Úgy döntöttem nem mesélem el, hogyan szállították el a több hete összegyűlt zöld és szelektív hulladékot nagy nehezen a házunk elől, de maradjunk még a hulladékgyűjtés és -szállítás témakörénél. Mert egyre többen hívnak fel és azt kérdezik: „Miért tanítottam meg neki gyerekkorában a Föld napján, hogyan kell szelektíven gyűjteni a hulladékot, amikor ma úgyis egybeöntik a kommunális hulladékkal?” Van, aki azt mondta, hogy ő már csak azt követően gyűjti szelektíven, miután megtelik a kuka, mert azt legalább egy-két napos késéssel elszállítják, míg a szelektív zsákot hetekig sodorhatja a szél az út mentén. Mondják azt is, hogy azzal többet tesznek a környezetért, ha nem mossák el a műanyag flakonokat a drága és kevés vízzel, amikor a szelektív zsákok is mennek bele a tömörítős kukásautóba, ahonnan senki nem fogja ismét szelektálni.
A probléma nem nálunk a kertvárosban élőknél a legnagyobb, mert tőlünk, ha késve is és ha egybe is öntik, de legalább elszállítják a hulladékot. A lakótelepek lakóinak a szelektív gyűjtésre csak a szelektív hulladékgyűjtő szigetek adottak (ami nem csak lehetőség, hanem kötelesség is), ahová levihetik a szelektíven gyűjtött hulladékot. Mivel ezek a pontok nyitottak, nem csak az ott lakók, hanem a felelőtlenek is igénybe veszik, akik mindent és mindenhová odadobnak, leraknak.
Már évekkel ezelőtt javasoltam az önkormányzatnak a szigetek bekerítését, hogy csak a tömbök lakói nyithassák ki és használják a szelektív gyűjtőedényeket és ezzel távol lehetne tartani az illegális lerakókat. Azt mondták költséges. Persze, ha azt vesszük, hogy ha minden marad, még drágább lesz a szelektív gyűjtés, mert a szelektív szigetek így egyben az illegális depóniákat is jelentik, aminek sokkal drágább a felszámolása, mint a bekerítés lenne.
Jelenleg úgy tűnik a város a szigetek felszámolását tartja megoldásnak. Nincs hulladéksziget, nincs gond. A lakótelepi ember meg gyűjtse össze a szelektív hulladékát a 40 négyzetméteres kis lakásban, és szállítsa el a hulladékudvarba, ami ugyan egy jó megoldás, de míg a kertvárosból ingyen szállítják a szelektív hulladékot, addig a lakótelepi kisnyugdíjas fizessen azért, hogy a hulladékát leadhassa a város másik végében. Még szerencse, hogy a hulladékudvar is általában munkaidőben van nyitva, és ha valaki a lakótelepről ezt komolyan veszi, kivehet egy nap szabit, hogy eljusson azt leadni. (És jó tudni, hogy ott is csak egy bizonyos mennyiséget vesznek át ingyen.) Ezt nem csak az egyenlő bánásmód, hanem a hulladékgazdálkodási törvény miatt sem lehetne megvalósítani, mert az is előírja a lakótelepeken, lakóparkokban a szelektív hulladék közös gyűjtésének lehetőségét.
Az elmúlt időben, ha nem is számoltak még fel minden hulladékgyűjtő szigetet, helyenként már kiírták, hogy csak üveg hulladék gyűjtésére használható. Hogy miért pont csak üveg? Valószínű, mert azzal van a legkevesebb gond. De ezzel megint nem szüntették meg az okot, csak az okozatot. Aki eddig megvárta míg sötét lesz és mindent a szelektív edények mellé hajigált, az valószínű nem fog szabit kivenni és autóba ülni, fizetni a benzint, hogy elvigye a lomokat a hulladékudvarba. És ha már a hulladékudvarnál tartunk, hol marad az elektronikai hulladékok leadásának lehetősége? Mert arról csak az újság írt, valóságban azt mondták, nem veszik át, mert nincs rá engedélyük.
A legfontosabb kérdésről, a veszélyes anyagok leadásának lehetősége szóba sem kerül, pedig ez a hulladéktípus, ami a legveszélyesebb városunkra, ha nem a megfelelő helyen és módon gyűjtik. Évekkel ezelőtt ezt időszakosan le lehetett adni térítésmentesen, amire a város költségvetése az idén is biztosít pénzt.
Persze mindig felmerül a kamerával való őrzés, aminél bíznak benne, hogy már a „kamu kamera” is elegendő, de magyarok vagyunk és már a telepítés előtt tudná mindenki, hogy a kamerák csak makettek. A valós megfigyelésnek meg az a legnagyobb problémája, hogy a hardver és a szoftver mellett kell lenni egy figyelőnek is a monitorok előtt, aki azonnal lép, ha a kamerán megjelenik az illegális lerakó. Ha nem mennek a helyszínre és nem kapják el frissiben, esély sincs rá, hogy a kamerafelvétel alapján eljárást indítsanak.
Jelen kellene lenni és cselekedni kellene, és nem azt kellene hangoztatni, hogy a városnak ehhez semmi köze, hanem kézbe kellene venni a kezdeményezést és megoldani a kérdést, mert a váci polgárok tiszta városban szeretnének élni.
Hát igen, amit 30 év alatt keservesen el tudtunk érni, az most hónapok alatt semmivé válhat, mert az emberek elvesztik a hitüket és úgy érzik felesleges a szelektálás, ha a hulladékgazdálkodó ezt nem gondolja komolyan. Mert könnyebb valamit tönkre tenni hónapok alatt, mint megtanítani, kivívni évtizedek munkájával. Bízom benne, hogy még nem késő. ♦