GPS-játék és mézsörkóstoló – ilyen is lehet a szlovákiai barangolás a 21. században
A szlovák nyelvet tanuló magyar diákok Vác (szlovákul Vacov) városból Pozsonyba tartó tavalyi sikeres útja után közösen úgy döntöttünk, hogy folytatjuk Szlovákia felfedezését. Idén Nagyszombatra esett a választás – az úgynevezett „szlovák Rómára” –, amely történelmi hangulatában és templomainak számában nagyon hasonlít Vácra.
A szakrális épületek közül a leghíresebbeket – a Keresztelő Szent János Székesegyházat és a „Vastag templomnak” is nevezett Szent Miklós-bazilikát – megtekintettük. A székesegyház, amit II. János Pál pápa is meglátogatott a legutóbbi szlovákiai látogatása alkalmával, fenséges oltárával rabul ejtett bennünket, a Vastag templomban pedig a Nagyszombati Szűz Mária jól ismert csodás kegyképére voltak kíváncsiak a diákok. A diákok nagyra értékelték az ortodox zsinagóga ízléses, hangulatos kávézóvá történő átépítését is, amelyért 2010-ben elnyerte a Szlovákia legszebb felújított épületének járó díjat. A szokásos belvárosi városnézést a Mocný opasok (magyarul Erős derékszíj) GPS-játékkal gazdagítottuk – Nagy Lajos király látogatása előtt elveszett városkulcsokról szóló történettel, amely érdekes helyekre vezetett el minket, ahol különféle kérdésekre válaszoltunk Nagyszombat történetével kapcsolatban. A játék a Várostorony alatt kezdődik, így nem hagyhattuk ki a kilátást egész Nagyszombatra a toronyból, a nagyszombati városházát és a színházat sem. A játék továbbra is a városfalak, vagyis az „Erős derékszíj” mentén vezetett minket, amely a középkor óta szilárdan védi a várost. A sáncok nyugat felől a Trnávka folyóval párhuzamosan fekvő park mellett futnak, keleten hangulatos sétálóövezet szegélyezi őket, így ez nagyon kellemes séta volt.
Néhány óra múlva a Nagyszombattal való ismerkedés után mindannyian nagyon éhesek voltunk, és már nagyon vártuk a szlovák specialitásokat a szomolányi Dvor u sedliaka (magyarul A parasztudvar) étteremben, ahol juhtúrós és káposztás strapácskát, burgonyás lepényt fogyasztottunk, majd ezt kiváló szlovák sörrel, kofolával és házi limonádéval mostuk le.
Ebéd után a szomolányi várat vettük célba. Az odavezető meredek út, valamint a várkastély területének a bejárása során az ebéddel magunkhoz vett kalóriákat el is égettük. A kastély kiváló állapotán túl kellemes meglepetést jelentett számunkra, hogy az épületet a Szlovák Tudományos Akadémia is használja.
A nap fénypontja egy mézsörkóstoló volt a helyi Včelovina üzemben a szomolányi várkastélyra való panorámával. Az ókori szlávok kora óta ismert italt a mai gyártók többféleképpen gazdagították. Kóstoltunk gyümölcsöst, gyógynövényeset és klasszikus mézsört egy mézből, valamint háromféle mézből is (helyi mézek, tehát napraforgó-, repce- és hársmézek), de mézes sört is. A boltban felfedeztük a mézes cidert is, ami azonnal a legnagyobb kedvenc lett szeretteink ajándékaként. Természetesen azon kívül szlovák sört és különféle szlovák finomságokat is hoztunk nekik.
Izgatottak lettünk az utazástól, így most már a következő kirándulás tervein gondolkodunk. Nyitra, Besztercebánya vagy más város legyen? Természetesen nem állunk ellen az érdekes tippeknek. (Dr. Pilling Martina) ♦