Szakmaközi tanácskozás a Váci Humán Szolgáltató Központban
Családterápia és a kamaszok nevelésének kihívásai volt a témafókusza a VHSZK Váci Humán Szolgáltató Központ által szervezett aktuális „Szakmaközi Tanácskozásnak”. A segítő szakmai eseményen részt vettek a Váci Humán Szolgáltató Központ hivatásos segítői: családsegítők, esetmenedzserek, iskolaorvos és iskolavédőnők. Nagy Éva Johanna családterápiás tanácsadó szakember előadása és a résztvevők aktív bevonásával zajló gyakorlatok nyújtottak átfogó képet a témáról.
Július 29-én a Deákvári fasor 2. szám alatt megrendezett szakmai tanácskozás fókuszában a családterápia és a kamaszkorral járó kihívások álltak. Barkóczi-Boldrin Priscilla csoportvezető köszöntötte a megjelenteket. Mint elmondta, a családterápia a családi kapcsolatok javítására, a kommunikáció fejlesztésére és a problémák közös megoldására irányuló pszichoterápiás módszer. A fókusz a családon belüli dinamikán és a kapcsolatok minőségén van.
Nagy Éva Johanna a VHSZK munkatársa, családterápiás tanácsadó szakember lelkesítő szakmai előadása és a résztvevők aktív bevonásával zajló gyakorlatok nyújtottak élményszerű és már holnap a családsegítésbe is beépíthető, hasznosítható tudást, átfogó képet a témáról. Az előadás rávilágított a családterápia rendszer-szemléletű megközelítésére, amely a családot egy összetett rendszerként vizsgálja. A transzgenerációs hatások fontosságát hangsúlyozta, vagyis azt, hogy a családi minták hogyan öröklődnek generációról generációra. A család életciklusának különböző szakaszai és a kapcsolódó kihívások is részletesen bemutatásra kerültek.
VHSZK-ban ingyenesen igénybe vehető lelki-mentális segítségek
A családterápia szolgáltatásunk is ingyenesen igénybe vehető az intézményünkben, természetesen elsősorban a szolgálatunkkal kapcsolatban álló ügyfeleknek. Ezen túl még ingyenesen pszichológusi megsegítést, mediációt is igénybe vehetnek nálunk az ügyfeleink. Részletek a linken: https://vcsgyk.hu/hatosagi-es-specialis-szolgaltatasi-csoport/
Kamaszok nevelésének kihívásai
Az alkalmon szó volt arról is, hogy a kamaszkor az emberi személyiségfejlődés egyik legintenzívebb és talán legizgalmasabb időszaka, amely számos érhető, de időnként érthetetlennek, követhetetlennek ható változással jár a családok, egyének életben. Az előadás során szó esett a serdülők identitástudatának kialakulásáról, a szülő-gyermek kapcsolatok átalakulásáról, valamint a kortárscsoport jelentőségéről. A szakember kiemelte a szülők támogató, megértő, motiváló szerepének fontosságát ebben az időszakban.
Gyakorlati eszközök és módszerek
A résztvevő szakembereknek lehetőségük nyílt különböző „érzékenyítő”- saját élményes gyakorlatokban részt venni, amelyek segítettek jobban megérteni a kamaszok gondolkodásmódját és érzéseit. A szerepjátékok, a képalkotó technikák és a csoportbeszélgetések hozzájárultak ahhoz, hogy a szakemberek új, szakmailag és emberileg is tágabb perspektívát szerezzenek a sokproblémás családok segítésében, kísérésében.
Következtetések és ajánlások
A tanácskozás résztvevői egyetértettek abban, hogy a családterápia kulcsfontosságú szerepet játszik a családok támogatásában, különösen a kamaszkorral járó kihívások esetén. A szakemberek számára számos hasznos eszközt és módszert ismerhettek meg, amelyek segíthetnek a mindennapi munkájukban. A tanácskozás sikeresen ötvözte az elméleti ismereteket és a gyakorlati alkalmazást. A résztvevők értékes tapasztalatokkal gazdagodtak, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy még hatékonyabban tudják támogatni a váci családokat lelkileg, mentálisan is. (Baranyi Marcsi) ♦