Ünnepi hangulatú kiállítás a Toronyban

Bár az ünnepek elmúltak, még élénken élnek bennünk az emlékek, nem csak a családi, baráti találkozások, hanem a kulturális események is. Amelyek jó esetben szintén családias hangulatú baráti találkozások. Évek óta hagyomány a Lyra Könyvesházban, hogy csoportos karácsonyi kiállítás nyílik váci, Vác környéki képzőművészek műveiből.

A jelenlegi, január 16-ig látható kiállítás egyfajta visszatekintés az elmúlt évre, ki-ki a saját műfajában adott be képeket a tárlatra. Jóleső érzés ezekben a borongós napokban kiállításokat látogatni. A már megszokott ünnepi kiállítást Németh Árpád festőművész nyitotta meg. Maga a rendezvény, tulajdonképpen egy összművészeti esemény volt: irodalom, zene és persze képzőművészet kapott hangsúlyt. Németh Árpád azzal kezdte beszédét, hogy mindenkinek vannak gyerekkori, felnőttkori emlékei a karácsonyról, nem csak családi, bensőséges események, hanem személyes élmények is. Így van ez a megnyitón szereplő Sógor Márti esetében is, aki prózai művét olvasta fel, amely megírásakor saját tapasztalataiból merített. Godó Ági József Attila Betlehemi királyok című versét olvasta fel.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Házasság hete: Beszélgessetek a házasságotokért! – Váci programok

Németh Árpád szerint megszoktuk, hogy a kereszténység jelképe a keresztre feszített Jézus és nem borzongunk azon, hogy egy embert felszögeztek egy keresztre és ebből lett vallási jelkép. Karácsonykor inkább arra gondolunk, hogy Jézus megszületett, azon a napon születik meg, amikor vége van a leghosszabb napnak. A leghosszabb sötét napnak. Innentől minden nap egyre világosabb lesz, Jézus Krisztussal eljött a fény. Aztán eljön majd a tavasz, kihajtanak a fák, de sohasem ugyanúgy, mint az előző évben – fogalmazott Németh Árpád. A festőművész kitért Ady Endre Karácsonyi rege című versére, ami szintén a szeretetről és a megnyugvásról szól. Itt vont párhuzamot a vers és a kiállítás között, hiszen az ilyen csoportos kiállítások is a szeretetről és a megnyugvásról szólnak. A Torony Galériában huszonöt alkotó munkája látható, többüknek volt már ugyanitt önálló kiállítása is.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Köztünk él! Ismerjük őt! – Papp János és négy évtizedes munkássága Vácon

Aki megnézi a kiállítást láthatja, hogy az elrendezésnél bizonyos szempontokat vettek figyelembe az installáláskor. Ilyen például, hogy amikor belépünk a kiállítótérben bal oldalt jellemzően portrékat láthatunk, továbblépve dekoratívabb megjelenések mutatkoznak, a bejárattal szemben lévő falon pedig látható karácsonyi hangulatú, váci utcarészletet ábrázoló mű is. Fontos szempont volt, hogy a kitett képek egymással is rezdüljenek, rímeljenek. De találunk olyan képeket is, ahol a humor, az irónia dominál, kell is, hiszen nem lehet mindig komolykodni. Mert ha az ember mindig komoly, akkor az élet egyfajta helyben járássá kezd válni.

Németh Árpád rámutatott, hogy még a komoly dolgokba, alkotásokba, gondolatokba is kell egy kis humor, irónia, hogy az a gondolat új értelmet kapjon. Így van ez több kiállított kép esetében is. Találunk a képek között figurális ábrázolást, geometriai formákkal való kifejezést, absztrakt munkákat, de például az ausztrál őslakosok művészeti stílusában is készült kép. A technikákat tekintve is igen változatos a felhozatal.  Minden kép más, viszont egy valami közös köztük: mindegyik egy üzenetet hordoz.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Elindult a környezeti hatásvizsgálati eljárás a váci új Duna-híd ügyében

Ez a megnyitó sem maradhatott el zenei betétek nélkül: Pál Ildikó és Gaál Bendegúz ünnepi hangulatú dalt adott elő, míg a Makkos Rozi által énekelt dalok szintén az ünnephez kapcsolódtak. Nem késő tehát ellátogatni a Lyra Könyvesházba ezekben a szürke borongós napokban, hiszen a Torony Galéria most is tele van színekkel, formákkal: üzenetekkel.

Január 16-ig látható a változatos anyagot felvonultató kiállítás. ♦

 

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments