Kalmár Andrea: Ásványok a gyantaművészetben

Minden képzőművészettel foglalkozó ember számára mérföldkő az első önálló kiállítása. Így van ezzel Kalmár Andrea is, akinek alkotásai a Margaréta Kávéházban láthatóak. Különleges munkák az övéi, hiszen ásványokkal és egy speciális gyantával dolgozik. Kérdeztem őt technikáról, művészetéről, kreativitásról, ásványokról.

Életében a kreativitás mindig fontos volt. Művészeti tevékenységgel azonban csak felnőtt korában kezdett el foglalkozni. Először portrérajzolással foglalkozott, majd az ásványok világában merült el. Ásványékszereket, szetteket készített és készít a mai napig. Ahogy fogalmazott: mindig is vonzódott az ásványokhoz. Ez egészen a gyerekkoráig nyúlik vissza. Az otthoni vitrinben is voltak nyers ásványok kitéve, szeretett sertepertélni körülöttük, nézegetni azokat. Már akkor lenyűgözte őt a kristályok, ásványok szépsége.

Az ásványok azon túl, hogy szépek, a saját rezgésükkel hatással vannak az emberi szervezetre. Kiállított képeinek legfőbb alkotóeleme a hegyikristály, amely úgynevezett mesterkristály. Hogy miért pont a hegyikristály? Mert harmóniát és belső egyensúlyt teremt, tisztítja és erősíti a szervezetünket. Ez egy átlátszó, vagy imitt-amott kissé opálos anyag, szépen szórja a fényt – avatott be Kalmár Andrea. Magában a művészetben megjelenítve, felhasználva egy szikrázó, csillogó felületet ad. Azzal együtt, hogy csillog és szórja a fényt, pont úgy szórja az energiát is magából. Érdekes volt megtapasztalni, hogy a kiállításon látható két fő darab, ami a helyiség központi részén van elhelyezve, mintegy fókuszpontban, milyen hatással volt az emberekre. A megnyitón résztvevők nem tudatosan, de odagyűltek. A két nagyon erős hatású kép köré csoportosultak leginkább. Andrea elmondása szerint az emberi szervezet érzi a képek rezgését. Többen meg is jegyezték neki a megnyitón, hogy milyen nyugalmat, harmonikus érzést ad a kiállítás.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Új igazgató a Váci Városfejlesztő Kft. élén

Magáról a technikáról is kérdeztem az alkotót. Van ennek egy angol elnevezése: Resin Art. Ez magyarul annyit tesz, hogy epoxigyanta művészet vagy műgyanta művészet. Ezek a művészetre kifejlesztett gyanták eltérnek az ipari felhasználású gyantáktól, másképp működnek. Ezek a gyanták olyan szintre fel lettek fejlesztve, hogy például nem mérgezőek, akár még élelmiszerrel is érintkezhetnek. Évekkel ezelőtt egy videót látott ezzel a művészeti ággal kapcsolatban, ami ámulatba ejtette. Később könyvek is megjelentek a témában, amiből megtanulható volt a technika.

Mint azt Andrea kifejtette, a kezdet nem volt egyszerű, hiszen akkor az országban szinte semmi nem volt beszerezhető az epoxigyanta művészethez, így külföldről kénytelen beszerezni az alapanyagokat, eszközöket. Az ásványokat viszont meg tudja vásárolni hazánkban is. Az ásványok hivatalosan bevizsgált, jó minőségűek. Számára nem mindegy az alkotáshoz, hogy milyen tisztaságú az adott ásvány. Egy képre akár több kilogramm anyag is felkerülhet. Megrendelésre is dolgozik és gyakran a leendő tulajdonosoknak vannak igényei, milyen ásványt szeretnének a majdani képen. Milyen színvilágot képviseljen a kép, hogy jól illeszkedjen az enteriőrbe, a térbe tehát, ahová majd kerül.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Jubileumi Erzsébet-napi díjátadót tartottak a Duna-parton

Egyébként a kiállítás összes darabja megvásárolható. Érdekes még, hogy egy-egy kép készítésekor mi határozza meg azt, hogy a képen hogyan helyezkedjenek el az ásványok, kristályok. Hogy ez mennyire tudatos, vagy mennyire intuíció. Maga az alap rétegelt nyírfa. Először is meg kell tervezni a képet, kitalálni, hogy mit szeretne láttatni a képen, először ezért skiccet készít papírra majd a fa alapra is. Először a kisebb kristályokat, ásványokat építi fel, majd a gyantaöntés következik több rétegben. A műgyanta a száradás során mindig kicsit átrendezi a kompozíciót. Pont ettől különleges, hogy a végeredmény, tehát a kép magának a művészi fantáziának és a mozgó anyagnak az együtteséből kerül ki.

Magát az epoxigyanta művészetet Stephanie Walberer német művésztől tanulta.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Ismét bekerül az edzőbizottságba Mácsik Miklós

A megnyitón Balázs Ibolya, régi barátnője mutatta be a Kalmár Andreát és a műveket. Ez a rendezvény sem maradt zenei előadás nélkül. Ezúttal Szép Ferenc zenész, handpan művész, zeneoktató előadása járult hozzá a kiállítás különleges hangulatához.

A tárlat december 9-ig tekinthető meg. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments