Jode Dach! – így köszönnek Düsseldorfban – tudtam meg a helyiektől, amikor a Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium tanáraként egy rendkívül vidám hangulatú és tartalmas 5 napot töltöttem a városban az Erasmus+ pályázatának köszönhetően augusztus 14-18. között, ahol egy nemzetközi csoportban ismerkedhettem meg a legmodernebb interaktív tanítást támogató módszerekkel és eszközökkel az IIK (Institut für Internationale Kommunikation) Düsseldorf oktatóinak mentorálásával.
A különböző országokból (török, szlovák, lengyel, magyar) és oktatási intézményekből (általános iskola, gimnázium, felsőfokú oktatási intézmény) érkező kollégákkal együtt betekintést nyertünk az oktatásban hasznos „tool”-ok (Kahoot, Padlet, Jamboard, Answergarden…) világába, miután bemutatták az intézmény oktatást támogató modern technikai eszközeit (smartboard, iPad).
A továbbkézés során iPad-et használtunk a kreatív feladatok elkészítéséhez, megoldásához. Készítettünk saját hallás utáni szövegértés feladatot hangfelvétellel (Garage Band), ötleteket kaptunk a kreatív szövegalkotás támogatásához a modern irodalom népszerű műfaja, a Slam Poetry segítségével, kipróbáltuk, hogyan támogatja a nyelvtanulási motivációt egy-egy internetes játék (gamification), szerepjáték (Glooble, Deponia, Wordle), és hogyan tehetjük okos eszközök és alkalmazások használatával (Biparcours, Actionbound) a diákok számára vonzóbbá, érdekesebbé, izgalmasabbá az országismereti tananyag feldolgozását is. Az egyéni munka mellett párban és csoportban is dolgoztunk, ami a csoport minden szempontból vegyes összetételéből adódóan nagyon izgalmas volt.
A kurzus zárásaként az 5 nap alatt elsajátított új módszerekkel, kreatív digitális eszközök és alkalmazások használatával önállóan kellett létrehoznunk egy óratervet, amit prezentáltunk a csoport számára.
Nem csak oktatóimtól, de csoporttársaimtól is rengeteget tanultam a kurzus, a közös délutáni programok, városi séták, kirándulások során. Legemlékezetesebb gasztronómiai élményem a Klatschbrötchen (zsemleszendvics négercsókkal), amire nagyon büszkék az itt élők. Düsseldorf nevezetességeinek megtekintése (Kö, Fernsehturm, Altstadt, Nordpark, Rajna, Heinrich Heine szülőháza, Opera épülete Felix Mendelssohn szobra) mellett jutott idő Köln nevezetességeinek megcsodálására is, hatalmas élmény volt nyelvi közegben intenzíven használni a német nyelvet, megélni a német kultúrát, megoldani problémás helyzeteket. Feltöltődve, ismeretekkel, ötletekkel, hatalmas élményekkel gazdagodva tértem haza, és várom, hogy a tanultakat mielőbb alkalmazhassam a tanítás során.
Hálás vagyok Kovács Éva kolléganőmnek, aki elindított ezen az úton, és támogatásával, áldozatos munkájával segíti a program megvalósulását!
Az Erasmus+ pályázat részletei
Iskolánk, a Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium, Zeneiskola és AMI Erasmus+ rövid futamidejű mobilitási pályázatot nyert, aminek köszönhetően 2023 június végétől elindíthattuk a programot. Az Erasmus+ pályázat keretében 10 tanár és 20 diák vehet részt külföldi továbbképzésen, tanulmányi úton Európában. A projekt fő célja tanáraink szakmai fejlődésének támogatása az oktatás minőségének fejlesztése, megújítása és mentális egészségének megőrzése érdekében, valamint diákjaink idegen nyelvi fejlődésének elősegítése.
A rövid futamidejű pályázatunk, melynek címe „Induljunk! – nyelvtudás, mentális egészség, kulturális fejlődés” 2023 június végén indult, és közel másfél éven át tart. Harminc mobilitást valósítunk meg, ebből tíz tanári-, az Európai Unión belül, és 10-10 diákmobilitást német és angol nyelvterületen.
2023 nyarán három pedagógusunk vett részt Erasmus+ mobilitási projekt támogatással továbbképzésen, amiről a fentiekben és iskolánk honlapján és a facebook-on olvashatnak beszámolókat.
https://www.facebook.com/groups/3621738138058425/permalink/3621813398050899/
Diákjaink 2024 tavaszán, illetve őszén fognak utazni 2-2 kísérő pedagógussal tanulmányi útra. A diákmobilitási program részleteinek kidolgozása, az út megszervezése már elindult, a résztvevő tanulók kiválasztására is hamarosan sor kerül. Nagyon fontos célunk a nyelvtanulás és a nemzetközi kapcsolatok kiépítése mellett a diákmobilitási programmal az, hogy segítsük tanulóinkat pályájuk kiteljesedésében, gondolunk itt a továbbtanulásra. Szeretnénk a zeneművészeti szakgimnáziumunkat nemzetközi színtéren is megmutatni. A zene nyelve univerzális, mindenhol érti minden zenész, és ha emellé egy idegen nyelv megfelelő szintű tudása párosulhat, akkor elmondhatjuk, hogy a programmal tanulóinknak lehetőségük nyílik nemzetközi továbbtanulásra, nemzetközi zenei karrier építésére, ami óriási dolog, hiszen egy jövőjüket meghatározó projektről van szó. Emellett fontos a nemzetközi színtéren való megjelenésünk abból a szempontból is, hogy más országokban lévő hasonló intézményekkel tapasztalatot cseréljünk, módszertani ötleteket gyűjtsünk és egymástól tanulhassunk.
A jelenlegi programunk sikerén felbuzdulva szeretnénk folytatni az elkezdett projektünket. Tervünk, hogy 2024-ben újabb pályázatot nyújtsunk be, hogy minél több diákunk és kollégánk számára lehetőséget biztosítsunk a személyes, szakmai és nyelvi fejlődésre.
A tapasztalatainkat viszont nem csak iskolánkon belül, hanem más Erasmus+ programban résztvevő és a programban még nem résztvevő iskolákkal, kollégákkal és szülőkkel is szeretnénk megosztani, például a honlapunkon, az iskolánk Facebook oldalán létrehozott „Erasmus+ a Pikéthyben” elnevezésű csoportban, a helyi médiában, illetve a Madách Imre Gimnázium által szervezett „Erasmus-napokon”.
A program sikerességéhez az intézményvezetés és a Váci Tankerületi Központ támogató, segítő hozzáállása és a résztvevő pedagógus kollégák nem kevés munkája elengedhetetlenül fontos. ♦
Related
Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!