Búcsú Mándli Gyulától, a könyvtárigazgatótól, a honismereti kutatótól, a fotóstól

Szomorú hírt kaptunk a közelmúltban: március 13-án elhunyt Mándli Gyula a váci Katona Lajos Városi Könyvtár nyugalmazott igazgatója. Április 24-én lett volna 70 éves. Aki személyesen ismerte, tudja, hogy mekkora odaadással végezte munkáját, nagy szenvedéllyel beszélt a könyvtárról, a honismeretről. Ám számos rendezvényen találkozhattunk vele, mint fotóssal is. Ha össze akarjuk foglalni gazdag életútját, az nem fér be egy rövid nekrológba, ám a Füzéki István Emlékérem adományozására írt laudációban – ami az interneten is fenn van – ezt sikerült néhány mondatban összefoglalni. Íme:

„Mándli Gyula nagyon gazdag életpályájából kirajzolódik az állandóan megújulni képes, munkáját folyamatosan magas színvonalon végző elhivatott könyvtáros, a megrögzött lokálpatrióta, a határon túli magyarjainkkal testvérkapcsolatot építő igaz hazafi. A könyvtárügy és a honismeret köré fonódó élete példaértékű minden honpolgár számára. Munkásságának egyik legfontosabb eleme az a páratlan szervező és mozgósító erő, melynek eredményeként számos egyesület és szervezet köszönheti megalakulását, fennmaradását.”

Mándli Gyula 1953. április 24-én született Körmenden. Az érettségi vizsga után, 1971 őszén népművelőként kezdett el dolgozni a körmendi Városi és Járási Művelődési Központban, majd 1972-től a Városi és Járási Könyvtárban könyvtárosként folytatta. 1975-1979 között a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola könyvtár-magyar nyelv- és irodalom szakának levelező tagozatán szerzett oklevelet. Feleségével, Szabó Katalinnal – aki mindvégig a legszigorúbb kritikusa és segítője volt, mint a Nagymarosi Könyvtár és Művelődési Ház vezetője is – 1979-ben költöztek Nagymarosra. Ezt követően 2000-2002 között kitüntetéses diplomával végzett az ELTE Bölcsészettudomány Kara levelező tagozatának könyvtári menedzsment szakán. 2002-ben megszerezte a könyvtári szakértői engedélyt, melyet 2007-ben megerősített. Két leánygyermek, Orsi és Anna édesapja, Hunor és Zalán boldog nagypapája.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Az adatvédelmi hatóság továbbra is vizsgálja az uszodában elrejtett kamera ügyét

1978-tól a szobi Nagyközségi Könyvtár vezetőjeként megbízták a település és társközségei, Ipolydamásd és Márianosztra helytörténetének kutatásával, kiterjesztve az egykori Hont vármegye területére, illetve a Dunakanyar eseményeinek archiválására. Jelentős gyűjteményt hozott létre a nagymarosi erőműépítés munkálatairól. Ettől kezdve élete és munkája meghatározó részévé vált a helyismereti kutatómunka és archiválás. Rövid ideig a nagymarosi könyvtár igazgatója is volt. 1994-től Szentendrén, a Pest Megyei Könyvtár Módszertani Osztályán dolgozott 9 hónapot, 1995. szeptembertől a váci Katona Lajos Városi Könyvtár igazgatója. A hagyományos szakmai munka mellett az intézményt a hazai honismereti és helytörténeti munka egyik alapvető kutatóbázisává fejlesztette, mindkét területen vezető szerepet betöltve, jelentős dokumentációt gyűjtött össze. Nevéhez fűződik a könyvtár belső és külső felújítása, a számítógépes rendszer létrehozása és fejlesztése. A váci sajtóban több száz cikket közölt a könyvtár munkájáról, kulturális rendezvényekről, helyismereti témákról. 2016. május elsejével nyugalomba vonult.

A rendszerváltás kezdetétől folyamatosan együttműködött az egykori Hont vármegye székhelyének, Ipolyságnak az intézményrendszerével. Az ipolysági könyvtárral és a Honti Múzeummal éves szinten megkötött együttműködési szerződésük volt, amelynek részét képezte a város minden kulturális intézménye, a városi könyvtár központi irányításával. A 2004-2008 években az NKA pályázatain több millió forint támogatást nyertek a közös munkára, amelybe bevonták a Pest Megyei Könyvtáros Egyesület intézményeit és tagjait is. Szakmai konferenciák, tanulmányutak és kiállítások jelezték a közös munka eredményeit. 2004-ben Vác testvérvárosa lett Ipolyság, a már említett könyvtári együttműködés volt az alapja a testvérvárosi szerződésnek.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Családterápiás önismereti csoport indul kezdő és gyakorló szülőknek

Könyvtárigazgatóként hivatalos együttműködési megállapodást kötött Vác finnországi testvérvárosa, Järvenpää városának könyvtárával. Alapító tagja volt a váci Finn-Magyar Baráti Körnek, szoros kapcsolatban állt a finn nagykövetséggel.

1983-tól vett részt a honismereti munkában, 1984-től kezdve minden évben résztvevője volt az Országos Honismereti Akadémiának. 1990-ben alapító tagja volt a Honismereti Szövetségnek, valamint a Pest megyei Honismereti Egyesületnek. A szövetségnek kezdetektől elnökségi tagja, 1998-tól pedig az egyik alelnöke volt.

1978-tól a Magyar Könyvtáros Egyesület tagja a Pest Megyei Szervezetben. 1983-tól elnökségi tag három ciklusban, 1983-1988 között szerkesztőségi tag a Pest Megyei Könyvtáros szerkesztőbizottságában. 1990-től a Pest megyei helyismereti könyvtáros munkaközösség vezetője volt, ami alapját képezte a később megszervezett országos helyismereti könyvtáros szervezetnek. 1994-ben az első váci tanácskozáson alakult meg a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezete, amelynek alapító elnökeke, majd titkára, 2011-től ismét elnöke 2015-ig. 2007-2011 között tagja volt a Magyar Könyvtárosok Egyesülete elnökségének, szervezeti feladatai között szerepelt a könyvtári rendezvények fotódokumentációjának elkészítése és archiválása is. Az elnökségi időszakán kívül, 1985-ben, 2002-ben és 2005-ben részt vett a könyvtáros vándorgyűlések szervezésében.

Elnökségi tagja volt a Váci Múzeum Egyesületnek, előadója a TIT-nek, konferenciáknak és a szakmai tanácskozásoknak, mintegy 130 előadást tartott könyvtárosoknak, könyvtárlátogatóknak, gyerekeknek, nyugdíjas csoportoknak. Megjelent sajtócikkeinek száma kétszáz felett van. Több, mint ötven éve fényképezett, fotói számos folyóiratban, könyvben és a Magyar Fotográfiai Múzeumban is megtalálhatók. Számos csoportos és egyéni fotókiállításon vett részt.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Az adatvédelmi hatóság továbbra is vizsgálja az uszodában elrejtett kamera ügyét

„Fotós pályafutásom édesapámmal kezdődött, aki egykori cserkészként megszerettette gyermekeivel a természetjárást, a fényképezést. 1967-ben készültek első felvételeim a máig meglévő Certix nevű harmonikás fényképezőgéppel, majd a Zorkij, Fed, Exa, Exakta, Praktika, Yashica, Nikon nevű gépekkel. 1967-től a zalaegerszegi középiskola fotó szakkörében tanultam 4 évig fotózni, s készítettem rendszeresen fényképeket. Mindmáig őrzöm az akkor készült fotónegatív tekercseimet, s szinte minden általam készített negatív filmet. Később áttértem a diafilm kockák készítésére is, amelyből több ezret tárolok a gyűjteményemben. A 40 éves érettségi találkozóra beszkennelve vittem egy nagyobb korabeli képanyagot, nagy sikerrel. Azóta egyberaktam a régi és új arcképeket, látván, hogy miként korosodunk. A szobi munkahelyen elkezdett fotó-archívum kiépítésétől kezdve a mai napig mintegy 40 ezer darabos fotógyűjtemény tulajdonosa vagyok” – nyilatkozta Mándli Gyula a Könyvtárvilágnak 2014-ben.

Elismerései: 1982 Kiváló Munkáért; 1983 Váci Járás Fejlesztéséért Emlékérem; 1988 Miniszteri Dicséret; 1989 Ortutay Díj; 1992 Népművelésért Díj; 1996 Honismereti Emlékérem; 1998 Brit Könyvtáros Egyesület Helyismereti Szervezete Örökös Tiszteletbeli Tagság; 2004 Pest Megyei Téka – Díj;  2004 Ipolyság város Kulturális Díja; 2007 Tragor Ignác emlékérem; 2010 Vác Város Művelődéséért díj; 2010 Ipolyság Város Díszpolgára cím; 2015 a budapesti Finn Nagykövetség Rátz István-díja; 2022 Füzéki István Emlékérem.

Kedves Gyula! Búcsúzunk Tőled! Nyugodj békében! (A fotó Mándli Gyula utolsó munkanapján készült a könyvtárban) ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments