„A kiszolgáltatott, bűn útjára tévedt gyermekeket olykor a saját családjuktól is meg kell védeni.”
Éves Gyermekvédelmi Tanácskozás volt Vácon „Fiatalkori bűnelkövetés és beavatkozási lehetőségek” címmel március 19-én a művelődési központban.
„Nagyon sajnálom, amit tettem, nem tudtam, hogy ilyen súlyos bűncselekmény, amit elkövettem, mástól is ezt láttam, nem gondoltam, hogy ezért ez és ez jár, ilyen következményekkel számolhatok, és így tovább!!!”
Rangos szakmai eseménynek volt ismét fő szervezője és házigazdája a VHSZK, vagyis a Váci Humán Szolgáltató Központ. Az Éves Gyermekvédelmi Tanácskozást február 19-én tartották, melynek a Madách Imre Művelődési Központ adott otthont. A szakmai alkalmon gyermekvédelmi szakemberek és a társszakmák képviselői vettek részt. A rendezvény aktualitását a növekvő fiatalkorú bűnözés társadalmi jelensége adta.
Számok tükre, sok fiatal menetel a bűn útján
1409-ről 2352 főre emelkedett közel öt éve alatt a 14 év alatti, gyermekkorú bűnelkövetők száma a KSH adatai szerint. Ez azt jelenti, hogy majdnem 1000 fővel több regisztrált gyermekkorú tévedt a bűn útjára az elmúlt években, hazánkban is. Ezekkel az ütős számokkal kezdte és indokolta az idei év Gyermekvédelmi Tanácskozás témáját, Járja Andra (képünkön) a VHSZK igazgatója.
Iskolai lógástól a javítóig
Elhanyagolt, veszélyeztetett gyerekek nagyobb eséllyel lehetnek maguk is bűnelkövetők, nemcsak a statisztikák szerint. Számos tanulmányból is kiderül, hogy legtöbbször az elhanyagolt gyermekek „bűnözői karrierje” egy kis semmiséggel, mindössze sorozatos iskolai lógással is kezdődhet. A hiányzásokat az iskolák rendszerint jelzik is a családsegítő szolgálatok és gyermekjóléti központok felé. A hiányzások okainak feltárása közben gyakorta fény derülhet a családok ún. „diszfunkcionális” működésére, aminek tünethordozói a gyerekek. Családi probléma lehet például az is, hogy a folyton dolgozó szülők nem figyelnek eléggé a gyerekre, nem fordítanak rá minőségi időt, a felelős szülői kompetenciáik hiányoznak, nincsenek megfelelő gyermeknevelési elveik, következetes családi szabályaik. Otthon akár napi szintűek lehetnek a veszekedések, agresszió, válás, anyagi, lakhatási gondok nehezítik a mindennapokat. Ezeken a családi gondokon túl még találkozni lehet a családgondozás során ún. deviáns-működésű, szenvedélybetegségek, drog, alkohol, bűnözés, prostitúció, kapcsolati erőszakkal, bántalmazással érintett szülői hátterű családok gyerekeivel is. Ilyen eseteknél előfordulhat, hogy a gyermekvédelemnek konkrétan a saját családjuktól kell megvédeni a kiszolgáltatott kiskorú gyermekeket.
Miben segíthet a Családsegítő Szolgálat és Gyermekvédelmi Központ?
A lakosság számára sem mindig világos az, hogy miben segíthet a családoknak a Váci Humán Szolgáltató Központ Családsegítő Szolgálata és Gyermekvédelmi Központ szakértő gárdája. A fiatalkorú bűnözés megelőzésére fókuszálva a VHSZK szakemberei hosszan sorolták az eseményen az ingyenesen igénybe vehető alap- és szakellátás szolgáltatások palettáját. Úgy, mint pszichológusi támogatás, életviteli-segítő beszélgetés, családlátogatás, családterápia, mediáció, elvált szülőknek „felügyelt-gyermekláthatás”, jogi tanácsadás, adományközvetítés, hivatalos ügyintézésekben segítség, gyerekcsoportok, szülőcsoport „Anyatigris” tréning, kamaszcsoport, kihelyezett pártfogó felügyelői konzultáció. Az esemény előadó szakemberei voltak: Járja Andrea VHSZK vezetője, dr. Riskó Mariann pártfogó felügyelő, Szpaszov Petra, a Családsegítő Szolgálat csoportvezetője, jelzőrendszeri felelőse, Holeczné Nagy Mária, a Gyermekjóléti Szolgálat csoportvezetője, jelzőrendszeri tanácsadója és Szabó Gabriella VHSZK óvodai és iskolai szociális segítője, koordinátora.
A börtön nem menő
A „bebukott” fiatalkorú bűnelkövetők gyakori mondata ez: „Nagyon sajnálom amit tettem, nem tudtam, hogy ilyen súlyos bűncselekmény amit elkövettem, mástól is ezt láttam, nem gondoltam, hogy ezért ez és ez jár, ilyen következményekkel számolhatok, és így tovább!!!”– idézte a „bebukottakat” Nikon Tibor rendőr százados, Redlné dr. Mészáros Ildikó Váci Járásbírósági elnökhelyettes asszony nevében. A bírói munka kapcsán a fiatalkorú bűnelkövetőket felvilágosítják, hogy milyen jogszabályokat is sértenek a cselekedeteikkel, ami többnyire akár szer hatása alatti lopás, rablás, garázdaság, erőszak, súlyos testi sértés, extrém esetben sajnos még emberölés is lehet. Egy-két ide vonatkozó jogszabály is elhangzott: Be. 2017. évi XC. törvény XCV, Be. 680. § (1).
Egyedül nem megy, szakmai összefogásra van szükség
A váci Éves Gyermekvédelmi Tanácskozás idei szakmai összegzéseként elmondható, hogy sajnos nem csak a statisztikákban, de a javító-nevelőintézetekben is növekszik a fiatalkorú bűnelkövetők száma. A szakemberek hangsúlyozták, hogy az ilyen szakmai alkalmak célja az is, hogy felhívják a társadalom figyelmét arra, hogy a családok sokszor egyedül nem képesek megakadályozni gyermekük bűnözővé válását, szakmai segítségre van szükségük. A gyermekvédelmi és egyéb szakmai szervezetek segítő összefogásának az is a célja, hogy évről-évre egyre kevesebb fiatalkorú kövessen el bűncselekményt és kerüljön javítóintézetbe. (Baranyi Marcsi – Fotók: Varga-Turi Dominika) ♦