Jeszenszky 100

A napokban tartották Székesfehérváron a Jeszenszky 100 emlékestet. Az eseményt a Székesfehérvári Balett Színház és a Magyar Táncpedagógusok Országos Szövetsége szervezte. Jeszenszky Endrére, „A Mesterre” születésének 100. évfordulója alkalmából emlékeztek. Az est során felidézték életét és munkásságát, amely alapjaiban határozta meg a magyar kortárs táncművészetet. Jeszenszky Endre, a Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével kitüntetett Nívódíjas táncos, koreográfus, balettmester, a jazztánc magyarországi műfajalapítója. Iskoláját a JESZENSZKY® JAZZBALLET-et 1955-ben alapította.

Csermely Györgyöt, a Váci Jeszenszky® Balett alapító igazgatóját kérdeztem a részletekről.

A Mester utódiskolája a Váci Jeszenszky® Balett egész évada a jubileum jegyében telik. A jubileum évében olyan szakember gárdával rendelkezünk, akikre a Mester is méltán lenne büszke – kezdte a váci balettiskola vezetője, majd hozzátette: állandó tanáraink és koreográfusaink között a Norvég Nemzeti Akadémia docense, a Budapest Kortárstánc Főiskola tanára, a Belga Királyi Balett szólistája, a Győri Balett, a Szegedi Kortárs Balett és az izraeli Vertigo Dance Company táncművészei készítik fel növendékeinket az idei versenyekre. Verseny koreográfiáinkból ízelítő volt látható a székesfehérvári emlékesten. A váci növendékeknek nagy megtiszteltetés volt együtt ünnepelni a Jeszenszky nagygeneráció több prominens tagjával.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Váci diák kiemelkedő teljesítménye a „Szép Magyar Beszéd” versenyen

A rendezvényen a váci igazgató is felszólalt. Elmondta, hogy annak idején, amikor a Mester elkezdett dolgozni, akkor még kétféle tánc volt igazán elismert, a klasszikus balett és a néptánc. Azok, akik később kerültek kapcsolatba a tánccal Jeszenszky Endréhez járhattak táncot tanulni akkoriban. A Mester nagyon gyors ütemben tanította őket.

Ennek köszönhetően hamar színpadra kerülhettek a fiatal táncosok. Amikor Csermely György megalapította a Váci Jeszenszky® Balettet, rá egy évre megkérdezte a Mestert – elmondása szerint kissé félve -, hogy kijönne-e Vácra balettmesternek? Erre Jeszenszky Endre igent mondott és tíz évig tanított Vácon. Itt már óvodás korú gyerekeknek is lehetőségük volt a tánctanulásra. Jeszenszky dolgozta ki a tananyag legjavát, amit a mai napig tanít az ismert váci balettiskola. Csermely György elmondta még, hogy anno úgy fogalmazott a mestere, hogy ő nem kis Jeszenszkyket szeretne nevelni, hanem olyan alapokat kell adjanak a gyerekeknek, hogy amikor a későbbiekben kiderül, hogy milyen táncirányzat felé szeretne menni a jövőben, bárhová gond nélkül bekapcsolódhasson.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Költségvetési káosz Vácon – Kié a felelősség?

Harminc éve tanítja Csermely György a Jeszenszky-féle tananyagot, módszert. Idén a harmincegyedik évben elkezdte a kortárs táncot behozni. Mégpedig azért, mert alapvető különbség van a klasszikus és a kortárs balett között. A kortárs táncba mindenféle stílus, irányzat belefér. Vannak trendek, melyek aktuálisan irányítják a kortárs balettet.

Jelenleg tizenkét szakember tanítja a táncosokat Vácott. Vannak, akik koreográfusokként, vannak, akik állandó tanárként. Sokan kérdezték Csermely Györgytől: hogyan tudta elérni, hogy ilyen magas szintű tanári kart hozzon Vácra? Nem az én személyem, nem az én szavaim miatt jöttek, hanem azért, mert ez a Mester utódiskolája. Amíg én a váci iskolámat építettem, ők a nemzetközi karrierjüket és sokrétű tudásukat. Ezért invitáltam őket most ide és tettem lehetővé, hogy mindezt átadhassák a váci gyerekeknek – mondta az alapító igazgató. A Mester születésnapján, február 11-én a „Jeszenszky 100” Emlékesten Székesfehérváron felléptek: a Váci Jeszenszky® Balett, a Silhouette Táncegyüttes, a Grácia Alapfokú Művészeti Iskola, az Inversdance Társulat, a Budapest Táncszínház, valamint a Székesfehérvári Balett Színház táncosai. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments