Húsevő baktérium támadta meg a váci kislányt – édesanyja figyelmeztet minden szülőt
Egy váci édesanya, Klaudia rémálommá vált napjairól számolt be szerkesztőségünknek, miután kilencéves kislányát, Vanesszát egy rendkívül agresszív baktérium támadta meg. A bárányhimlőből indult betegség rövid időn belül életveszélyes állapotba sodorta a gyermeket, akinek életéért orvosok, nővérek és gépek küzdöttek napokon át. Az édesanya történetével szeretné felhívni a figyelmet a betegség súlyosságára és a gyors felismerés fontosságára.
Minden egy apró, ártalmatlannak tűnő pöttyel kezdődött. Vanessza bárányhimlős lett, és az orvosok szerint a magas láz is a betegség természetes velejárója volt. Az édesanya azonban egyre aggasztóbb tüneteket vett észre: a kislány láza kétféle lázcsillapítóval is alig volt csökkenthető, emellett hányt, nem tudott enni és egyre gyengébb lett. Ekkor döntött úgy, hogy felkeresi a háziorvost, aki azonnal a váci kórházba küldte őket. A legijesztőbb jelet egy bárányhimlős hólyagnál figyelte meg: a pötty lilává vált, megduzzadt, fájdalmassá és nyomásérzékeny lett.
A laborvizsgálatok kimutatták, hogy a gyulladásos érték (CRP) extrém magas, 381-es volt, valamint a Streptococcus-teszt pozitív lett. Az orvosok egy percet sem vesztegettek: mentővel a Semmelweis Egyetem Gyermekklinikájára szállították Vanesszát.
A fővárosi kórházban ultrahanggal vizsgálták meg a kislányt, és kiderült, hogy a fertőzött terület tele van gyulladással és folyadékkal. Azonnali műtétre volt szükség. Az orvosok vákuumszivacsot helyeztek a fertőzött területre, amely folyamatosan szívta ki a baktérium által termelt mérgező folyadékot.
A vizsgálatok során megállapították, hogy a fertőzést a Streptococcus pyogenes, közismert nevén a húsevő baktérium okozta. A kórokozó toxikus sokk szindrómát és szepszist váltott ki, amelyek gyakran végzetesek.
Ekkor már a legrosszabb forgatókönyv is szóba került: a baktérium gyorsan terjedt tovább a szövetekben, és a második életmentő műtétnél elhalt bőr- és zsírszöveteket kellett eltávolítani. A kislányt altatásba helyezték és lélegeztetőgépre kapcsolták, hogy ne érezze a vizsgálatok okozat fájdalmakat. Vérszűrő géppel próbálták megtisztítani a szervezetét a toxikus anyagoktól, miközben vérnyomásnövelő, keringéstámogató és vesetámogató kezelést kapott.
Összesen hat alkalommal került műtőbe, az első két beavatkozás életmentő volt.
Az anyuka elmondása szerint A CRP és PCT értékeket minden nap nézték, és szép lassan, de minden nap csökkentek ezek, vagyis Vanessza szervezete jól reagált a szervezete a kezelésekre.
A csodával határos felépülés
A szakemberek minden tőlük telhetőt megtettek, és Vanessza szervezete végül elkezdett reagálni a kezelésekre. Az utolsó műtét során sikerült a sebet bezárni, a varratokat rögzíteni. Január 27-én, majdnem három hét intenzív osztályon töltött idő után a kislány végre felkelhetett és megtehette az első lépéseit.
„Nagyon erős volt, nem hagyta el magát. Mindenki egy csodának tartja a kislányomat, hogy ilyen gyorsan felépült ebből a betegségből” – meséli az édesanya, aki szerint a gyors orvosi beavatkozás és az imák együttesen mentették meg Vanesszát. Január 31-én hazaengedték őket a kórházból, azóta a gyógyulás útján járnak.
„Számomra ez olyan volt mint egy rémálom iszonyúan féltem, de végig arra próbáltam összpontosítani, hogy a kislányom nagyon erős és fel fog épülni és hazavihetem a testvéreihez” – teszi hozzá Klaudia, Vanessza édesanyja.
Mire figyeljenek a szülők?
A húsevő baktérium rendkívül agresszív, és ha nem ismerik fel időben, végzetes lehet. Az édesanya azt szeretné, ha történetük másoknak is segítséget nyújtana.
A betegség főbb tünetei:
- Magas, nehezen csillapítható láz
- Hányás, rossz közérzet
- Seb vagy sérülés körül gyorsan növekvő, fájdalmas duzzanat
- Érintésre érzékeny, meleg tapintású bőr
Az orvosok szerint a húsevő baktérium sok ember bőrén jelen van, de csak akkor okoz bajt, ha sérülésen keresztül bejut a szervezetbe. A legyengült immunrendszer – például egy bárányhimlő esetén – növeli a fertőzés kockázatát.
A kislány története bizonyítja, hogy a gyors reagálás életet menthet. Ha egy szülő a fenti tüneteket tapasztalja gyermekén, azonnal forduljon orvoshoz! Az édesanya arra biztatja a szülőket, hogy mindenképpen oltassák be gyermekeiket a bárányhimlő elleni védőoltással, – amely egyébként már 2019 óta kötelező védőoltás -, mivel a betegség napjainkban is súlyos szövődményeket okozhat. ♦