Fotonok a Toronyban
A Lyra Könyvesházban található Torony Galéria immár 20 éve várja a képzőművészet iránt érdeklődő, kultúrabarát közönséget. Hónapról hónapra nyílnak a kiállítások, csoportos és egyéni tárlatok. Jelenleg a nagyrészt váci fiatalokból álló Foton Alkotói Kör képeit láthatjuk a kiállítótérben. Az ünnepélyes megnyitón nem túlzás, egy tűt nem lehetett volna leejteni. A kiállítás címe Sorok között. A fotós csapat legújabb tárlatán a tagokat megihlető vers képi ábrázolása jelenik meg.
Korábban több bemutatkozó kiállításuk volt már, a Lyra Könyvesházban azonban ez az első alkalom. Fiatalok, különleges, amit csinálnak, ezt már a megnyitó rendezvényen Jess Kinga, a könyvesház tulajdonosa emelte ki. Legutóbb egyébként tavaly nyáron a város főterén szerveztek egy rendhagyó kiállítást, ugyanis mindössze egy napig tartott. Az amolyan performance jellegű, különleges kiállítás volt. Már akkor is megmutatkozott a csapatban rejlő tehetség, potenciál, a kreatív erő, mely dacolt az elemekkel: ugyanis rendkívül szeles időben kezdődött az akkori esemény. Az állványokra kitett képek némelyikét a közönség soraiból fogták meg, hogy ne fújja el azt a forró nyári szél. Mindez akkor sem tántorította el a Fotonosokat. A mostani megnyitón a Foton Alkotócsoport alapítója és egyik fotósa, Kosztolányi Bence néhány mondatban beszélt magáról a közösségről, amiben dolgoznak, pár szóban említette a korábbi kiállításokat, majd Orvos András váci festőművész nyitotta meg hivatalosan is a tárlatot.
Visszaemlékezett a korábbi megmutatkozásokra: első kiállításuk, melynek Prológus volt a címe 2023-ban volt a budapesti Madách Színház Tolnai Szalonjában, majd 2024-ben a váci főtéren találkozhatott velük ilyen formában a közönség. Utóbbi Váci Tükör címmel volt látható és a város nevezetesebb, ikonikus épületeit, vagy azoknak számukra érdekes részleteit tükrök segítségével fotózták le. Ott is a kreativitás dominált. A néhány napja nyílt tárlat címe Sorok között.
A jelenlegi kiállítás Orvos András szerint jelentős mérföldkő életükben. Bebizonyították, hogy van mondanivalójuk a világról, önmagukról és a technikai tudást is megszerezték. A fiatalos lendület, lelkesedés, nyitottság, együtt tanulás, egymás segítése jellemzi őket. A váci festőművész kiemelte a tevékenységi körük szerteágazó: például portrék, fénnyel faló festés. Gyakran utaznak nagyobb városokba, amolyan Road Showkat tartanak, fotó sorozatokat készítenek az utcai életről, épületekről., így jártak például Sopronban, Tatán, Tatabányán. A most megnyílt Sorok között kiállításuk kapcsán kifejtette: próbáljuk meg kitalálni, értelmezni, mit gondolhatott, érezhetett a szerző, alkotó. Hét fotós hét költészeti remekművet fűz egymásba. Ezután magukról a kiállított képek alkotóiról hangzott el néhány mondat, ki, mióta, milyen fotós technikákkal dolgozik.
Hogy milyen tematika szerint lettek a kiállított fotók kiválasztva? Kosztolányi Bence kérdésemre elmondta: minden alkotó maga választotta ki a kiállítandó képét, nem volt értékelési folyamat, tehát ebben a projektben teljes szabadságot kaptak a kiállítók. Néhány technikai részletbe is beavattak a Fotonosok. Fazekas Réka fotójának – amelyet Paul Verlaine Őszi Chanson című verse alapján alkotott – készítésének körülményeiről így fogalmazott:
Kimentem a rétre és applikációs kioldó segítségével csináltam néhány fotót magamról, otthon pedig utómunkával értem el a bemozduló hatást – mondta az alkotó.
Katona Richárd fotója máshogyan készült, amelyet József Attila Tiszta szívvel című verse ihletett. A fotóhoz több, hosszú expozíciós sorozatfelvételt alkalmazott, aminek segítségével megörökítette a modell körüli dinamikus világot. Ezekből a felvételekből kiválogatta a használhatókat, majd utómunkában egymásra rétegezte azokat. A modellről pedig egy külön réteget helyezett legfelülre, hogy éles fókuszban legyen.
Kevevári Zoltán fotója kapcsán, amelyet Szabóné Bencze Zsanett Zenit című verse alapján készített, így nyilatkozott:
A vers elolvasásával beleképzeltem magam a történetbe, majd ezt próbáltam visszaadni a fényképen, a helyszín, az évszak, a környezet, majd a legfontosabb, a modell arckifejezése. A fényképet a zebegényi Duna-parton készítettük, feleségemet kértem meg, hogy álljon modellt. Legnagyobb kihívás a tavaszi hangulat elérése volt, egy havas téli napon, végül szerencsénk volt és a legideálisabb időjárást fogtuk ki.
Kosztolányi Bence fotójával kapcsolatban, amelyet Edgar Allan Poe Álom az álomban című verse alapján készített azt mondta: egy exponálással szerettem volna három arcot megjeleníteni a fotón, ezért úgy döntöttem, hogy amíg a fényképezőgép készíti a fotót (hosszú exponálással, ami ez esetben 10 másodpercig tartott) addig egy állandó fényű lámpával megfestem a modell mozgását, illetve kimerevítem az arcot három alkalommal. Az arc kimerevítéséhez egyszerűen csak több ideig kellett egy helyben tartanom a fényforrást, míg mozgás esetén a modell mozgásának irányában én is húztam a lámpát. A középen látható arcot egy stúdióvaku villantotta ki, amely jóval erősebb fényt adott, ezért is lett a többihez képest ennyire éles és hangsúlyos a fotón.
Egy kép kivételével fekete-fehér a kiállítás. Kérdésemre, miszerint van-e jelentősége annak, hogy egy fotó színes vagy épp fekete-fehér elmondták, hogy egy színes és egy szelektív színezéssel készült fotó került ki a falra. Minden alkotó maga dönthette el, hogy színes vagy fekete-fehér fotóval szeretné jellemezni a választott verset. A versek és a fotók kapcsolata is szóba került. Az alkotói kör tagjai szeretnék gondolkodásra ösztönözni a kedves közönséget, ezért meghagynák mindenkinek, hogy a vers olvasása majd a kép szemrevételezése után, alakítson ki magában egy véleményt. Az idei tervekkel kapcsolatban is kérdeztem a közösséget. Úgy nyilatkoztak, ahogy eddig, úgy idén is a legnagyobb hangsúlyt a közös fotózásokra, a csapatépítésre és az alkotásaik minél szélesebb réteggel való megismertetésére helyezik. Tavaly két alkalommal valósult meg a Foton Roadshow, amelynek idei első állomása Esztergom városa lesz. Második kiállításuk pedig nyáron, vagy ősz elején nyílik majd meg, azonban erről még nem tudtak többet mondani.
A jelenlegi kiállítás a Lyra Könyvesházban március 6-ig tekinthető meg. ♦