Pedagógusok váci köszöntése a művelődési központban
A művelődési központban idén is városi ünnepségen köszöntötték a több évtizedes váci pedagógusi munkát végzett színes diplomásokat. Az eseményen az oktató-nevelő munka elismeréseként kitüntetéseket is átadtak a város vezetői.
Az ünnepség első részében a jelenlévők Lédermájer Emőke 11. évfolyamos növendék Balaskó Mária tanárnő (Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola, Alapfokú Művészeti Iskola) zongora kíséretével énekelte el Mozart Ridente la calma című canzonettáját. Majd Balogh József Mit kívánok? című versét Latorovszky Lili, a Váci Petőfi Sándor Általános Iskola tanulója szavalta el.
Ezt követően Matkovich Ilona mondott beszédet. A polgármester ebben a pedagóguspályát az egyik legszebb hivatásnak nevezte. Mint mondta, belső indíttatás, elkötelezettség, küldetéstudat mind kell ahhoz, hogy ezt a szép feladatot vállalja valaki. Hogy aztán a fiatalságot megtanítsa küzdeni, szeretni, rajongani.
Kiemelte: a fiatalok személyiségét a családok mellett leginkább a pedagógusok formálják. Ehhez az önkormányzat az infrastruktúra javításával, a körülmények jobbá tételével tud segítséget nyújtani. Példaként említette, hogy 2020-tól az önkormányzat közel egy milliárd forintot fordított a jövő nemzedéket kiszolgáló feltételrendszer fejlesztésére: gyermekintézmények, játszóterek felújítására, eszközbővítésre.
A polgármester a város, az intézménybe járó valamennyi gyermek és érintett szülő nevében megköszönte az áldozatos munkát, melynek folytatásához további jó egészséget és sok sikert kívánt.
A díjkiosztón az elismeréseket Matkovich Ilona polgármester, Inotay Gergely alpolgármester és Fehér Zsolt szakbizottsági elnök adta át.
Vác Város Önkormányzata kiváló pedagógiai munkájuk elismeréseként „Váci Katedra” pedagógiai díjban részesítette Farkasné Bihari Gabriellát, Horváth Editet és Csánki Sándort.
Farkasné Bihari Gabriella 1996 óta dolgozik a Váci Deákvári Óvoda Újhegyi Úti Tagintézményében. Az évek folyamán számos programban, tanfolyamon vett részt. Kollégáival, a szülőkkel, gyermekekkel harmonikus kapcsolatot alakított ki. Szakmai felkészültsége követendő példát mutat mindenkinek. Mentorként óvodapedagógus hallgatókat fogad, illetve segíti az új kollégákat a beilleszkedésben.
Horváth Edit egyetemi tanulmányait matematika-fizika szakon végezte. Ezt követően a régi középiskolájában, a Váci Madách Imre Gimnáziumban kezdett tanítani, s itt tanít azóta is 34 éve. 2012-től igazgatója, jelenleg igazgatóhelyettese szeretett intézményének. Tanári munkáját a szakmai színvonal és a gyerekközpontúság egyaránt jellemzi. Négy alkalommal kapta meg Vác Város Önkormányzatának Tehetséggondozásáért adományozott díját. Részt vett az iskola pedagógiai programjának kidolgozásában, átdolgozásában.
Csánki Sándor a pedagógus diplomát Zsámbékon vette át, majd a történelem szakos általános iskolai tanári diplomát is megszerezte. Ezt követően társadalom- és állampolgári ismeret szakirányú szakos tanári diplomát is kapott. 1987-től a Váci Petőfi Sándor Általános iskola tanára, 2000-től intézményvezetője. Fontosnak tartja a fegyelmet a tanórán, meghagyva a játékosságot a szabadidőben.
„Vác Város Tehetséggondozásáért” kitüntető címben részesült Herczegné Bálint Ágnes, akinek pedagógusi munkáját az odaadás, hivatástudat, gyermekszeretet, empátia jellemzi, szakmai munkájában nyitott az új módszerekre. Fontosnak tartja a tehetséggondozást, felzárkóztatást. A hátrányos helyzetű tanulókkal nagy figyelemmel foglalkozik, tudatosan fejlesztve őket. Az iskolai nyelvtan-helyesírási verseny egyik szervezője. Szívesen fogad főiskolai hallgatókat, odafigyeléssel végzi felkészítésüket.
A „Vác Város Oktatását Segítő Munkáért” elismerést Holupcsikné Imre Hajnalka vette át. A díjazott 1999-től dolgozik dajkaként a Váci Deákvári Óvoda Sirály Utcai Tagintézményben. Munkájában alkalmazkodó, szorgalmas, lelkes. Kiváló az együttműködő és szervező készsége, munkavégzése megbízható, pontos. Az óvónők segítő partnere. Munkáját jó kedvvel, vidáman végzi, mely átragad a gyerekekre és a szülőkre is. Az új kollégákat szeretettel fogadja, a gyakorlatukat töltő dajkák betanításában többször is részt vállalt.
Színes diplomások
A folytatásban a korábban a váci iskolákban tanító színes diplomás pedagógusokat méltatták és köszöntötték a városvezetők valamint volt tanintézményük vezetője.
Arany díszdiplomások (50 év): Gurkáné Csordás Valéria, Lakati Tiborné, Végvári Ferencné, Virányi József Jánosné, Szilágyi Lajosné, Zemplényi Zsuzsanna és Szilágyi Lajos.
Gyémánt díszdiplomások (60 év): Konrád Edéné és Kovács Edit.
Vas díszdiplomás (65 év): dr. Vakli Lászlóné.
A pedagógia területén dolgozókat köszöntő városi ünnepség zárásaként ismét a Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola, Alapfokú Művészeti Iskola előadása következett. Devienne: G dúr fuvolaverseny III. tételét fuvolán előadta: Erdélyi Virág Csenge végzős növendék, zongorán kísérte Gereta Natália tanárnő. (Vác Város Önkormányzata – vac.hu – Fotó: Váci Hírnök) ♦