Szávai Attila: Februári folyópart

Kisgyermekes család a februári folyóparton. Egészen közel a vízhez. A februári folyó másféle gondolatokra készteti a vízparton elmélázó embert, mint a decemberi vagy az augusztusi víztömeg. A ködből lassan tűnnek elő a közeledő uszályok. A kislány kagylóhéjakat gyűjt, mert lenyűgözi a természet, az apuka kavicsokat keres, kacsázásra alkalmas alakúakat. Összesen nyolcat talál majd. A gyereket az első dobás köti le csupán (hatot, anyuka szerint azonban csak ötöt pattan a vízfelszínen a kavics, ez később vita tárgyát képezi majd, mikor este átmennek a szomszédhoz egy névnapi köszöntés okán), utána csak a kagylókkal foglalkozik.

Anyuka leguggol a vízhez, egészen közel a folyó és a part találkozási pontjához, őt a víz nyűgözi le, mert olvasott egy keleti könyvet a víz információmegtartó képességéről. A könyvben volt egy rész, amiben valami szerzetes egy tó mellett ülve imádkozott a víztömeghez, szeretgette, dicsérte. Ettől aztán a víz molekulaszerkezete állítólag kedvező irányba változott és a szerzetes is boldog lett. A nő most megérinti a vizet és azt mondja: szeretlek. Csak magában mondja, mert a víz így is megérti (a gondolatok által, ahogy olvasta ezt). Másrészt nem szeretné, hogy a férfi meghallja ezt, mert a mérnökökről tudvalévő, hogy földhözragadt emberek. A nő titokban hét kavicsot tesz a zsebébe, jósláshoz kell, barátnője kavicsokból jósol, és a nő szerint februárban a kavicsok különösen alkalmasak az egész évre vonatkozó jóslatokra. Azért pakolja a köveket titokban, mert attól tart, kicikizné a férfi. Nézi a nő a vizet, ahogy a tiszta hullámok alatt táncolnak a kavicsok. A látványra először valamiért az jut eszébe, hogy olyanok az előtte elterülő kavicsszőnyeg kerekded kövei, mint a frissen született angyalok csendes és tiszta álmai. Ezzel a gondolattal hosszan elidőzik, mert szereti az angyalos történeteket.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Váci diák kiemelkedő teljesítménye a „Szép Magyar Beszéd” versenyen

Tíz perc múlva kizökkenti kislánya kacagása, aztán férjére gondol, hogy már tizenkét éve együtt vannak. Alapvetően szereti. Kapcsolatuk, mint minden rendes kapcsolat, hullámzik, miként a folyó is előtte, ettől kel táncra kapcsolatukban is a felszín alatti világ, erre gondol. Hogy a folyamatos mozgás mennyire fontos. Aztán arra, hogy attól kap hidegrázást és tüsszögési rohamot, ahogy a férfi reggelente megtölti a kávéfőzőt, ahogy aprólékos mozdulatokkal paskolgatja, tömöríti az őrölt kávé kúpját. Cserébe viszont a férje attól a mozdulattól undorodik, ahogy a nő bőrkabátban igazgatja a haját az előszobai tükör előtt. A bőrkabát nyikorgásától. A nő retteg attól, hogy a férfi kövérnek gondolja, ezért – teljesen feleslegesen – állandóan behúzott hassal mutatkozik nyilvános helyeken, lakodalmakban, színházban, a városi piacon, mikor zöldséget vásárol. Néha, mikor a tévé nagyobb embertömeget mutat – például lakodalmas menetet, színházi közönséget, a városi piacot, ahol zöldséget vásárolnak a lakosok –, a fotelban ülve automatikusan behúzza a hasfalát. Most, hogy leguggolt és szereti a vizet, kiengedheti a nem létező pocakját, ami amúgy olyan lapos, mint a (negyedik) kavics, amit épp elhajítani készül a mérnök. A férfi valami bugyuta slágert fütyül éppen, hamisan és pontatlanul.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  A micro:bit eszközök beépítése a digitális kultúra oktatásába

A nő arra gondol, ha vidám zene szól, akkor kedvezőbb lesz a víz belső szerkezete, ha valami agresszív, haragos zenét, akkor haragos, zavaros lesz. Ezért ő egy kedves gyerekdalt dúdol vízszeretgetés közben. A felszín alatt mosolyognak a kövér kavicsok.

Déli irányból hajó közelít, amire a férfi hívja fel családja figyelmét. Az árral szemben, lomha mozdulatokkal nemzetközi személyszállító hajó úszik. Egy másodpercre mindannyian arra néznek, aztán ki-ki folytatja, amit előtte; a nő a folyóvizet szereti, kavicsokat vizsgál, a kislány kagylóhéjakkal játszik, a férfi a tökéletes kacsázó kavicsot keresi, majd dobás előtt elpróbálja, mintegy eljátssza a mozdulatot, amivel majd élesben is elhajítja a lapos, kerek követ. A nő újra a folyóhoz fordul és akaratán kívül félhangosan ismét kimondja a víz felé: szeretlek. A férfi ezt félreérti, magára veszi, rámosolyog a nőre. Jól van, buksikám, mondja a nőnek, mert nagyapjától és apjától is így hallotta, amikor a férfiak szeretettel szóltak szeretett párjukhoz.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Földvárys diák jutott a szépkiejtési verseny országos döntőjébe

Régóta dédelgeti magában a nő, hogy gyakrabban lejár majd a folyóparthoz, és titokban, névtelenül palackba zárt üzeneteket indít útjukra a folyón. Hogy aki elolvassa, szebb napja legyen. Még nem tudja, hogy a következő egy hónapban huszonkét ilyen palackozott üzenetet tesz majd vízre, ahogy azt sem tudja, hogy ebből egy palackot a folyó alsóbb szakaszán, két országgal lejjebb kihalásznak. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments