A Váci Napló hasábjain olvashattuk, hogy elkészült a váci Esze Tamás laktanya tanulmányterve, ahol komplett városrészt alakítanak ki kertvárosi hangulattal, szolgáltatásokkal és a város vezetése kéri a lakosokat, hogy interneten keresztül véleményezzék azt. A rendkívüli jogrend miatt nem kötelező lakossági fórumot tartani, és ezért nem is éltek ezzel a lehetőséggel (pedig a deákvári lakosokat egészen biztos érdekelte volna), marad az elektronikus felkeresés lehetősége. Érdeklődésemre jelezték, hogy nem az egész laktanya területének a fejlesztési tervéhez várják a javaslatokat, hanem csak annak az északi részére, amit már el is adtak logisztikai központnak egy országos kereskedelmi láncnak.
A képviselők közül, akiket elértem, csak kevesen beszéltek róla, volt, aki azt mondta, hogy jelenleg a „Tizes” áruháznak annyira nagy a terheltsége, hogy azt akarják kiváltani, (na jó, de ki az, aki deákvárra menne bevásárolni a belvárosból…) mert, hogy jelenleg az egy logisztikai központ és megterheli a belváros forgalmát. Ez a magyarázat egy kicsit sántít, mert a tervekben egy „szupermarket” és egy logisztikai központ is szerepel, ahol a már a szupermarket is nagyobb, mint a „Tizes” áruház, és mellé még egy jóval több mint ezer négyzetméteres raktárépület is épül logisztikai központ céllal.
És itt álljunk meg egy pillanatra, mert a logisztikai központ az nem egy áruházat jelent, hanem olyan létesítményt, ahová kamionokkal érkezik az áru, amit szortíroznak, csomagolnak és kisebb teherautókkal tovább szállítanak a térség üzleteibe. Ez viszont azt jelenti, hogy egy ilyen létesítmény tervezésekor a területi elhelyezkedés mellett nagyon fontosak az oda- és onnan elvezető utak, amin érkeznek és újraelosztásra kerülnek a termékek. A logisztikai központ létesítése már eldőlt, csak idő kérdése, hogy mikor épül meg. És ha már megépül, megindul a kamion és a kiszolgáló gépkocsik forgalma is.
Ehhez kapcsolódik, hogy hosszú távon vannak tervek az M2-ről való Gombási úti leágazásra, ami nem a várostól függ, de aminek a megépülésére van esély, csak az a kérdés, hogy mikor. És vannak tervek a laktanya új lakóövezetének, útrendszerének kialakítására is. Ezeket egy kicsit nehezebb lesz realizálni, mint az autópályáról való leágazást, mert míg a leágazást országos büdzséből építik, a városi utakat a jövőben, (ha még mindig úgy gondolják, és lesz rá pénz) a város fogja megépíteni. (Ez nagy mutatvány lesz, mert az utóbbi évtizedekben nem sok utat épített a város.)
Most a tervek szerint a logisztikai központ megközelítését az adottságok alapján a Gombási útról tervezik. Ez azt jelenti, hogy a kamionok vagy a kosdi leágazásról a Lehár utca felől, vagy a verőcei leágazásról az Újhegyi út felől fognak a Gombási útra felkanyarodni valamelyik körforgalomnak elnevezett útkereszteződésről, ahol jelenleg a buszok is csak nehézkesen, és a körforgalom szabályait figyelmen kívül hagyva tudnak közlekedni. A kamionok tartalmát, ha tárolják és szétosztják, akkor a teherautók, furgonok szintén Deákvárat fogják sújtani, mert az alagutakba a behajtás korlátozott, és ha megépülne az autópálya leágazó, akkor sem arra vinnék vissza a termékeket, hanem a rövidebb utakon a céláruházakba.
Vagyis, nem elég, hogy már jelenleg is elviselhetetlen a deákvári „tranzit” forgalom, sem az emberek, sem az út nem bírja a megterhelést, ezután ez méginkább így lesz. Mert, ha megépül az autópályáról való leágazás (amire van reális esély), akkor is marad a kisteherautók forgalma, amik nem mennek vissza a pályára, mert a boltok a városban és környékén vannak. Az a baj, hogy míg a logisztikai központnak már eladták a területet és rövid időn belül megépül, addig az autópályáról való leágazás még a jövő zenéje, A laktanya körüli terelő utak meg a város gazdálkodásának függvénye.
A közmeghallgatáson még ezekről a tervekről nem beszéltek, de én már akkor is a forgalomcsillapításról győzködtem a képviselőket (ami nem pénz, hanem ész és elhatározás kérdése), nemsok sikerrel. Talán azért nem ígérték a probléma megoldását, mert tudták, hogy nem a megoldás, hanem a nagyobb terhelés vár a deákváriakra.
Most majd mondhatja az áruházlánc, hogy neki, amikor eladták a területet, tudták, hogy ez nem temető lesz, ahol kicsi a fluktuáció, hanem egy olyan hely, ahol minden egyes termék minimum kétszer útra kel a lakóövezetünk kátyús útjain. Mit tehetünk, azon kívül, hogy elköltözünk? Mert mindig van megoldás. Azt, hogy átnézzük a terveket és élünk állampolgári jogunkkal, javaslatokat teszünk, amit reméljük a minket képviselők komolyan vesznek.
Ha a logisztikai központ működésének kezdetét az autópálya Gombási úti leágazásának megépülésétől és a deákvári új terelőutak elkészülésétől teszik függővé, ha forgalomszabályozó eszközökkel elérik, hogy a logisztikai központból az elosztó gépjárművek visszakanyarodjanak az autópályára és csak a legszükségesebb célforgalom, megfelelő súlykorlátozással tudjon elindulni a városon keresztül, akkor van esély a megoldásra. De nem ördögtől való az sem, ha a logisztikai céggel úgy köt megállapodást a város, hogy az kiépíti a szükséges utat, ami neki lehet hogy több pénzébe kerül és lehet, hogy a város sem kap annyi pénzt a területért, de hosszú távon mindkét fél, és a város lakói is jól járnak.
És akkor még mindig ott van a jelenlegi deákvári forgalmi probléma a tervektől függetlenül, aminek megoldását, a deákváriak továbbra is várják a város vezetésétől… mert nekünk deákvári lakosoknak is jogunk van az egészséges környezethez, a csendhez, a csillapított forgalomhoz, mert ezért költöztünk ide a kertvárosi övezetbe. ♦