Fűr Tibor: Format

Fűr Tibor kreatív fotográfus nem ismeretlen a Vác, Vác környéki fotóművészek, fotókedvelők számára. Számos csoportos és egyéni kiállítása volt már a városban, ahogy sok más településen is az országban. A művészi fotózás képviselőjének – aki tagja a Forte Fotóklub Vácnak – néhány napja újabb önálló kiállítása nyílt, ezúttal a művelődési központ Ablak Galériájában.

A kiállítás címe: Format. A kiállítás anyagáról, annak megvalósításáról kérdeztem magát az alkotót. Mindjárt a cím kapcsán Fűr Tibor beavatott, hogy azért ez a tárlat címe, mert formákat fényképezett, de kellett bele egy kis „csavar”, hogy különlegesebb legyen a cím. Tehát a formaalkotásból lett a Format.

Képzettsége szerint kreatív fotográfus, több mint harminc éve van köze a fényképészethez. Képalkotó, ahogy a beszélgetés során több ízben utalt erre. Nézzük ennek részleteit. Nyolc kép látható az Ablakban. Kifejtette, hogy a fotográfusnak két lehetősége van: vagy felkészül egy fotó elkészítésére, vagy pedig a véletlen kezére játszik. A mostani kiállításánál az utóbbiról van szó. Arról konkrétan, hogy falapokból egy úgynevezett lézervágó kivág bizonyos formákat, alakokat. Fűr Tibor az így keletkezett hulladékokból dolgozott. Így lett tehát érték a hulladékból, a kidobandóból művészet. Izgalmasak voltak számára a kivágott formák.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Költségvetési káosz Vácon – Kié a felelősség?

A történet persze nem ilyen egyszerű, hogy aztán csak úgy lefotózta ezeket. A „hulladék” anyagokat egymás mögé elhelyezve, képenként különböző módon megvilágítva, az árnyék és a fény játékából egy izgalmas képi kompozíció jött létre. Ami a képek lényege: az anyag, a forma, a fény, az árnyék játéka, egymásra való hatása.

Fűr Tiborban már ekkor fogalmazódott meg a gondolat: ebből akár egy kiállítás is lehet. Ugyanis annyira sokoldalú, sokféle hangulatot, érzést sugalltak számára a képek, hogy úgy érezte, ezeket már tudatosan el lehetett helyezni a fotózáskor. Bevilágítani azokat úgy, hogy egy értelmes, használható, élvezhető kiállítási anyag legyen. Fontos még a tudatosság, amivel irányította az árnyékokat és a fényeket. Ebben az első fázisban hozzávetőlegesen ötven kép készült. Ezután egy tisztázási, rendezési fázis következett, szűkült a felhasználható képek száma. Amikor nagyjából húsz képre szűkült a kollekció, már azon kezdett el gondolkodni, hogy hol lehet majd ezeket kiállítani, hogy ne csak számára legyen élmény, hanem a kiállítást megtekintők számára is. Így került aztán a nyolc, nagy méretű fotó a váci kulturális központ bejárata melletti galériába.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Idén is TulipGarden a Dunakanyarban

Beavatott szakmai titkokba is a fotós. Elmondta, hogy alapvetően fekete-fehér fotókról van szó. Voltak utólagos „belenyúlások” az elkészült fotókba, de egy kreatív fotósnál ez természetes. Készültek a kiállított képekről próbanyomtatások, aztán egy kis szerencsének köszönhetően hozzájutott nagyobb mennyiségben barna színű csomagolópapírhoz. Ezek után jött az ötlet, hogy ezeket a papírokat kellene alapul venni a nyomtatáskor. Sikerült találni nyomdai céget is a művelethez, ami, ahogy megtudtam, elég speciális tudást igényel. Mivel a félfényes, alapvetően nem nyomtatási célra előállított csomagolópapírra való nyomtatás külön technikát igényel, számos kihívással jár. Miután meglett a megfelelő nyomda, elkezdődtek a kísérletezések, aztán elkészült a kiállítási anyag. A nyomtatási alapanyagnak köszönhetően jobban kijönnek a formák és színek, főleg a barna fa, tehát az alapanyaghoz kapcsolódó érzés. Fűr Tibor szerint ettől izgalmasak a képek, mert visszaadják a fa hatását, életszerűbb lett a barnás papírral való találkozása a képeknek.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Ivóvíz-szolgáltatás szünetelésére kell számítani Vác több utcájában

A kiállítás az év utolsó napjáig tekinthető meg.

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments