Sikeres farsangi szemétszedést tartott a Bagolybükk Egyesület

Szombaton ismét önkéntesek tisztították meg a váci erdők és ösvények egy részét a szeméttől. A Bagolybükk Egyesület szervezésében lezajlott akció során 12 lelkes résztvevő összesen mintegy 40 zsáknyi, fél tonna hulladékot gyűjtött össze mindössze két és fél óra alatt.

A résztvevők pozitív tapasztalatokról is beszámoltak: úgy tűnik, az elmúlt nyolc évben csökkent az illegálisan eldobált hulladék mennyisége. Egyre többen szedik, és talán kevesebben szemetelnek. Erre utalhat az is, hogy kizárólag a betétdíjas rendszer előtti PET-palackokat találtak – ami azt mutatja, hogy a visszaváltási rendszer valóban működik.

A hétvégi farsangi közösségi szemétvadászat során az egyik legmeglepőbb találat egy pár síléc volt, de akadt egy másik érdekesség is, amelyet az egyesület tagjai csak „Only Fans klubtagokkal” osztanak meg. Emellett a résztvevők egy 8 méteres törzskerületű, különleges nyárfát is felfedeztek, amely talán még nem is szerepel a dendromania.hu adatbázisában – derül ki a Bagolybükk Környezet és Természetvédelmi Egyesület közösségi oldalára feltett beszámolóból.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  A micro:bit eszközök beépítése a digitális kultúra oktatásába

Bár a helyzet javulni látszik, még mindig akadnak rejtélyes esetek: egy ismeretlen például kutyapárnát, gyerekhomokozót és nejlonba csomagolt zöldhulladékot hagyott a sárga turistaút mentén. Az egyesület önkéntesei értetlenül állnak a jelenség előtt, hiszen az illegálisan lerakott hulladék előbb-utóbb a talajba és az ivóvízbe kerül – amit végül mindannyian elfogyasztunk.

A szemétszedők azt is észrevették, hogy a Gombás-patak két ága teljesen kiszáradt – az elmúlt tíz évben már csak időszakosan van benne víz, holott negyven évvel ezelőtt még folyamatosan folyt benne.

Az egyesület felhívja a Közútkezelő figyelmét arra, hogy a 2/A főút kamionparkolójában a hulladékgyűjtő zsákok ritkán kerülnek ürítésre, és a szél gyakran szétszórja tartalmukat a környező természetben. A probléma megoldására jól záródó, stabil szemeteseket javasolnak.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Meghosszabbították a vörös kódot: Vácon is kiemelt figyelmet fordítanak a fedél nélküliekre

A közösség támogatása

A farsangi szemétszedéshez a zsákokat és az elszállítást a váci önkormányzat biztosította. Az egyesület a jövőben is folytatja környezetvédelmi munkáját, és facsemetékre gyűjt adományokat. Az elmúlt nyolc évben több mint 300 fát ültettek el közterületeken.

Ha valaki szeretné támogatni a munkájukat, az adója 1%-ával vagy közvetlen utalással is segítheti őket: Magnetbank 16200230-10022410 ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments