„Törekedve a jóra” – keresztény vállalkozók és vezetők találkoztak Vácott
A találkozót Szente Balázs, az ÉrMe Hálózat alelnöke nyitotta meg, Marton Zsolt váci megyéspüspök pedig a találkozó védnökeként püspöki útmutatást adott bevezető gondolataiban. A püspök kiemelte, hogy az Egyház sokat tanulhat a gazdaságtól és a vállalkozásoktól; elsősorban döntéshozatali mechanizmusokat, szervezetfejlesztést és gazdálkodási fegyelmet.
„A gazdaság is olyan terület, amely evangelizálásra szorul, azaz missziós terep, és ezen a terepen Önök a misszionáriusok! – üzente a püspök a jelenlévő vállalkozóknak. – Ferenc pápa sokat foglalkozik a gazdaság és pénzügy világának kérdéseivel, ebből is látszik, hogy ez milyen nagy probléma és kihívás a mai korban. Kétélű helyzet, mert egyrészt szükség van rá, szükség van arra, hogy jól működjön, de a kizsákmányolással, túlfogyasztással számtalan probléma forrása is.”
A találkozón nem csupán gondolatébresztő előadásokat hallhattak a résztvevők, hanem a személyes találkozásra is lehetőség nyílt; kiscsoportokba rendeződve interaktív feladatokban vettek részt, és többek között megosztották egymással gondolataikat, álmaikat a, Ha sok időd lenne, mivel foglalkoznál a legszívesebben… c. gyakorlatban, a …miért szeretnél ebbe az asztaltársaságba tartozni? és a, …milyen talentummal tudsz e csapat értékes tagja lenni? kérdésekre válaszolva. A szünetekben aztán folytathatták a beszélgetést, kapcsolatépítést, erre láthatóan nagy igényük volt a résztvevőknek.
Délután négy érték jegyében – szolidaritás, mértékletesség, igazságosság, szubszidiaritás – 12 rövid előadás hangzott el a konferencián. Dr. Beer Miklós, nyugalmazott püspök, az ÉrMe Vác Klub tiszteletbeli tagja szeptember végén, Assisiben megtartott Ferenc gazdasága című, fiatal vállalkozóknak szóló konferencia néhány gondolatát és ezen keresztül Ferenc pápa néhány tanítását idézte fel előadásában. Előtérbe helyezte a szolidaritást és a szubszidiaritást, mint az Egyház társadalmi tanításában is megjelenő két olyan fogalmat, amelyet különösen is fontos szem előtt tartani a vállalkozóknak. A Szentatya többször felhívta a figyelmet az ökológiai megtérés fontosságára és kérte, hogy minden vállalkozó törekedjen arra, hogy olyan megoldásokat, technológiákat alkalmazzon, amely védi a bolygót. „Vállalkozóként pedig különösen is feladatunk, hogy gondoljunk azokra, akik segítségre, támogatásra szorulnak. Legyünk szabadok a jóléti társadalom kísértésétől!” – idézte Ferenc pápát zárásként a nyugalmazott váci püspök.
De őt követően Ficsor Árpád mezőgazdasági vállalkozó Paraszt Sajt nevű vállalkozásának létrejöttéről, a vállalkozói lét nehézségeiről és Isten gondviseléséről, vezetéséről mesélt. Dr. Baritz Sarolta Laura OP közgazdász, domonkos nővér a közjó és a boldogság kapcsolatáról beszélt. Huff Zsolt a MOL-csoport Termelés ügyvezető igazgatója azt az időszakot tekintette át, amikor az egykori Tiszai Vegyikombinát vezérigazgatójaként felügyelte az üzem teljes átalakítását. Végül pedig Huszár Attila a Számtel-Plusz Kft. ügyvezető igazgatója és egyik tulajdonosa előadása a nap végén őszinte tanúságtétel volt arról, milyen helyzetekben tudta hívő emberként és keresztény vállalkozóként saját értékrendjét és hitét képviselni, kiállni munkatársai mellett, illetve azokat segíteni, amikor élethelyzetükben szükségük volt erre.
Az ÉrMe Klub 2000 januárjában jött létre hat magyar vállalkozó és üzletember kezdeményezésére. Céljuk volt, hogy találkozási felületet teremtsenek azon üzletember- és vállalkozótársaik számára, akik az üzleti életben a kereszténység által meghatározott alapértékek mentén kívánnak működni. Az ÉrMe Hálózat tagjai nemcsak a magánéletben és az ünnepnapokon kívánnak hívő keresztények lenni, hanem a hétköznapokban, a munkájukban, a vállalkozásukban is. Hitvallásukban megfogalmazták; „hiszünk a vállalkozásunk jövőjében és üzleti sikerességében, de abban is, hogy befektetett munkánkkal és pénzünkkel mindezen túl valami még nagyobb jót, Isten országát szolgálhatjuk”. ♦