Finisszázs a Margarétában

Kiállítás megnyitón már talán mindenki volt, de kiállítás lebontására csak kevesen jutottak el. Pedig ez is lehet izgalmas és érdekes, ahogyan az bebizonyosodott január 8-án, hétfőn este a Margaréta Kávéházban.

Az utóbbi időben egy kiállítás a megnyitóján túl, már a zárására is szervez rendezvényt a kávéház. Így a vernisszázs szó mellett egyre többször találkozunk a finisszázs fogalmával is. Míg az előbbi jelentése a kiállításmegnyitó, az utóbbi kifejezés a kiállítás lebontását, zárását jelenti. Ilyen különleges eseményre várták az érdeklődőket a Váci Madách Imre Gimnázium 10. osztályos művészeti tagozatának tanulói. A rendezvénynek – mint megannyi tárlatnak az elmúlt három évtizedben – most is a Margaréta Kávéház adott otthont.

A Retrospektiv ikonok című kiállítást eredetileg a Váci Madách Imre Gimnáziumban nézhették meg az érdeklődők, az adventi időszakra onnan került át Vác népszerű és közkedvelt kávéházába. A kiállítás különlegessége, hogy a diákok feladatként azt kapták, hogy egy-egy ikont az eredeti technika szerint dolgozzanak fel, ezáltal tapasztalati úton ismerkedhettek meg a különleges technikával. Rendhagyó anyagokkal dolgoztak, mint pl.: aranypor, ami eredeti aranyból volt. A diákok egyedül abban kaptak szabad kezet, hogy az eredeti feliratokat a saját ízlésüknek megfelelően átírhatták, így egészen kreatív, rejtett üzenetekkel találkozhattunk egy-egy ikonon.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  A Hangoló vendége Heinczinger Miklós, a Misztrál együttes tagja

A kiállítás záróeseményén a résztvevők szintén rövid bepillantást nyerhettek az ókeresztény művészettörténetbe, az ikonfestészet rejtelmeibe, kialakulásába és kiemelkedő alkotásaiba. Mindezt Pálmai Nóra, a kiállító diákok művészettörténet tanára mesélte el Matz-Molnár Krisztinának, egy izgalmas beszélgetés keretén belül.

Megtudhattuk azt is, hogy a következő korszak, melyet ugyanilyen egyedi módon dolgoznak fel a diákok, a reneszánsz lesz. Reméljük az ott készített alkotásokat is megcsodálhatja a nagyközönség.

A beszélgetés után maguk a kiállító diákok is meséltek arról, hogy milyen volt megismerkedni a technikával, miért élvezték az alkotást, és hogy milyen élményekkel gazdagodtak, mit adott számukra ez a különleges művészettörténeti betekintés.

Nem csak a diákok számára volt érdekes utazás ez az időben és a művészeti korokban, de a kiállítást látogatók is különleges élményben részesültek. És az is egyértelművé vált, hogy ezeknek az ikonoknak nem csak a templomokban, hanem a kávéházakban, és kiállításterekben is van helye!

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Felhívás földlabdás fenyő felajánlására

Kiállító tanulók

Bártfai Bíborka; Burgermeister Emese; Farkas Lilla; Fekete Hanna; Fenyődi Helka; Gyenes Luca; Holics Bianka; Horváth Borbála; Kata Zsombor; Kármán Lili; Kövesdi Noémi; Szajki Sára; Szupper Anna Dimitra és Zoller Zsófia

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments