Sokan megkerestek az elmúlt napokban, hogy mi a véleményem a Chinoin szennyezés után 50 évre letiltott déli vízbázis újra indításával kapcsolatban.
1989-től, mint a város környezetvédelmi vezetője, végig kísértem a problémát, ami a nyolcvanas évek elején alakult ki, amikor a Chinoin gyár váci raktártelepén felhalmozódott „döglött” vegyszereket a hatóságok engedélyével (!) először égették, majd mivel ennek Budapestig ellátszott a füstje megijedtek és elszikkasztották. (Gödröket ástak és abba öntötték a vegyszereket.) Hetek alatt elszennyezték a vegyszerek a vízbázis vizét, aminek szemmel láthatóan sárgás színe lett és vegyszerszaga volt. Így, miután több mint negyvenre nőtt a mérgezettek száma, kénytelen volt az KÖJÁL a bázist lezárni és azóta a Duna alatt áthozott vezetéken keresztül a Szentendrei-szigetről kivett vizet isszuk.
Évekig még a kavicskotrást sem engedélyezték, mert a mérések alapján a part menti iszap is toxicitást mutatott. A vízbázis rehabilitációja az utóbbi időben merült fel a SAMSUNG gyár vízigénye kapcsán, mivel olyan menynyiségre van szüksége, hogy ahhoz a jelenlegi lehetőségek mellett a déli vízbázis újra nyitása sem elégséges. Part menti vízkivételi mű építését is tervbe vették.
De hogy lehet a déli vízbázis kútjait ismét elindítani, amikor egy dokumentum alapján (mely a közösségi médiában is kering) a kutak működését a szennyezés miatt 50 évre letiltották?
Nos a tiltás igaz, azzal a megkötéssel, hogy a bázis vizét ivóvízként nem lehet használni. Nem is akarja senki ivóvízként használni, mivel a SAMSUNG ezt a vizet ipari vízként tervezi hasznosítani, amit még ez a rendelet sem tilt. Sőt kezdettől az volt a térség tisztulásának az egyetlen lehetősége, hogy ipari vízként kiszivattyúzzák és ezáltal elindul a víztározó réteg tisztulása.
Ez valószínűleg el is indult. Egyrészt, mert azóta több mint 40 év eltelt, másrészt a rendszeres mérések azt mutatják (a DMRV tájékoztatása alapján), hogy a víz toxicitása határérték alá süllyedt, akár ivóvízként is használhatnák, ha akarnák. De ezt most nem akarja senki.
Mégis, véleményem szerint van ok az aggodalomra, mivel igaz, hogy határérték alatti a Chinoin vízbázis szennyezése, de sajnos az ipari vízként nem egy zárt rendszeren keresztül megy a tisztítóba a technológiai folyamat befejeztével, majd a Dunába, hanem abból naponta 11000 köbméter, (nagyjából 11 úszómedence mennyiség) elpárolog a gyár területén valószínűsíthetően a hűtés következtében, ami a természet törvényeinek köszönhetően le is csapódik amerre a szél a párát elfújja. (Ez úgy derült ki, hogy a betáplált technológiai víz és a fogadott előtisztított szennyvíz között ennyi a különbség.) Így, hiába van határérték alatt a lecsapódó párában a toxikus anyag, az nap mint nap lecsapódva akkumulálódik. Arról, hogy a technológia következtében az előtisztítás előtt, gyáron belül ez a víz mivel és mennyire van szennyezve azt nem lehet tudni, de a hűtés során azok a szennyezők is párolognak valószínűség szerint. Így előbb utóbb a lecsapódás hatásterületén mérhető mennyiségű toxikus anyag fog leülepedni.
Mit tehetünk ellene? Nem sokat, mert a gyár technológiáját már tudtommal engedélyezték, és a környező településeknek semmi beleszólást nem hagytak a vélemény nyilvánításra, vétójoga nincs a környező lakosságnak, akik potenciális veszélyhelyzetbe kerülhetnek ezáltal.
Bármi eredmény véleményem szerint csak a hatásterületek településeinek összefogásával képzelhető el. Ehhez viszont szervezettségre, kitartó és profi szakmai és jogi háttérre, és a lakosság tevékeny hozzáállására lenne szükség. ♦