Az összetartozás érzését jelenti minden magyar számára kultúránk – Kitüntetések a magyar kultúra napján
A Madách Imre Művelődési Központban ünnepelték a magyar kultúra napját városunkban. Ez alkalommal a hagyományokhoz híven került sor a magyar kultúra napjához kapcsolódó kiállítás megnyitóra, díjkiosztó ünnepségre és gálára.
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-i keltezésű Himnusz-kéziratára emlékezve hazánkban 1989-tõl tartják meg a magyar kultúra napját. Az idei váci ünnepség kapcsán KÖTELÉK címmel nyílt meg a váci művészek alkotásaiból az Emeleti Galériában megrendezett sokszínű kiállítás. Köszöntőt Inotay Gergely alpolgármester mondott, majd dr. Matist Ferenc művészettörténész megnyitójával nyílt meg a március 4-ig látogatható tárlat.
A színházteremben megrendezett ünnepi gálán a Himnusz eléneklését követően Matkovich Ilona polgármester mondott beszédet. A polgármester bevezetőjében felidézte miként kezdődött és tart hazánkban ennek a napnak évenkénti megünneplése. Hangsúlyozta: „Napjainkban, amikor számtalan törésvonal osztja meg az embereket, sok konfliktus ver éket a jó szándékú emberek közé, még inkább szükség van az összetartozás érzésére. Ezt jelenti minden magyar számára kultúránk.” A városvezető idézte Vác díszpolgárának, a nemrég elhunyt karnagy, Bogányi Tibor gondolatait arról, hogy a művészképzés mellett milyen fontos a kultúrát értő és szerető közönség táborának kialakítása, az igényességre való tanítás.
Matkovich Ilona büszkén sorolta a váci művészeti élet jelentős képviselőit, majd emlékeztetett rá: „Az elmúlt években számos rendezvénnyel megmutattuk ország-világnak, értékteremtés folyik Vácott. Ennek legfrissebb országos elismerése az UNESCO Holnap Városáért Díja.” Beszédének végén a városvezető a nyilvánosság előtt is megköszönte a díjazottak munkáját és gratulált az elismerésekhez.
A polgármesteri beszéd után a város művelődési díjainak átadása következett. A kitüntetéseket Matkovich Ilona polgármester, Inotay Gergely alpolgármester és Fehér Zsolt szakbizottsági elnök adta át.
A „Vác Város Művelődéséért” kitüntetést Csukovits Anita, a Tragor Ignác Múzeum néprajzos-muzeológusa érdemelte ki.
Csukovits Anita néprajzkutató-muzeológus 1998 óta a Tragor Ignác Múzeum munkatársa. Több mint negyedszáz kiállítás kurátora, illetve társkurátora. A múzeum néprajzi gyűjteményének kezelése, gondozása, mindig része volt munkájának. Rendszeresen tart néprajzi és ismeretterjesztő előadásokat. Részt vett a Fehérek temploma kriptájának feltárásban. Kiemelkedő munkája szakmai körökben is elismert. A váci domonkos kripta koporsói című könyve az egyetlen ilyen típusú feldolgozása az egyedülálló gyűjteménynek. Néprajzos és muzeológiai feladatok mellett koordinálja a múzeum online megjelenéseit, szerkeszti weboldalát. Munkássága Vác közművelődésének igen fontos része.
A „Vác Város Művészeti Díjat” Kolodko Mihály szobrászművésznek ítélték oda.
Kolodko Mihály nemzetközileg is elismert szobrász. Miniatűr szobraival vált ismertté hazánkban és külföldön. Magyarországra települése után büszkeségünkre Vácot választotta otthonának, napjainkban is itt él és alkot. Számtalan kisplasztikája közül Vácon is elhelyezett hármat: a Diadalívnél Mária Terézia, a vasútállomásnál Morzsa kutya, a főtéren pedig Csúzli kisszobrát. Mindhárom kapcsolódik Vác történetéhez és kulturális múltjához, életéhez. Városunk szerteágazó művészeti élete személyével és alkotásaival tovább gazdagodott és az önálló műfajjá vált „Kolodko-túrák” útvonalára került.
A „Vác Város Közművelődését Segítő Munkáért” elismerést Veres János, a művelődési központ hangtechnikus csoportvezetője vehette át.
Veres János a Madách Imre Művelődési Központ hangtechnikusa, a technikai csoport vezetője. Húsz éve dolgozik az intézményben, oszlopos tagja a közösségnek. Nyitott, szakmája iránt elkötelezett. Folyamatosan figyeli a technika fejlődését. Javaslataival, fejlesztési ötleteivel a művelődési központ naprakészen tudja fogadni a kulturális műsorokat, ezzel biztosítva, támogatva Vác lakóinak kulturális programjait. Veres János megbízhatósága és szakmai tudása a Madách Imre Művelődési Központ munkájához kiegyensúlyozott, stabil hátteret biztosít.
Az ünnepélyes díjátadó nagy sikerű gálaműsorának közreműködője volt Varga Veronika népdalénekes, Ruzicska László színművész, továbbá a Táncművészeti Egyetem növendékeiből álló társulat.
Az idei magyar kultúra napjának váci ünnepsége a Szózat közös eléneklésével zárult.
Gratulálunk a kitüntetetteknek! (Forrás és fotó: Városháza – vac.hu) ♦