Ne dőljön be a csalóknak!

Az utóbbi időben visszatérően megjelentek az elektronikus úton történő csalások. Az elektronikus levelek, különböző szolgáltatók, telefon társaságok, bankok nevében (különböző okokból pl: nyeremény ígéretével, díjhátralék befizetésére vonatkozó felszólítással és egyéb ürüggyel) a küldeményben megadott hivatkozásokon, személyes, illetve banki tranzakciók lebonyolításához szükséges adatok megadását és használatát kérték vagy szerezték meg – olvasható a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében. 

Mindennapjaink jelenségévé vált az a „trükkös” bűnelkövetési módszer, amely nem csak az egyedül élő időskorúakat érinti. Az elkövetők az esetek többségében telefonon keresik fel áldozataikat, de személyesen is megjelenhetnek. Gyakori a trükkös csalások esetében, hogy az elkövetők különféle szolgáltatók munkatársainak vagy hivatalos személynek adják ki magukat és hihetőnek tűnő magyarázatokkal, kérésekkel (villanyóra, vízóra, gázóra leolvasás, túlfizetés …stb.) próbálnak a sértett bizalmába férkőzni, bejutni a lakásba vagy pénzváltás ürügyén nagyobb összegű készpénzt, illetve pénz átutalását kérni.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Keresik a sértetteket - Meglettek a sződligeti vasútállomáson parkolt kerékpárokról ellopott lámpák

Fontos tudni, hogy a pénzügyi, telekommunikációs szolgáltatók soha nem kérik elektronikus levélben (e-mail) ügyfeleik adatait, felhasználóneveit, jelszavait. Soha, semmilyen okból másnak – főként ismeretleneknek, vagy elektronikus levélben található hivatkozás igénybevételével elért honlapon – ne adja ki:

  • a bankszámlaszáma adatait
  • e-mail postafiókja felhasználónevét és jelszavát
  • előfizetői azonosítóját és annak jelszavát.

A csalók másik közkedvelt módszere, amikor bizonyos alkalmazások telepítését kérik (csevegésre, képek megtekintésére pl: lakásvásárlás esetén). Vannak már olyan távoli asztalkezelő programok, amelyek kétirányú távoli elérést biztosítanak a számítógéphez (PC-hez). A „technikai támogató” csaló, és más rosszindulatú személyek hasonló elven alapuló szoftvereket használnak gyanútlan személyek számítógépéhez történő hozzáféréshez. A kliensként telepített eszközön végzett tevékenységet figyelemmel tudják kísérni, illetve a program segítségével a beírt kódok, jelszavak is megszerezhetők.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Keresik a sértetteket - Meglettek a sződligeti vasútállomáson parkolt kerékpárokról ellopott lámpák

Fontos! Amennyiben bármilyen alkalmazás telepítését kérik Öntől, minden esetben ellenőrizze, hogy biztonságos e, illetve milyen feltételek szükségesek annak használatához. Legyen óvatos, és körültekintő, amikor a számítógépe asztalához a kulcsot átadja! Idegen kérésére ne telepítsen számítógépére olyan alkalmazást melyet nem ismer, vagy nem biztos annak használatában!

A hatóság kéri, ha Végrehajtó Iroda nevében keresik Önt, és nagy összegű tartozás azonnali végrehajtásának elkerülése érdekében pénz átutalásra kérik, a már jól ismert szlogent alkalmazza, és BONTSA A VONALAT!

  • Ne bízzon meg a váratlanul telefonon vagy személyesen jelentkező idegenekben!
  • Ha gyanús telefonhívást kap, azonnal szakítsa meg a hívást!
  • Amennyiben családtagra hivatkozással keresik meg, haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot az érintett hozzátartozóval.
  • Soha ne adjon át pénzt vagy más értéket, ne utaljon pénzösszeget idegenek számára!
OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Keresik a sértetteket - Meglettek a sződligeti vasútállomáson parkolt kerékpárokról ellopott lámpák

Bűncselekmény gyanúja esetén, kérjük, azonnal értesítse a rendőrséget az ingyenesen hívható 107 vagy 112 segélyhívó számon. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments