Kismaros község a közelmúltban több szomszédos területre is igényt formált, ami helyi szinten komoly vitákat váltott ki. A település vezetése szerint a község fejlődése és a lakosság igényei indokolják a következő területek Kismaroshoz csatolását: A Verőcéhez tartozó Duna-parti szakasz, amely Kismaros előtt húzódik, de közigazgatásilag Verőcéhez tartozik. A Szokolyához tartozó, de csak Börzsönyligetről (Kismaros településrésze) megközelíthető terület, amely földrajzilag és közlekedési szempontból is közelebb áll Kismaroshoz. A Nagymaros fennhatósága alá tartozó Jánoshegyi úti zártkerti részek, amelyek Kismaroshoz esnek közelebb.
A javaslat azonban nem talált egyetértésre a szomszédos települések polgármesterei körében. Nagymaros, Szokolya és Verőce vezetői egyértelműen elutasították a kezdeményezést, és egy közös levélben fejezték ki tiltakozásukat Neubauer Rudolf kismarosi polgármester felé. A levélben így fogalmaztak:
„Nagymaros, Szokolya és Verőce polgármesterei elfogadhatatlannak tartjuk azt a kezdeményezést, mely kapcsán törvénytervezet javaslattal éltél a közigazgatási határok módosítása kapcsán. Úgy gondoljuk, hogy ezt nem lehet ilyen módon kezelni, mert sérül a településeink szuverenitása, a jószomszédi viszony.”
A polgármesterek felháborodását az is fokozta, hogy – állításuk szerint – ők erről nem egy hivatalos egyeztetésen értesültek, hanem egy Facebook-posztból.
„Mélységesen meglepett az is, hogy több ciklus óta szoros együttműködésben dolgozunk, együtt ötletelünk, tervezünk, és ezt egy Facebook-posztból kellett megtudnunk.”
A szomszédos települések vezetői azt kérik Kismaros polgármesterétől, hogy vonja vissza a javaslatot, és a jövőben először egyeztessen velük az ilyen horderejű kérdésekről:
„Kérjük, hogy a településeinket is érintő ötleteidről, terveidről a későbbiekben, első körben lehetőleg velünk, településvezetőkkel egyeztess, hisz erre mi minden lehetőséget megadtunk eddig is. A fenti javaslatodat kérjük, fontold meg, lehetőség szerint vond vissza.”
A kialakult helyzetben a civil szervezetek és a helyi lakosok szerepe is meghatározó lehet. Egy összefogás révén közös álláspontot lehetne kialakítani a térség jövőjét illetően, és biztosítani, hogy a döntések a helyi közösség érdekeit szolgálják.
A kérdés most az, hogy Kismaros polgármestere meghátrál-e a szomszédos települések nyomására, vagy tovább viszi a kezdeményezést, amely akár egy komolyabb határvitát is elindíthat a Dunakanyarban. ♦
