Mintegy 1 mázsa élelmiszert dob ki a magyar évente – Elindult a Nagy Diák Fenntarthatósági Teszt

Rengeteg élelmiszert pazarolunk el, csak Magyarországon átlagosan mintegy 1 mázsa ételt dob ki a szemétbe egy ember. A húsfogyasztás és az energiafogyasztás csökkentésével, valamint az újrahasznosítás növelésével sokat tehetnénk bolygónk megmentéséért. E témaköröket öleli fel sok tudományos információval, adattal egy országos edukatív játék, a Nagy Diák Fenntarthatósági Teszt, ami a Magyar Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány partnerségében, a DUE Médiahálózat szervezésében zajlik.

Földünk megmentése érdekében bárki tehet. Fontosak a tudományosan megalapozott ismeretek, továbbá a környezettudatos gondolkodásmódról és a klímaválság jelenségről szóló információk átadása a következő nemzedék számára. Ők azok, akik talán a legnagyobb hatással lehetnek majd a problémák megoldására, mint például az energiafelhasználás, a húsfogyasztás csökkentése, vagy az újrahasznosítás témaköre. Minderre fókuszál a DUE Médiahálózat új, edukatív játéka, a Nagy Diák Fenntarthatósági Teszt, amely az Európai Bizottság NOPLANETB klímavédelmi projektjeként a Magyar Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány partnerségében jött létre. A vetélkedőből többek között kiderül, hogy a magyar lakosság mennyi élelmiszert dob ki, és a keletkezett hulladék hány százalékát égetik el Magyarországon.

A NOPLANETB az Európai Bizottság programja, amivel jelen esetben nyolc EU-s országban finanszíroznak klímavédelmi célú, tudományos projekteket. A nyolc állam egyike Magyarország, ahol a Magyar Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány pályáztatja, majd segíti a projekteket, köztük az először induló Nagy Diák Fenntarthatósági Tesztet. A DUE Médiahálózat új edukatív játékának célja, hogy a résztvevők megtudják, milyen hatással van az emberi tevékenység bolygónkra, milyen következményekkel kell számolnunk, és mit tehetünk a klímaváltozás ellen. Mint Horváth Sándor, a NOPLANETB nemzetközi program tudományos tanácsának tagja elmondta: a teszt, és a többi projekt kiemelt szerepe, hogy megszólítsa a nem elkötelezett, azaz az ingadozó, kételkedő embereket.

A Nagy Diák Fenntarthatósági Teszt mindhárom fordulója online zajlik. A játék kérdéseit Hetesi Zsolt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar, Víz- és Környezetbiztonsági Tanszékének egyetemi docense, illetve csapata írta. A 150 feladvány a fenntarthatóságon belül több témára is fókuszál.

  • Magyarországon az anyagában hasznosított hulladék tömege jelentősen javul, köszönhetően annak, hogy a legkisebb faluban is van lehetőség szelektív gyűjtésre – mondta el Hetesi Zsolt. –  2015-höz képest 2021-re 68 százalékra javult az anyagában hasznosított hulladék aránya, így az EU-ban a középmezőnyhöz tartozunk. Romániában 2, míg Hollandiában 34 százalékos a recirkulált újrahasznosítás, nálunk 7 százalék a KSH adatai alapján.

A fogyasztói társadalomnak köszönhetően rengeteg élelmiszert pazarolunk el, erre is kitér a Nagy Diák Fenntarthatósági Teszt. A KSH legutóbbi adatai szerint Magyarországon az 1 főre jutó kidobott élelmiszer 91 kilogramm. 71 százaléka a lakosság, 17 százaléka a gyártás, 6 százaléka a kereskedelem, 2 százaléka a vendéglátás által kerül a kukákba. Ezekkel az adatokkal az EU-s országok közül a középmezőnyben vagyunk, de a mutatónk romlik.

Hetesi Zsolt szerint az energiafogyasztás észszerűsítése mellett a húsfogyasztás radikális csökkentésével sokat tehetnénk a bolygónk megmentéséért.

  • A 70-es években jó esetben heti 1-2 alkalommal került hús a család asztalára, ma minden nap fogyaszt húsárut az emberek nagy többsége – folytatta Hetesi Zsolt. – Amellett, hogy a sertés, a baromfi és a marha tartása hagy kívánnivalót maga után, a megnövekedett húsfogyasztás miatt a termőterületek nagysága rohamosan növekszik az őserdők kárára. Jelenleg 1,4 milliárd hektár szántó és 2 milliárd hektár legelő van a Földön, utóbbinak egy részét vissza lehetne adni a természetnek. Az ember megjelenése előtt 300 millió tonnányi gerinces élt a Földön, ma ez a szám 1800 millió tonna. Közülük csak az otthon tartott macskák száma 1 milliárd, és ők is húst esznek.

A három fordulóból álló vetélkedősorozat valamennyi szakasza online zajlik: az elődöntőbe január 24. és április 20. között lehet bekapcsolódni, a legeredményesebb 1000 játékos április 24-én mérkőzhet meg a középdöntőben, az április 28-i döntőben pedig kiderül majd, ki a legtudatosabb klímavédő fiatal. A tesztet bárki kitöltheti, de a díjakért – köztük egy Mountain Bike-ért – csak a 14-24 éves kor közöttiek versenghetnek.

Az eredményhirdetés és a díjátadás május 23-án Budapesten, a 32. Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon zajlik. Bővebb információ: www.due.hu, nagydiaktesztek.hu (Fotó: FEEPIK)

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments