Energetikai és infrastrukturális fejlesztések az Apor Vilmos Katolikus Főiskola két épületében

Projektindító tájékoztatót tartott hétfőn az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora dr. Gloviczki Zoltán, az iskola két épülete, a Konstantin téri főépület és a Szent Miklós téri épület energetikai és szerkezeti felújításáról, emellett a résztvevők bepillantást nyerhettek az éppen folyó munkálatokba is.

A rektortól megtudtuk, hogy a főiskola speciális helyzetben van, gyakorlatilag Magyarország utolsó önállóan működő tanítóképző főiskolája. Az önállóság azt is jelenti, hogy anyagi szempontból és infrastrukturálisan is megpróbálnak a saját lábukon állni. A mostani projekt több mint félmilliárd forintos támogatást jelent, európai uniós és a Magyar Kormány által biztosított felújítási keretből, amely kimondottan a felsőoktatásnak szánt országos alapból származik. Az RRF pályázat Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális és készségfejlesztése című projekt egyrészt szakmai fejlesztést, másrészt pedig beruházási, építkezési, infrastrukturális fejlesztést tartalmaz.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Ismét DUKE kiállítás Vácon

Nagyon nagy dolog a főiskola épületeit és a főiskola életét is tekintve egy ekkora összeg – hallottuk dr. Gloviczki Zoltántól – hiszen utoljára ilyen szintű beruházások akkor történek, amikor ezek az épületek felépültek.

„Jelenleg Vácon három épületben működünk, amelyek közül az egyiknek az energetikai felújítására már az elmúlt években sor került, és a jelen projekt, amelynek a lezárása 2023 decemberében várható két másik váci épületünkre vonatkozik, a Szent Miklós téren az alapvetően oktatási és adminisztratív célokat szolgáló, mintegy 150 éves épületünkre, és a most minket körülvevő főépületünkre, amely egy copf stílusban épült XVIII. század végi építmény, alapvetően nehezen kezelhető energetikai szempontból. Mind a két épület védett, városképileg a jelen épület műemléki védettség alatt is áll. A Szent Miklós téri épület esetében meghatározó a szigetelés felújítása, több mint 500 négyzetméteren sikerült ezt a problémát is megoldani” – emelte ki a rektor.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Deákvár 30. - Jótékonysági koncert a Váci Deákvári Óvoda javára

Megtudtuk azt is, hogy az energetikai felújítás nagyon komoly megtakarítást jelent a főiskolának, a projekt a tervek szerint körülbelül 50 százalékkal fogja csökkenteni a költségeket. Ha pedig az épületek szén-dioxid-kibocsátását tekintjük, akkor is 50 százalékos csökkenésre számítanak a két épületben.

„Nem felejthetjük el azt sem, hogy amikor energetikáról és energiagazdálkodásról beszélünk, akkor egyfajta elvről is van szó, méghozzá nagyon fontos elvről. Ez pedig a teremtett világunk iránti felelősségvállalás, vagyis az, hogy itt nem egyszerűen adatokról, a szén-dioxid mennyiségről, kilowattokról beszélünk, hanem arról, hogy a főiskolánk nagyon komoly hangsúlyt fektet arra, hogy hallgatóink, kollégáink létkérdésként értelmezzék a teremtett világ iránti felelősségünket, ez a felelősségvállalásnak egy komoly része” – hangsúlyozta dr. Gloviczki Zoltán.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Átvette a város díszpolgári címét Gyulay Zsolt

Végül az is megtudtuk: a Szent Miklós téri épületben 13 nagy napelem panel, a főépületben 126 darab komoly teljesítményű napelem panel kerül felszerelésre, emellett a tető és a tetőszerkezet is megújul, ez utóbbi a főiskolának az elmúlt években megtakarított 200 millió forintos beruházási költségkeretéből.

A szóbeli tájékoztató után Muti Attila projektmenedzser vezetésével az érdeklődők betekinthettek az éppen folyó munkákba. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments