A nagymarosi Miegymás csomagolásmentes bolt története egészen a COVID időszakáig nyúlik vissza. Akkoriban sokunk fejében megfordult, hogy valamiképp magunk állítsuk elő, de legalább készítsük el a mindennapi betevőnket. Ekkor virágzott fel az otthoni kenyérsütés, de lendületet kapott a saját zöldség-gyümölcs termesztése is. Utóbbi vágy motivált néhány lelkes és kreatív embert, amikor besegítettek Karsai Kriszta vegyszermentes kertjének művelésébe a Duna-mezőn. Innen csak egy gondolati lépés volt arra válaszolni, hogy miként juthatnak el másokhoz a helyben termesztett zöldségek és az egészséges élelmiszerek?
Verőcén Kuchta Annamária, Nagymaroson pedig Rajner Mária biztosított helyet az élelmiszerátadó pontoknak.
Később Németh Zsófia Nóra is csatlakozott Horváth Fannihoz és Kuchta Annamáriához, hogy az eredeti profilt kiszélesítve 2023 nyarán megalapítsák Verőcén a Miegymást.
De hogy kerül a bolt Nagymarosra? És mi is az a csomagolásmentesség? Erről, és a Miegymás közösségi szerepéről beszélgethettem Németh Zsófia Nórával, Zsófával, valamint Pantali Bencével.
HG: Verőce után miért épp Nagymaroson vertetek sátrat?
ZSÓFA: Valójában már korábban megálmodtam Nagymarost, kinéztem ezt a helyet, mint lehetséges folytatási lehetőséget. Amikor a verőcei alapító csapat tagjait szétsodorta az élet, tovább kellett lépnem. Bencével már régóta ismertük egymást, befogadott minket a „Szabadmag” közösségi házba, megnyitottuk a boltot a mostani helyszínen. Komplex dologban gondolkodtam, kiállítások, kulturális események, kávézó, találkozóhely, vagyis egy sokfunkciójú tér létrehozása a bolt keretein belül. Test, lélek, szellem táplálása ugyanazon a helyen.
HG: A nem szokványos tematikát miként fogadták a nagymarosiak?
ZSÓFA: A bolt nagyon pozitív visszhangra talált. Sokfelől, sokféle ember érkezik ide, a szélesebb profil remekül támogatja a többféle érdeklődést. A Miegymás verőcei gyökerei sem szakadtak el teljesen, sokan itt is megtalálnak minket, ami nagyon jó érzés. Ráadásul Nagymarosnak ezen a részén nincs semmilyen üzlet. A ház korábban a Bajusz családé volt, akik hajdan boltot és vendéglőt üzemeltettek itt, egy még élő családtag sokat mesélt azokról az időkről. Fontos számomra a hely történetének megismerése, mert végzettségem szerint néprajzkutató vagyok.
Bencével azt találtuk ki, hogy minden hónapnak külön tematikája lesz, amelyre felfűzhetőek a közösségi események. Március 8-án indítottuk a sort, a Születésed története című kiállítással Csibi Boróka festményeiből és Iszlai Renátával közös könyvük bemutatójával.
BENCE: Most a tavasz hozza a születést, a mag csírázását: az új élet magától értetődően hozza a témát is.
ZSÓFA: A következő előadás áprilisban a magfogásról, a csíráztatásról szól „Mikrozöldek termesztése és magfogás” címmel. Az április 5-i eseményen Gere Eszter (Börzsönyi Organikus Kert) és Horváth Áron (Amanita Tanya) tart majd bemutatóval egybekötött, interaktív előadást. Galériánk következő kiállításán pedig Csek Veronika festményeit láthatják „Metamorfózis” címmel.
HG: Akkor mindezek után az sem véletlen, hogy a bolt Facebook oldalán nem egyedül a csomagolás nélküli termékek a főszereplők, hanem azokkal egyenrangúak az ismeretterjesztő programokról, a kiállításokról szóló híradások, és még finom kávéval és ínycsiklandó tortákkal is várjátok a betérőket. Miért tartjátok fontosnak, hogy ne pusztán egy bolt legyetek, hanem ennél sokkal több: találkozóhely, beszélgető pont, közösségi tér?
BENCE: A mostani világban érezhető egy feszültség. Ebben próbál helytállni az ember, a napi személyes, és családi teendőkkel. Ám a jó szándékkal, szeretettel végzett munka sokszor nem talál visszhangra a mai társadalomban. Elidegenedünk egymástól, megtörnek az emberi kapcsolatok, felbomlanak a családok, már nem olvasunk könyveket… Az emberek vágynak a közösségre, a találkozások lehetőségére. Eddigi civil szerepvállalásom, környezetvédelmi, grafikai munkáim is ebbe az irányba mutattak, csak folytatom, amire személyes igényem is van.
A helyet, amit most Zsófáék naponta megtöltenek élettel, 2020-ban találtam meg. Úgy gondolom „csodák sorozata” sodorta utamba ezt az amúgy évtizedekkel korábban is boltként működő épületet. Azt éreztem, nem véletlen, hogy ez a hely szembejött velem, akinek ide kell találnia, az be fog kopogni egyszer. A Szabadmag Közösségi Tér célkitűzésével, a közösségépítéssel a fejemben azonnal megfogott az épület atmoszférája, olyannyira, ha a Miegymás nem jön ide, akkor én nyitottam volna itt egy kávézót. Komplex dologban gondolkozom. Itt most grafikai stúdió, hangstúdió, terápiás ház, és a bolt van egy fedél alatt.
Sokszor sokunknak van szüksége feltöltődésre, lelassulásra, közösségi helyekre, s ez a hely ilyen szerepet tölthet be. Maga a közösség biztosítja az erős kapcsolódási pontokat a boltban. Abban az értelemben mindenképp, hogy megtapasztalja, hogy mennyivel jobb egészséges, a közelben készült élelmiszert fogyasztani, mint gyógyszert. S a test egészsége kihat a lélek egészségére is.
HG: A bolt profilja tehát nem szokványos. Voltaképp mit is jelent a csomagolásmentesség? Hiszen az árunak valamiképp ide kell érkeznie…
ZSÓFA: Van néhány csomagolásmentes bolt az országban, de sajnos sok esetben bezárnak a rendkívül erős kiskereskedelmi versenyben. A csomagolásmentesség nem új dolog, hisz a régi szatócsboltok pontosan így működtek. Célunk, hogy a helyi termelőket támogatva forgalmazhassunk egészséges, helyi élelmiszereket. Ehhez viszont szükséges megismerni a régiós szereplőket, ez nem egyszerű feladat, sok időt igényel. Egyfajta „kis vegyesbolt” is szeretnénk lenni, ahová érdemes naponta betérni, akár tejért, kenyérért. A kenyeret a Béke Pékség és Bisztró, a tejtermékeket pedig a Maszlik Családi Gazdaság biztosítja számunkra. Tehát nem újabb ”divatot” szeretnénk megteremteni, hanem egy régi „szokást” visszahozni! S erre a betérő idősebb vevők is rácsodálkoznak: nahát, ezt ismerjük! Ugyanakkor a realitásokkal is szembe kell néznünk. A forgalmazott tésztáink Rétságon készülnek, de a szörpök, lekvárok, méz, szárított gombák, is régiós termékek. Nem csak élelmiszerekben gondolkozunk, hanem helyi művészek, kézművesek műveit is megtalálhatjátok nálunk.
BENCE: Apró lépésekkel lehet előbbre lépni. Több információt szeretnénk megosztani a termékekről: honnan származnak, hol készültek, milyen az összetételük,
ZSÓFA: Maga az ideszállítás nagy tételben történik. Pl. a liszt 25 kg-os papírzsákokban, a méz 50 literes tartályban érkezik. Sok vevő hozza magával saját tároló edényét. Megfigyelhető a tudatos vásárlói magatartás.
HG: Tudnánk magunkon segíteni, ha az otthoni kertekben ismét lenne zöldség, gyümölcstermesztés?
BENCE: Sajnos nincs idő, nincs tudás, nincs terület a saját élelmiszer termesztéséhez. Hosszú, fáradságos út vezet vissza az erre való igényhez, a régi tudáshoz.
HG: Ferenc pápa mondja, hogy a külső sivatagok a mi belső sivatagjaink miatt terjeszkednek…
BENCE: Bízzunk a megtisztulásban, a szemléletváltozásban, ha nem így tennénk, nem nyitottuk volna meg boltunkat. Ez az utca itt Nagymaroson a település ipari profilú része volt. (léüzem, pezsgőgyár). Megpróbáljuk újra életre kelteni, revitalizálni, bekapcsolni az idegenforgalom áramába.
A Miegymás helyszínén is megőrizni akarjuk, ami ezen a helyen egykor jól működött, ami már bevált. „Amit már egyszer kitaláltak, azt már csak megőrizni kell”, hozzátéve saját szellemiségünket.
A Miegymás bolt elérhetőségei
A Miegymás Csomagolásmentes és Helyi termékek boltja Nagymaroson, a Vasút utca 45. szám alatt található. A bolt tulajdonosa és vezetője Németh Zsófia Nóra (Zsófa), a mindennapokban Kovács Eszter, Kovács Rita, Babai Róza és Kovács Réka (social media) segítik őt a teendőkben. A Börzsönyi Organikus Kert átvevőpontja. A helyszínt Pantali Bence (Szabadmag Közösségi Tér) bocsátotta a Miegymás rendelkezésére.
Friss hírek, események a bolt oldalán követhetők.
A bolt nyitvatartása – hétfő: 14–18;- kedd: 10–17; szerda: 10–18; csütörtök: 10–17; péntek: 10–18; szombat: 10-15 óráig; vasárnap: zárva. (Lejegyezte: Halupka Gábor) ♦