Amikor más issza meg az üdítőt és mégis mi fizetünk a flakon elszállításáért

Az elmúlt hetekben tartottak lakossági fórumot a hulladékszállításról, vagy ahogy ők mondják, a szemétszállításról. A Covid közbeszólt és csak a videofelvételt tudtam végignézni, és az újságcikkekből értesülhettem az új rendszerről. Mielőtt erről írok, engedjenek meg egy fontos észrevételt.

Az általános iskolás gyerekektől elvárják a suliban, hogy tudják, mi a szemét és a hulladék közötti különbség. Ők már tudják, hogy amit szelektíven gyűjtünk, az a hulladék, és miután azt kiválogatják, lesznek újrahasznosítható részei, és lesz egy olyan rész, amit már nem tudnak hasznosítani, amit vagy elégetnek, vagy eltárolnak a szemétlerakókban. Erre mondják, hogy szemét. Ehhez képest az elmúlt hetekben az önkormányzat és a hulladékgazdálkodási cég közleményeiben is olvashattunk „szelektív szemétgyűjtésről”, vagy „veszélyes szemétgyűjtésről”.

Persze ez a legkevesebb, mert a szomszéd néninek tök mindegy, hogyan mondják, ő csak azt szeretné tudni, hogy mit rakhat bele és mikor szállítják el. Ebben sem egységes a kommunikáció. A legutóbb megjelent önkormányzati újságban (Váci Hírnök) az szerepel, hogy az „Újhegyi út (+vége is)” hétfőn szállítják majd el a kommunális, a szelektív és a zöld hulladékot. Ezzel nem is lenne baj, ha a DTKH Nonprofit Kft. személyesen nekünk írt levelében (ahol a csekket és a kukára rakandó matricát is mellékeli) nem más időpont lenne. Ebben ugyanis azt írják, hogy az Újhegyi út és még egy sor utca által határolt területről szerdán, illetve alatta, hogy az Újhegyi út és más utakkal határolt területről meg csütörtökön szállítják. Vagyis a határon vagyunk és nem tudjuk, hogy akkor szerda, vagy csütörtök, illetve hétfő, mint ami az újságban van.

Nem tisztázott a szelektív hulladék gyűjtés mikéntje sem. Eddig volt egységes zsák, aminek az oldalára nyomtatták, hogy mit lehet benne gyűjteni. Ez nem volt felesleges dolog, mert a szolgáltató csak ezt a zsákot vitte el (a telekről hazafelé kidobált szemetes zacskókat nem) és ha úgy gondolta volna, hogy ellenőrzi, hogy a lakó helyesen gyűjtött-e, és vegyszert talál a zsákban a zsák piktogramjaira hivatkozva el tudott volna járni a helytelenül szelektálóval. (Vannak városok, ahol ezeket komolyan veszik.) Most a videóban a hulladékos cég igazgatója mondta, hogy elég, ha valaki a „Lidl-ből” megveszi a valamennyire átlátszó zsákot és abba belerakja a szelektív hulladékot, akkor azt elszállítják. Ez így megoldható, de kíváncsi vagyok mi lesz a vége, ha megjelennek a mindenféle méretű zacskók, amik, ha nem lesznek elég nagyok (nincs semmiféle méretkorlát) a szél elkezdi őket össze-vissza fújni. Az idén a mi utcánkból még egyszer sem szállították el a szelektív hulladékot időben (pedig már eltelt egy hónap az átállás óta). Ma éppen 6 nap késésben vannak és a nagyméretű zsákot minden reggel az úttestről kell visszahozni, ahová a viharos szél sodorja és zavarja a közlekedést. Lehet, hogy nem hiába egységesítették a nagyméretű zsákot rajta a kötelezettségekkel.

Az újságból tudtam meg, hogy a szelektív gyűjtő szigeteket is fel fogják számolni, mert nem győzik az oda leszórt hulladék elszállítását. Nos, a hulladékgazdálkodási törvény nem így rendelkezik, melynek értelmében a lakótelepek, lakóparkok környezetében (ahol a kertvárosi házakkal ellentétben nem lehet biztosítani lakásonként a szelektív gyűjtést), kötelesek szelektív gyűjtő szigeteket fenntartani. A hulladékudvarnak, aminek a létrehozásáról a városban már 2006-ban döntöttek, nem ugyanaz a feladata, mint a lakótelepek szelektív gyűjtőszigeteinek. A lakótelepek lakóinak kötelezettségük a hulladék szelektív gyűjtése, ugyanakkor nem várható el tőlük, hogy míg a kertvárosban a lakóktól kéthetente elszállítják a szelektív hulladékot, addig ők egyenként szállítsák el a szelektív zsákjaikat a város másik végébe a hulladékudvarba (úgy, hogy nincs is hely a szakszerű gyűjtésre a kis lakásban). Ez nem csak igazságtalan, hanem a hulladékgazdálkodási törvényt is sérti.

Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy jók így, ahogy vannak a szelektív hulladékgyűjtő pontok. De azt, hogy azt csak az illatékesek használhassák, azt a városnak kell biztosítani. (Van, ahol ezt kulturáltan meg tudják oldani.) A lomtalanítás rendjének betartásához a fegyelmezetlen polgárnak most a hulladékudvar nyitásával lehetősége lesz a lomokat legálisan elhelyezni. De azok a szolgáltatók, akik a szelektív hulladék szigetekre rakják le nap mint nap a munkájuk során keletkező hulladékokat, azokat a hulladékudvar sem fogja megállítani. (Majd bolondok lesznek kihagyni ezt a lehetőséget.) Őket a város vezetésének, a közterület felügyelőknek kellene megállítani. (Bár ahogy a péntek délután a zárni készülő boltból kiszaladó eladót sem állítja meg senki, aki a habos vizet, a csapadékcsatornába önti, úgy a hulladékos szerződését sem ellenőrzik) A palackok tartalmát a szelektív szigetektől csak néhány 10 méterre lévő bárból hozzák ki minden nap. A mellékelt képen látható palackok tartalmát a szelektív szigetektől csak néhány 10 méterre lévő bárból hozzák ki minden nap. Ezzel a lakosoktól veszik el a helyet. A bár előtt nap mint nap ellenőrzik a közterület felügyelők a tilosban parkolókat, de a hulladékos szerződését még nem nagyon kérték el, mert akkor lehet, hogy nem a szelektív szigetre kerülnének a flakonjaik. Mert a legtöbb esetben nincs is nekik se szerződés, se szelektív zsák, és senki nem kötelezi a hulladékaik szakszerű elhelyezésére.

És ki fizeti meg az ő flakonjaik elszállítását? …hát mi váci lakosok, még akkor is, ha a flakon tartalmát nem mi ittuk meg, és aki megitta az az elhelyezés díját is kifizette már egyszer, távozáskor. ♦