Könyvbemutató – A ruszin nép vértanúja Bródy András / 1895-1946 /

A Váci Ruszin Nemzetiségi önkormányzat és a Madách Imre Nonprofit Kft. szervezésében könyvbemutatóra kerül sor április 22-én szombaton 14.30 órakor.

A művelődési központ Végh Dezső termébe tervezett könyvbemutatón Botlik József „A ruszin nép vértanúja Bródy András / 1895-1946 /” című történelmi kötetéről a szerző tart előadást. Köszöntőt mond Matkovich Ilona polgármester.

„Bródy András középiskoláit Ungváron végezte, majd Nagybocskóban lett tanító. Az I. világháborúban a 12. honvéd gyalogezred kötelékében harcolt a fronton, hadnagyi rendfokozattal szerelt le. A fronton tanúsított bátor viselkedése miatt több kitüntetést is kapott.

A háború után Budapesten elvégezte a jogot, ekkortól elkezdett újságírással is foglalkozni. Később Munkácsra költözve a Kárpáti Futár című magyar nyelvű politikai napilap szerkesztője lett. 1924-től a Ruszkij Visztnik (Русскій BЂстникъ) című ruszin hetilapot, az Autonóm Földműves Szövetség lapját kezdte el szerkeszteni. Ivan Kurtyak elnöksége alatt a párt főtitkára lett. 1933-ban a prágai nemzetgyűlés képviselője lett. Mandátuma idején harcot indított Kárpátalja függetlenségének kivívásáért, támogatta a Németországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal, való viszony rendezését.

1938-ban a müncheni egyezmény után megválasztották Kárpátalja első miniszterelnökévé. A terület ekkor még autonóm tartományként működött Csehszlovákián belül, a Sirovy-kormányban pedig kinevezték a ruszin-ügyek miniszterévé. Részt vett a Komáromi tárgyalásokon, majd miután ez megfeneklett, támogatta a magyar–szlovák viszony népszavazás útján történő rendezését. Ezért még aznap letartóztatták és Pankrácon tartották fogva, amíg a nemzetközi nyomás hatására 1939 február 11-én kénytelenek voltak szabadlábra helyezni. Márciusban hazatért az ekkor már újra magyar fennhatóság alatt álló Ungvárra és képviselő lett a magyar országgyűlésben.

A háború után, 1945. november 25-én a szovjet NKVD letartóztatta, majd az Ungváron működő népbíróság 1946 májusában „kollaboráció” (a Horthy-rendszerrel való együttműködés) vádjával halálra ítélte és két egykori miniszterével, Mihai Demkóval és Sztepan Fenczikkel együtt 1946. június 11-én, egyes források szerint december 7-én kivégezték.” (Forrás: Wikipédia)

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Családterápiás önismereti csoport indul kezdő és gyakorló szülőknek

A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak a könyvismertetőre, ahol a kötet kedvezményes áron megvásárolható. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments