A váciak is, mint más városbéliek vagy varrták – varratták ruháikat, vagy készruhát vásároltak. Alapanyagokat: szövetet, vásznat, selymet, cérnát, gombot… helyben is vásárolhattak. Már a 18. században ismerünk olyan boltleltárat, amelyből tudjuk, hogy a tulajdonos görög kereskedő, Bendella Demeter különböző kelmék mellett csipkéket, pántlikákat, paszományokat, fátylat, cérnákat, gombokat, gyűszűt, gombostűt, halcsontot, csatokat, harisnyát és kesztyűt is árusított. A domonkos templom kriptájából előkerült viseletek gyakorta távoli országokból behozott kelmékből készültek – olvashatjuk a váci Tragor Ignác Múzeum váci múltat feltáró írásában.
A 19. században bővül mind a boltosok köre, mind pedig azoknak száma, akik a helyi, azonos típusú árucikkek eladására szakosodott boltokban vásároltak. A legjelentősebb textil-, illetve készruha kereskedőkről essék szó!
1870-ben nyitotta meg – utalva a származására – a „Sziléziai Takácshoz” címzett főtéri vászonkereskedését Ottó József. Később a bolt nevét megváltoztatta a jobb csengésű „Arany Hordóhoz”-ra. Kezdetben a Curia melletti üzletsoron bérelt egy kis helyiséget, majd a főtér és a Széchenyi utca sarkán álló Tragor-házban, egy jóval nagyobb alapterületű kereskedés cégtábláján olvashatták Ottó József nevét.
1873-ban már a másik nagy „divatáru raktár”, Meiszner Rudolf a „Menyasszonyhoz” nevet viselő kereskedése is ajánlja a portékáit. A boltok árukészletében megtalálhatóak a legfinomabb zürichi selymek, brünni ruhaszövetek, rumburgi vásznak, kanavászon, Schroll-féle siffonok, mellett fehérneműk, lakástextilek, kalapok, ernyők, gombok, szalagok is. Meiszner Rudolf boltjában a hölgyek még finom parmümöt is vásárolhattak.
A legnagyobb, s egyben leghosszabb ideig fennálló készruhákat árusító kereskedés Ziltzer Sándoré volt. A Széchenyi utca és a Főtér sarkán, az Ottó-féle vászonkereskedéssel szemközt nyitotta meg 1892. március 20-án. Férfiöltönyöket, bécsi gyártmányú gyermekruhákat, köpenyeket, fehérneműt, kalapokat, karmantyút, kesztyűt, esernyőt, sétapálcát, kézi- és utazóbőröndöket árusított a helyi polgárok nagy megelégedésére.
A múzeum munkatársai ebben a témában is várják olvasóink megkereséseit, felajánlásait! ♦