A Humanizmus Nagykövete oklevelet kapott dr. Beer Miklós a 25. Radnóti Miklós Antirasszista Díjátadón

Március 20-án 25. alkalommal adták át a Radnóti Miklós Antirasszista Díjat a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) és a Fővárosi Önkormányzat közös rendezvényén a budapesti Radnóti Miklós Művelődési Központban. A korábbi váci püspök, Beer Miklós az Antirasszista Díj után idén megkapta a Humanizmus Nagykövete oklevelet is.

A több mint kétórás műsor nyitányaként Kertész Zsuzsa köszöntötte a résztvevőket, majd megemlékezett a közelmúltban elhunyt sugárzó személyiségű, kiváló riporter-műsorvezetőről, Bényi Ildikóról, aki bár nem kapott Radnóti-díjat, életpályája alapján megérdemelte volna.

Kertész Zsuzsa ezt követően átadta szót az egyházi kiválóságoknak, Beer Miklós nyugalmazott váci püspöknek, Iványi Gábor metodista lelkésznek, Kardos Péter főrabbinak és Sulok Zoltán muszlim teológusnak, hogy gondolataikkal megnyissák a délutánt. Hanti Vilmos, a MEASZ és a FIR (az Antifasiszta Világszövetség) elnöke szerint azért ennyien, mert a MEASZ demonstrálni kívánta, hogy minden valódi vallás az emberért igyekszik tenni, s ezt nem szabad összetéveszteni azokkal, akik egyes vallások nevében lépnek föl egyes embercsoportokkal szemben.

Beer Miklós nyugalmazott váci püspök köszöntőjében azt hangsúlyozta, amit Ferenc pápa a betegágyáról: mindnyájan testvérek vagyunk, ezért az emberi méltóságot mindig előtérbe kell helyezni! „Induljunk el a remény útján, a humánum felé és az Istentől kapott méltóságunk felé – a mai napi díjátadó is ebben a reményben és ebben a szellemben valósul meg!” – hangsúlyozta. Végül gratulált minden díjazottaknak.

A nyugalmazott váci püspök egyébként 2017-ben kapta meg a Radnóti Miklós Antirasszista Díjat, de ezen a napon sem maradt díj nélkül: többedmagával együtt átvette a Humanizmus Nagykövete oklevelet.

A programban következett a Radnóti Miklós Antirasszista Díjak átadása – a laudációkat Rónai Egon olvasta fel, míg a díjakat Hanti Vilmos adta át. Az elismerésben részesült Birta Sándor közgazdász, Czeizel Gábor rendező, Hiller István történész, politikus, Himmler György tanár, Hofher József szerzetes, Józsa Márta újságíró, Kéri László politológus, Krug Emília újságíró, Mezei Éva újságíró, Solt János és Solt Jánosné aktivisták, Nemes Dániel üzletember, Spiró György író, Surányi András filmrendező és Winkler Miksa kántor. S nem utolsósorban az elnökség döntése értelmében az elmúlt 25 év munkájáért Hanti Vilmos is megkapta a díjat.

„A Humanizmus Nagykövetei” oklevélben részesültek a MEASZ támogatói: Beer Miklós mellett Favics Péter, Hábetler Helga, Slavo Hrivnak, Komáromi István, Pál Gizella, Székely Tamás, Takács Ferenc, Tóth Zoltán, Zelenka Pál. Ez alkalommal az Egyesült Európáért Civil Díjban részesül Inotai András közgazdász, akinek érdemeiről Niedermüller Péter, a VII. kerület polgármestere ejtett szót.

A műsor további részében a korábbi években díjazott művészek közül Gerendás Péter zenélt, Gálvölgyi János és Szinetár Miklós szavalt, Bródy János az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatára hívta fel a figyelmet, míg Majtényi László Örkény Istvánt, majd Vajda Jánost idézte fel – utóbbi szerint soha nem lesz többé antiszemita ember a világon. Hozzátette, hogy sajnos lett… Végül Zsolnai Júlia Spíró György egy versét szavalta el. Az első „felvonás” Falusi Mariann és a Mozgó Protkó Egyesület vidám énekével és táncával zárult.

A szünetben aztán Jean Cardoen, a belgiumi Társadalomtörténeti Háborús Örökségi Intézet igazgatója megnyitotta az Európai Ellenállás című kiállítást. A kiállítás felhívja a figyelmet az európai országokban végbement fasizmus és nácizmus elleni küzdelmekre a II. világháború előtt és alatt!

Végül a szünet után bemutatták az Erőltetett menet című amerikai−magyar Radnóti-filmet.

Gratulálunk a díjazottaknak! (Fotók: Favics Péter és Gergely Beatrix)