Fókuszban a Foton

Nemrégiben újabb alkotói körrel gazdagodott a város. Ezúttal lelkes fiatalok a maguk lendületével, kreatív energiáikkal, fiatalos szemléletükkel képviselik a Foton Alkotói Kör Vácot. Hogy miért foton? Egyszerű a válasz: a foton a fény legkisebb egysége, ezáltal az élet nélkülözhetetlen alkotóelemeinek egyike, ily módon a fotográfia alapvető szükséglete is. Tehát egy fotós csapatról van szó. Kosztolányi Bence alapító mutatta be közösségüket. Illetve maguk a tagok is fontos információkat osztottak meg a fotózással való kapcsolatukról.

Hogy a Fotonosok mivel is foglalkoznak a fotózáson belül? Streetfotó, portré, portré (stúdióban), épületfotózás (külső és belső), fénnyel festés (beltéren). Ezeken túl szerveznek tematikus fotózásokat, például emberábrázolás is érdekes tematikájuk: fotóznak embereket metrómegállóban, hajógyárban, mákvirág réten, vagy talán még izgalmasabb környezetekben: beltéren sötétben projektorokkal megvilágítva, elhagyatott épületben. Bemutatkozó kiállításuk (Prológus címmel) 2023. szeptember 21-én a budapesti Madách Színház Tolnay Termében került megrendezésre. A kiállítás témája kötetlen volt, minden alkotó az általa kiválasztott három, véleménye szerint legjobban sikerült fotóját állította ki. Második kiállításuk Vácon, a Március 15. téren kapott helyet, amely a tematikáját tekintve a legtökéletesebb helyszín volt. Váci Tükör névre keresztelt kiállításuk célja Vác ikonikus helyszíneinek bemutatása volt formabontó perspektívából. Hat alkotó húsz fotója került kiállításra. Jelenleg szervezés alatt áll a következő fotókiállításuk, szintén váci helyszínen, amelyről pontosabb információt december hónap folyamán osztanak majd meg a Facebook oldalukon.

Fontos még a Foton Alkotói Kör Vác kapcsán, hogy a csapathoz bárki csatlakozhat, aki megfelel az egyetlen követelménynek, a korhatár 30 + 1-2 év. Ezen korhatárt azért vezették be, hogy a csapatban mindig jelen legyen a fiatalságot jellemző lendület, lelkesedés és az újdonságokra való nyitottság. Emellett a kortárs mentorálás, az együtt tanulás a Foton legfontosabb tevékenysége. Minden aktív tag valamiben kiemelkedő, van, aki a portré fotózás mestere, van, aki a sötétben való fénnyel festéshez szükséges tárgyakat, technikákat, trükköket adja át a többieknek a közös fotózások során. Fontos, hogy mindenki kilépjen időnként a komfortzónájából, mert csak így tudja megtalálni, hogy miben is jó igazán a fotográfia terén.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Több forrást juttatna a Mi Hazánk Vácra és Sződligetre, a kormányon múlhat a döntés

Foton Roadshow-kat is szerveznek. Ezek csapatépítő programok, amelyek során elutaznak a nagyobb magyarországi városokba és fotósorozatot készítenek az ottani hangulatról, az utcai életről, épületekről. Ezzel egybekötve jó hangulatú társasjátékozás és közös sütés-főzés a program. Tehát az alkotás mellett a csapat még jobban össze tud csiszolódni a roadshow alkalmakon.

Egyébként eddig egy ilyen valósult meg, Sopronban töltöttek egy hétvégét, azonban az időjárási viszontagságok miatt nagyon kevés lehetőségünk jutott a város fotózására. Terveik szerint a következő állomás Tata és Tatabánya lesz a közeljövőben, majd valamikor a jövő év elején Szeged. A Foton tehát egy baráti közösség, amelynek nincs vezetője. Minden döntést együtt hoznak meg, minden tag bevonásával. Komoly sikereket könyvelhetnek el a tagok. Ocular International Photo contest-en Kosztolányi Bence idén ezüst helyezést ért el. Csécsei Dávid a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum „Mivel megyünk?” című fotópályázatán különdíjban részesült.

Hogy a tagokról is szó essen: Kosztolányi Bence Ismerkedése a fotózással 2014-ben kezdődött. Kezdetben szabadidős tevékenység és unaloműzés gyanánt készített felvételeket, azonban rövid idő leforgása alatt ez gyökeresen megváltozott. A művészi fotózás élete legmeghatározóbb részévé vált. 2020 óta rendszeresen vesz részt hazai és külföldi fotópályázatokon. Jelenleg AFIAP (a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség művésze) minősítéssel rendelkezik. Rolencz Rebeka: 2023-ban kezdett igazán érdeklődni a fotózás iránt. Eleinte telefonnal ügyeskedett, majd kis idő elteltével megvásároltam az első fényképezőgépét. Számára a fotózás nyújt igazán nyugalmat a rohanó világban. Kedvenc fotós témái az állat, autó és az emberábrázolás. Sokakhoz hasonlóan neki is az a célja, hogy a hobbija egyben a munkája is legyen. Bachor László így fogalmazza meg kapcsolatát a képrögzítéssel kapcsolatban: „Gyerekkorom óta érdekelt a fotózás és a videózás. A lehetőségeimhez mérten mindent és mindenkit fotóztam és videóztam. Először analóg géppel, majd a kis kompakt gép következett, végül a telefon. Az idő múlásával éreztem, hogy ezt magasabb minőségben is lehetne csinálni és hosszú spórolás után megvettem az első tükörreflexes gépemet. Ahova csak lehet viszem magammal és próbálok mindent megörökíteni, amit csak tudok. Minden nyaralás alapkelléke és ha kell akkor inkább kevesebb ruhát viszek csak beférjen a poggyászba. Véleményem szerint a fotózás egy remek és élvezetes hobbi. Amikor látom a vidám és boldog arcokat, amik az elkészült képek nézegetése közben tárulnak elém akkor tudom, hogy megéri ezt csinálni. Hogy mit jelent számomra a fotózás? A válasz nagyon egyszerű: Egy életre szóló emléket létrehozni és ezzel másoknak örömet szerezni.”

Katona Richárd: „A kreativitás és az alkotás az életem, mindig tartalomgyártással foglalkoztam már a korai éveimben is, és természetesen a fotózás is ide tartozik. 2017 karácsonyán leptem meg magam az első DSLR kamerámmal, amivel azóta is széles körben örökítek meg változatos témákat.” Csécsei Dávid 2017-ben vásárolta, első saját, Nikon márkás fényképezőgépét. Makrófotózással kezdte – azon belül egészen pontosan tárgy- és természetfotózással – az ismerkedést a fotózás világával. Ahogy fogalmaz, hamar rákapott az ízére, és egyre újabb technikák elsajátítását kezdte el kitűzni célként. Így jutott el a hosszú záridős képekig, és a fénnyel festés technikájáig, melyet már modelleken is tudott alkalmazni. Az igazi fejlődést számára a portréfotózás területén a 2022-es csatlakozása hozta meg a Váci Foton alkotói körhöz. Fazekas Réka így fogalmaz: „Fő profilom az önportréfotózás. Emellett inkább a fotográfia művészeti része foglalkoztat, főleg a szürrealizmus. Célom minél több kiállításon megjelenni, mint alkotóművész. Néhány számomra inspiráló fotós: Irving Penn, Helmut Newton, Richard Avedon, Ziqian Liu, Jovana Rikalo, Alan Schaller.”

Adott tehát egy lelkes fiatal csapat, akik korukat meghazudtoló minőségben készítenek érdekes, gondolatébresztő, művészi fényképeket. Érdemes követni őket a népszerű közösségi oldalon, ugyanis ott is igen aktívak: Foton Alkotói Kör – Vác. ♦

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  A Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány hírei

 

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments