Madáchos diák nemzetközi sikere
Szrenka Zsófia, aki jelenleg a Váci Madách Imre Gimnázium rajz tagozatán kilencedikesként végzi tanulmányait újabb képzőművészeti sikert ért el. Történt ugyanis, hogy beadta egy művét a Xu Beihong Nemzetközi Ifjúsági és Gyermek Alkotóművészeti Pályázatra, amin aztán első helyezést ért el. Nézzük meg ezt sikertörténetet részletesebben.
Magáról a pályázatról annyit lehet tudni, hogy a Sino-Európai Alapítvány (Sino-European Foundation of Chinese Culture and Education) 9. alkalommal rendezte meg a Xu Beihong Nemzetközi Ifjúsági és Gyermek Alkotóművészeti Pályázatot, melynek középpontjában idén Kína szépségei álltak. A pályázat egy nyilvános, közérdekű alkotóművészeti verseny, amelyet 2004-ben Xu Beihong felesége, Liao Jingwen kurátor alapított, hogy továbbvigye Xu Beihong egész életet a kínai művészetoktatásnak szentelő szellemét. A pályázat eddig nyolc alkalommal került megrendezésre nagy sikerrel, a résztvevők száma pedig meghaladta a 400 000 főt. A versenyre a pályamunkákat online lehet beküldeni, a zsűri a Xu Beihong Művészeti Bizottság szakértői csoportjából és több mint 300 online művészeti oktatóból áll. A pályamunkákat a zsűri több hónapon keresztül, névtelenül online pontozza, és az értékelés tisztességességének biztosítása érdekében az átlagolt pontszámok alapján rangsorolja.
A pályázat idei témája: Kína szépségei (kínai ismertetőjegyekkel rendelkező hegyek, folyók, épületek, emberek, fesztiválok, szokások, szellemi kulturális örökségek stb. ábrázolása). Az alkotóművészeti pályázatra grafika, festmény, kalligráfia, AI-alkotás kategóriában 3-tól 18 éves korig lehetett nevezni. (A szervezők kérték feltüntetni a pályázó nevét, nemét, életkorát, e- mail címét, országát, a pályamű kategóriáját.) A pályázattal arra a kérdésre keresik a választ a mai fiatalság körében, hogy mi jut eszükbe Kínáról, a több mint 5000 éves múltjáról, és a különleges kultúrájáról. Mit gondol egy diák a kínai gondolkodásról, a természeti szépségeiről, a magas hegyekről, a jáde kristályról és az országról, mint a világ egyik legősibb civilizációjáról. Az alkotópályázat során szerették volna felhívni a figyelmet Kína sokszínűségére, a fiatal tehetségekre, és a kimagasló művészeti értékrendre, és Xu Beihongra, az újkori Kína híres festőművészére. Az idei pályázatra is több tízezer pályamű érkezett, több hónapig tartott az értékelés.
Zsófia tehát ezen a pályázaton lett első helyezett. Képén egy női alak látható két tigrissel, autentikus ruhában és környezetben. A pályáztatott festményről megtudtam, hogy Zsófia egy Kínában élő ismerőssel egyeztette a témát, a színeket, a ruhát, hogy igazán autentikus legyen, mielőtt elkezdte. Szrenka Zsófia szereti maga kiválasztani a rajzpályázatokat, amelyeken részt vesz. A rajzokon, festményeken hosszan dolgozik, több héten át. A keleti kultúra felkeltette az érdeklődését, szívesen fogott neki a Kína szépségei témájú pályázatnak. A fejében gyorsan összeállt a kompozíció. Törekedett arra, hogy hiteles legyen a kép, Kína jellegzetes tárgyai, virágai, állatai (dél-kínai tigris) kerültek a festményre. A hagyományos kínai viseletnek is utánanézett, illetve az autentikus színvilágnak. Akril festéket választott, azzal készült a festmény. Ez jól visszaadja a kínai színvilágot. Azt is megtudtam, hogy két hét jutott a festményre, mert be kellett küldeni. Ahogy a verseny leírásában is szerepel, nagyon sok alkotás közül több ország 300 zsűritagja választ, pontoz egymástól függetlenül online, több hónap alatt születik meg az eredmény.
Zsófia nagyon sokoldalú. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy otthonosan mozog a meseillusztrációk, tájképek, tankönyvborítók világában, de ugyanígy a figyelemhívó plakát, olajfestékkel készült festmény, ceruzarajz, szénceruzarajz, porkrétával készült rajz, akvarell festmény, sem jelent kihívást számára. Mindenben örömét leli, és képes kiemelkedőt alkotni. Az utóbbi években szinte minden országos pályázatot megnyer, amin indul, de rendszeresen vannak nemzetközi eredményei is. Az alkotóról tudni lehet, hogy általános iskolába Érsekvadkerten járt művészet tagozatra. Mind alsóban, mind felsőben művésztanárok tanították. Első nemzetközi eredményét még alsóban, negyedik osztályban, egy meseillusztrációs pályázaton érte el.
Hetedikes korában került a Garay Nagy Norbert Művészeti Stúdióba Vácra, ahol azóta is csiszolja tudását, tehetségét. A gimnázium előtt egy évet oda járt, heti rendszerességgel. Utána pedig a Váci Madách Imre Gimnázium rajztagozatán folytatja tanulmányait. A Garay Stúdióban nagyon sok új dolgot elsajátított. Többek között élő modellekről készítettek portrét látvány után, arcábrázolás árnyékolási technikák, olajfestékkel való festés, porkréta használata. A tanult technikákat mindig felhasználja újabb és újabb versenyeken. ♦