Idén hárman vették át a Polgármester Díját
Ünnepélyes keretek között ma délelőtt adták át a Váci Polgármesteri Hivatal dísztermében a Polgármester Díját. Az elismerést hárman érdemelték ki: Kurucz Kálmánné, Fazekas László és Lebán Tibor.
A Polgármester Díját 2024-ben Vác város polgármestere Kurucz Kálmánné nyugdíjas tanárnőnek Vác városáért tett kimagasló szolgálatáért adományozta.
Kurucz Kálmánné Paál Mária 1943. január 25-én született Sepsiszentgyörgyön. Egy éves korától élt Kézdivásárhelyen, ahol nagymamája vigyázott rá. Ez az időszak meghatározó volt számára, a ma napig szeretettel gondol vissza rá. Nagyon sokat tanult mind nagymamától, mind nagytatától, hogyan kell bánni a gyerekekkel, és miként kell őket következetesen, szigorúan, türelemmel, szeretettel nevelni, ahogy őket is nevelték a szüleik.
Tehetségét mutatja, hogy 7. osztályban rajzai alapján behívták a Marosvásárhelyi Képzőművészeti Iskolába felvételire. Sikeres felvételizés után, a 8. osztályt már ott végezte, valamint a kilencediket és a tizedik osztályt is itt kezdte el. Gimnáziumi tanulmányai közepén kapta meg az áttelepülési engedélyt, így azt a Budapesti Képzőművészeti Iskolában folytatta, itt is érettségizett. Ezt követően a Szegedi Juhász Gyula Tanárképzőbe ment, ahol román-történelem-rajz szakos általános iskolai tanárként végzett.
Az 1978-79-es tanévben indult Vác hatodik általános iskolája a Radnóti úton, Kurucz Kálmánné ekkor kezdett tanítani a Váci Radnóti Miklós Általános Iskolában, ahol 20 évig dolgozott, innen ment nyugdíjba 55 éves korában. A Radnóti iskolában rajzot és történelmet is tanított. Vezette a rajzszakkört, majd később ő indította el a tűzzománc szakkört is az iskolában.
Tanítási szemléletéről így nyilatkozott: „Tekintettel arra, hogy tanító-tanár családban nőttem fel, rengeteget tanultam a gyereknevelésről szakmailag is. Nagyon fontos, hogy a felnőtt ne uralkodjon a gyerek felett, hanem tekintse partnernek, akkor is, ha 2 éves és ha 50 éves.”
A Polgármester Díját adományozta Vác polgármestere Fazekas László ütőhangszeres művésznek a Vác városáért tett kimagasló szolgálatáért.
Fazekas László Debrecenben született. Hét éves volt, amikor a zenéhez közel került, bár először zongorázni tanult. Az ütőhangszerekkel később ismerkedett meg, amelynek a világa rabul ejtette őt. A tanári diplomáját Debrecenben szerezte meg 1966-ban. Vácra csak ezután költözött, mivel felesége Gizella helyi kötődésű. Fazekas tanár úr – ahogy sokan hívják – indította el a zeneiskolában Cs. Nagy Tamás igazgató lelkes támogatásával az ütőhangszeres tanszakot. Az intézmény általa lett az ütőhangszeres oktatás egyik fellegvára.
A Váci Ütősök híre hamarosan eljutott az ország minden szegletébe, de még az országhatáron túlra is. Meghívást kaptak az akkori NDK-ba, NSZK-ba, Belgiumba, és a távoli szibériai Omszk városába is. Fazekas László a zene segítségével bejárta szinte az egész világot: Amerikában, Tokióban, Svájcban, Németországban és Ausztriában is turnézott. Alapító tagja volt a Váci Szimfonikus Zenekarnak.
Több, mint 40 évig tanított. Egykori diákjai közül sokan értek el sikereket, vagy maguk is az ütőshangszerek oktatójává váltak.
A Polgármester Díját adományozta Vác polgármestere Lebán Tibor váci vállalkozónak a Vác városáért tett kimagasló szolgálatáért.
Lebán Tibor Vácon született 1949. december 24-én. Iskoláit a városunkban végezte, majd 18 éves korától a rendszerváltásig egyetlen munkahelyen – a Magyar Hajó- és Darugyár váci üzemében – dolgozott, műszaki területen. A 90-es évek elején ez a cég megszűnt, és ő vállalkozóként folytatta munkáját, megvette a gyár portáját, ahol – lényeges átalakításokat követően – 1993-ban elkezdte működését a Foci Büfé.
Az üzlet eleinte egyszemélyes volt (Lebán Tibor intézett minden vendéglátós tevékenységet), ám az évtized végére e vállalkozás 6 alkalmazottal gyarapodott és a kezdeti 35 négyzetméteres alapterület több mint 200-ra nőtt. Megindult a melegkonyhás étkeztetés, és a létesítmény újonnan épült emeletén lehetővé vált rendezvények tartása is.
Összességében elmondható: bő három évtizeddel ezelőtt városunkban létrejött egy olyan kisvállalkozás, mely azóta folyamatosan, stabilan, megbízhatóan működik és egyre fejlődik. Ez pedig – a mai viszonyok között – már önmagában is igen nagy szó, dicséretes teljesítmény. Városunkban Lebán Tibort nemcsak – vagy nem feltétlenül – a vendéglátós munkája révén ismerik, hanem közéleti aktivitása miatt is. Ezen belül kiemelkedő, ahogyan önzetlenül támogatja az általa kiemelten kezelt ügyeket, projekteket.
Gyerekkora óta igen erős a kötődése a sporthoz és ennek hosszú évtizedek óta a váci egyesületek – különösen a kézilabda és a futball klubok – a kedvezményezettjei. Igazi közösségi ember. Ezt a hozzáállását, emberi kvalitásait a városi képviselő-testület egyszer már magas szinten elismerte: Lebán Tibor 2010-ben Pro Urbe díjat kapott. A munkáját hihetetlen aktivitással végzi. Őrá kiemelten igaz: tizenéves kora óta dolgozik és nem ér rá pihenni. Mindig szervez, ügyeket old meg és ennek sokszor a város is élvezi az előnyeit.
A a díjátadó ünnepség közreműködtek a Váci Bartók–Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola növendékei. ♦