Szimfónia – Örök téma: a nő – csak papír és ragasz. Ezzel az érdekes gondolattal csalogatták a szervezők a közönséget. Cziráki Nándor „kollázser” kiállítása látható a verőcei Zsengélő Cafe-ban. A tárlatnyitó alkalmával kísérő eseményként nem mellesleg a Tilos Rádió lemezlovasaiként is közreműködő Toma (irodalmi Dub Techno) és Nándesz (Szigorúan Ellenőrzött Beatek) audio-kompozíciót hoztak létre. Különleges megnyitó volt, hiszen audio anyaggal lett installálva a tárlat.
Bár túl vagyunk a nőnapon, az alkotó – aki nem mellesleg a Tilos Rádió egyik oszlopos tagja – számára fontosak a kollázs technikával készült képek, amin női alakok láthatóak. Legutóbb a váci Margaréta Kávéházban megrendezett kiállításáról írtam. Ott is hasonló volt a program: zenés megnyitó. Kérdésemre, hogy mi történt az elmúlt egy év alatt, változott-e a művészi világa, alkotási technikája, Cziráki Nándor elmondta: jelenlegi stílusa érdemben immár tizenöt éve nem változott. Újságok, magazinok oldalaiból készít kollázsképeket.
Ami jelenleg a verőcei kiállító térben érdekes, az a kép, ami Palotai Zsoltot ábrázolja, aki a Tilos Rádió lelke, motorja volt és aki tavaly hunyt el. Cziráki Nándor élete is abszolút a Tilos körül forog, kifejtette, hogy Palotai Zsolt volt a Tilos Rádió arca, az idolja: gyakorlatilag ő volt a Tilos Rádió. Az őt ábrázoló kép neki állít emléket. Fontos még megemlíteni, hogy hazánkban az underground zenei stílust ő honosította meg. Fontos személye volt az underground szubkultúrának Magyarországon. Palotai nagy hatással volt a verőcei kiállítás alkotójára. Akiről érdemes tudni, hogy van egy többezer darabos vinyl hanglemez gyűjteménye, amit huszonöt éve gyűjt.
A Zsengélőben kiállított képek kapcsán az alkotó elmondta, mintegy tizenöt mű került a falakra. A képek központi témája a nő. Plusz a már említett Palotai-kép. A nő, mint téma Cziráki Nándor szerint egy mindenen átívelő téma. Nagyjából tíz évet ölel át a kiállítási anyag. Sűrű időszakban van egyébként a váci alkotó. Volt több kiállítása a közelmúltban, jelenleg párhuzamosan kettő fut (egyik a Zsengélős) és komoly tervek vannak a közeli jövővel kapcsolatban is, ami a leendő kiállításokat illeti.
A nők kapcsán kifejtette, hogy a nő tulajdonképpen a férfi másik fele, ami hiányzik az egyikből, az benne van a másikban. Véleménye szerint a kerek egész az egy férfi és egy nő kapcsolata. Ennek a szenvedélyes kutatása, feldolgozása az egy izgalmas téma. Számára az esztétika a nőben valósul meg. Számára inspirálólag hatnak a nők, jól esik létrehozni, feldolgozni, foglalkozni a nővel, mint témával. Egy képet átlagosan száz óra alatt készít el, egyszerre egy képpel foglalkozik. A képekről egyébként fotók is készülnek, húsz print készül sorszámozva, amik aztán értékesítésre kerülnek. Érdekesség még, hogy ha a témához talál még valami vizuális közölnivalót, az ilyen fotókba utólag is bele szokott dolgozni.
Cziráki Nándor művészeti pályájának fontos része a zene. Egészen pontosan a Tilos Rádió, ahol jó ideje pörgeti a lemezeket. Ezzel kapcsolatban úgy vall, hogy „a zenével mindent el lehet mondani, éppen ezért huszonöt éve gyűjtöm a vinyl lemezeket. Mindent játszom a jazztől a minimál technoig. Célom a zenei érzelemkifejezés legigényesebb megjelenítése.” ♦