivel összetett lesz a verseny és én a parti pecát űzöm, inkább az éjjeli horgászatot, a spanolós és szakítós módszert fogom alkalmazni, de készül mind a két csapat minden módszerrel, mivel nem ismerjük a helyet, szinte semmit nem tudunk róla. Annyit csak, hogy rengeteg nagy hal van benne, ezért a legerősebb felszereléssel készülünk, és mivel díjazzák a legtöbb módszerrel fogó csapatokat is, így minden módszert bevetünk a siker érdekében. Mindenesetre már most büszke vagyok, hogy Vác színeit is képviselem. Lesz magyar és váci zászló is az úgynevezett alaptáborban.
– Csak Ön képviseli majd Lengyelországban a magyar csapatot, a magyar színeket?
- A magyar színeket két csapatban képviseljük. Varga Vilmos (Catfish Camp Camergue) is a mi csapatunk tagja lett Piros László barátom közbenjárásával, Vilmos profi harcsahorgász. Franciaországban él ott horgászik. Már rengeteg két méter feletti halat fogott csónakból. Meg kell említeni, hogy Vilmos világrekorder harcsahorgász, a közelmúltban egy 2 méter 70 centi hosszú szürkeharcsát fogott. A pontos súlyát ugyanakkor nem tudták meghatározni, mert a mérleg 130 kilónál kiakadt, Varga Vilmos szerint 130-140 kiló között lehetett. Ő kimondottan pergető horgász és ő is egyből igent mondott, hogy szeretne részt venni a közelgő nemzetközi versenyen. Mind a két magyar csapat tagjai büszkék vagyunk, hogy hazánkat képviselhetjük ezen a versenyen, ahol előttünk még soha magyar harcsás csapat nem volt résztvevő!
A két magyar csapat: Rábaközi Harcsalesők Hungary – Czetin István (Rábaközi Harcsalesők), Szalai Gábor (Dragon Fishing Hungary), Fati Ferenc (Rábaközi Harcsalesők). A másik magyar csapat: Xzoga Catfish Team Hungary – Pölöskei Tibor (Catfish Boys Team), Varga Vilmos (Catfish Camp Camargue), Zsolna Mihály (Váci Harcsalesők).
– Milyen díjakat lehet nyerni a Lengyelországban megrendezésre kerülő nemzetközi versenyen? Mire számít a váci harcsás?
- Egy teljesen felszerelt csónak a fődíj, utánfutóval, radarral, motorral. Ez így több milliót ér. Mellette világmárkák támogatják a versenyt, ahol az első tíz csapat lesz díjazva felszerelésekkel, vásárlási utalványokkal több millió forint értékben. Mire számítok? Arra, hogy a lehető legjobb eredményt érjük el, felkészülünk becsületesen és a legjobb tudásunk szerint kihozzuk a maximumot az adott vízből, helyszínből, amit kisorsolnak nekünk! A szerencse nagyon sokat számít a horgászatban. Elégedett lennék, ha az első tízbe beférnénk, de én optimista vagyok, győzni szeretnék.
– Hát, akkor görbüljön a bot! ♦