Felvásárolták az évtizedek óta váci tulajdonban lévő városi kábeltelevízió társaságot. A váltást tavaly év végére ütemezték és igyekeztek úgy intézni, hogy a felhasználókat semmilyen hátrány ne érje és problémamentesen éljék meg a folyamatot. De még így is számos kérdőjel maradt a fejekben azt illetően, hogy milyen hatással lesz ez a tévénézési szokásaikra, szerződésükre. Ezt látva kereste fel a Váci Napló Pintér Zoltánt, a cég ügyvezetőjét, hogy reagáljon a kérdéses pontokra.
Még novemberben számoltunk be arról, a váciak sokaságát érintő hírről, miszerint új tulajdonosi kör kezébe kerül a Vác Városi Kábeltelevízió Kft. hálózata. Több tulajdonosváltáson is átesett már az elmúlt évek során az 1988. május 15-én indult cég, de eddig egyvalami nem változott: mindvégig helyi vállalkozásként működött tovább. Sokáig a művelődési központ és az önkormányzat is benne volt az üzemeltetésében, majd 2005-ben került teljesen magánkézbe, de jellemzően akkor is azok vásárolták meg, akik alapították és üzemeltették, így lett Gergely Sándor a fő tulajdonosa. A törés tavaly, december 1-jén következett be, amikor a Magyar Telekom érdekeltségi körébe tartozó KalászNet Kft. vette át az irányítását.
Értelemszerűen sokakat meglepett ez a döntés és rengeteg kérdés merült fel a jövőre vonatkozóan, hiszen a tévénézés az egy, az emberek mindennapjait érintő ügy, amivel kapcsolatban nem szeretnék, hogy gyökeres változtatásokhoz vagy kompromisszumokhoz kelljen hozzászokniuk. Így az első kérdésünk, amelyet Pintér Zoltánhoz intéztünk nem is lehetett volna más, mint, hogy mégis mi eredményezte a tévészolgáltató új tulajdonosi kör kezébe engedését?
Régóta volt már több „kérőnk” is, így ezt egy hosszú ideig érlelt folyamatnak nevezhetjük. Nem volt olyan gazdasági kényszer, ami azt diktálta volna, hogy el kell adni a céget, ez egy jól prosperáló, sikeres projekt volt. De mivel a tulajdonosi kört lassan 70 év körüliek alkotják, el kellett gondolkozni azon, hogy meddig és hogyan érdemes vinni ezt a vállalkozást. Végül érkezett egy ajánlat, amit a Telekom csoporttól kaptunk és így született az a döntés, hogy eladó lesz, nem maga a cég, hanem a hálózat, illetve az előfizetői szerződésállomány.
Na de akkor mi lett a sorsa magának a cégnek?
A cég az megmaradt. Itt vagyunk, csináljuk az ügyfélszolgálatot, a műszaki bekötéseket, és a műszaki hálózatfelügyeletet. Tehát kívülről kevésbé látszik ez a tulajdonosváltás, mintha ténylegesen egy nagy céges tranzakció történt volna. Maradtak a kollégák is, akik dolgoztak az ügyfélszolgálaton és a műszaki részen.
Tehát elmondható az, hogy csak potenciált láttak abban, hogy nem egy helyi, hanem egy országos viszonylatban is érdekelt cég igazgatja innentől a kábeltévét? Akár olyan fejlesztések is történhetnek, amikre egyébként nem lett volna lehetőség?
Azt kell látni, hogy a távközlés rettenetesen méretorientált. Gazdasági mutatókban az előfizetőszám az nagyon meghatározza egy cégnek az elfoglalt szerepét. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy nálunk sokkal nagyobb léptékű vállalatoknál is zajlanak ezek a felvásárlások, az akvizíciós törekvések, ami azt jelzi, hogy itt van egy nagyon erős koncentrálódás, annak érdekében, hogy minél nagyobb számú potenciális ügyfelet lehessen elérni a hálózatokkal. Felmértük azt, hogy azokat a szolgáltatásokat, jövőbemutató lépéseket mi sokkal nehezebben tudnánk megvalósítani, mint egy tőkeerősebb nagyvállalat. Egy hosszútávú stratégiába nekünk is jobban beleillett az a modell, hogy egy olyan partner legyen bevonva a mi életünkbe, aki segítheti azt, hogy Vácon a váci előfizetők hosszútávon is kapjanak olyan fejlesztéseket, amiket mi sokkal később tudtunk volna véghez vinni.
Pár hónappal ezelőtt, amikor napvilágot látott ez a hír sok felhasználójuk az aggodalmát és a bizalmatlanságát fejezte ki az új tulaj kapcsán. A decemberben bekövetkezett váltás valóban okozott fennakadásokat, illetve érkeztek azóta panaszok az új szolgáltató miatt?
Úgy gondolom, hogy nem. Minden ilyen akvizíció azt gondolom, hogy olyan léptékű változás az előfizetők életében, ami bizonyos mértékű felbolydulást okoz. Mert ugye változik a számlázási rendszer, változik a számlakibocsájtó és bizonyos szolgáltatások is változnak. A háttérben zajlott egy komoly műszaki technológiaváltás is, amiből reméljük, hogy az előfizetők a lehető legkevesebbet vették észre. Szerintem az első hónapok eltelte után elmondható, hogy ez egy fájdalommentesen és zökkenőmentesen lebonyolított átmenet volt. Örülök annak, hogy a felhasználók bizalmat szavaztak az új szolgáltatónak, hiszen nincs elvándorlás. Ugyanúgy jönnek és kötik az internetet, kábeltévét, telefon előfizetést. Azt gondolom alaptalan volt így az a félelem, ami az emberekben volt.
Ön az eladás bejelentésekor azt mondta: komoly változás előfizetői oldalon nem lesz tapasztalható. Ennek ellenére a közösségi oldalakon az emberek a szolgáltatás minőségének és a kínálatnak a változásától tartanak. Ön továbbra is fenntartja azt, hogy nem lesz számottevő változás vagy ez azóta módosult és tervben van valami, amiről most itt be tud nekünk számolni?
Néhány csatorna esetében, amiket meg is hirdettünk megtörtént a váltás. De nem olyan csatornákról van szó, amiknek a hiánya nagy előfizetői elégedetlenséget generálna. Főleg, hogy olyan csatornákkal lettek helyettesítve, amik hasonló zsánerűek. Egyedül a 24 órás felnőtt tartalmakat kellett feláldoznunk, mivel a Telekomnak a gyermekvédelmi rendelkezései kifejezetten a 23 és 5 közötti felnőtt tartalmak megjelenítését teszik lehetővé. Több változásról nem tudunk. Nyilván az új tulajdonos, hogy ha majd tervez, akkor ezt rendje és módja szerint meg fogja hirdetni. De egyelőre ugyanazokkal az árakkal, csomagokkal és ügyfélszerződésekkel megyünk tovább, mint december elseje előtt. Ez kifejezetten kérés is volt részünkről. Mindnyájan, akik itt dolgozunk a cégben, váciak vagyunk, így a mi érdekeink is azt diktálják, hogy úgy tudjunk továbbra is az előfizetőkkel kapcsolatban maradni, hogy ne legyen bennük tüske, ne legyen rossz érzés amiatt, hogy szolgáltató váltás történt.
A közösségi oldalakat böngészve azonban arra lehet figyelmes az olvasó, hogy vannak, akik egy adapter beszerzése miatt panaszkodnak, amire az eddigiekben nem volt szükség.
Mint mondtam, volt a háttérben egy nagy műszaki váltás, ami azt eredményezte, hogy a régebbi tv készülékeknél, amik nem tudták az MPEG-4-es kódolást, illetve az újabb digitális hangnormákat kezelni, ott egy kiegészítő dobozzal lehetett megoldani a tv vételt. Annak az volt az oka, hogy mi a régebbi rendszerekben is párhuzamosan sugároztunk adásokat, műsorokat, pontosan azért, hogy a legrégebbi készülékek is valamilyen szinten műsorokat tudjanak venni. De itt a műszaki átállásnál meg kellett lépni a HD tartalmak bővítése érdekében azt, hogy már csak az MPEG-4-es kódolásban menjenek ki adások. Így a 8-10 évnél régebbi készülékeken úgy lehetett megoldani a vételt, hogy egy kiegészítő dobozt csatlakoztattunk hozzá.
Végezetül adja magát az a kérdés, hogy továbbra is Pintér Zoltán marad a tévészolgáltató ügyvezetője vagy új személy fog vezetői pozícióba kerülni?
Mivel a céget nem vásárolták meg, így én is maradok. Nekünk van egy megállapodásunk a Telekom csoporttal, hogy a műszaki és az ügyfélszolgálattal járó feladatokat ellátjuk. Tehát igen, egyelőre maradok és a kollégáim is maradnak. Ugyanazokkal az arcokkal fognak találkozni a váci előfizetők, mint korábban. ♦