Példaképeink a szentek című köztéri kiállítás január közepéig látható a váci főtéren
Január 17-éig látható a Példaképeink, a szentek című utazó köztéri kiállítás Vácott a Március 15-e téren. A magyar és egyetemes egyház szentjeit életnagyságú grafikai ábrázolások és rövid leírás segítségével ismerhetjük meg. A kiállításhoz kapcsolódóan tárlatvezetés és múzeumpedagógiai foglalkozás is kérhető a Váci Egyházművészeti Gyűjteményben.
A Példaképeink a szentek című kiállítást a 2021-es Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus alkalmából hozta létre az Ars Sacra Alapítvány. Egyszeri köztéri kiállításnak szánták 2021-ben. A nagy népszerűségre tekintettel tartós formátumban utazó kiállítássá alakult át, amely az elmúlt két évben bejárt több magyarországi települést.
A Vácon látható összeállításban 20 olyan személy ábrázolásával találkozhatunk, akiket boldogként vagy szentként tisztel a katolikus Egyház. Köztük olyan, sokak által ismert szentek, mint Assisi Szent Ferenc, a ferences rend alapítója és a teremtésvédelem védőszentje. Mellette ismert és kevésbé ismert magyar szentek, mint például Szent Piroska, aki Szent László leánya és bizánci császárné volt, és akinek sokat köszönhet a magyar királyság, mert jó diplomáciai kapcsolatokat segített kiépíteni házassága révén.
Itt vannak továbbá a Vác városához kötődő magyar szentek is mint például Szent László király, akinek a hagyomány szerint látomása volt arról, hogy testvérével Gézával meg fogják nyerni a mogyoródi csatát és Géza lesz a király. Ehhez a látomáshoz kapcsolódott ígéretük és épült meg Vácon az első Szűz Máriának szentelt székesegyház a várdombon, a mai Barátok temploma helyén. Lehet találkozni Boldog Apor Vilmos püspök alakjával. Az ő nevét vette fel a katolikus pedagógiai főiskola Vácon, valamint Mindszenty József bíborossal, aki a közeli Felsőpetényben volt házi őrizetben az ötvenes években.
Az ábrázolásokat Kállai-Nagy Krisztina grafikus, készítette, aki az utóbbi években több díjnyertes gyermekkönyvet illusztrált. A tervezés során figyelmet fordított arra, hogy a figurákat barátságosan, egyszerűen, de ugyanakkor hitelesen ábrázolja mind az attribútumokra, mind a viseletekre vonatkozóan. Ebben a szövegeket író Bethlenfalvy Gábor történész volt a segítségére.
A kiállítás január 17-ig lesz látható a váci főtéren a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény közelében. Ez alatt az idő alatt a gyűjtemény munkatársaitól tárlatvezetést is lehet igényelni, amely a kültéri ábrázolásokat és a múzeumban található egyéb szenteket bemutató ábrázolásokat veszi végig. Kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozás is igénylehető.
További információ és bejelentkezés: muzeum@vaciegyhazmegye.hu ♦