A 19. század második felében a városháza fölszintjén lévő helyiségekben boltok voltak. A legismertebb, Deutsch Mór könyv- és papírkereskedése volt. A bolt kezdetben nehezen tarthatta el a tulajdonosát, ezért a kereskedéshez tartozó külön helyiségben „málna- és czitrompezsgő és palack sör” is kapható volt. Az áruválaszték igen sokszínű volt – olvashatjuk a Tragor Ignác Múzeum munkatársai által összeállított várostörténeti visszaemlékezésben.
A korabeli képes naptárak, az egyre népszerűbbé váló – saját kiadású – képeslapok, helyi-, és országos újságok, mint pl. az „Ország-Világ”, a „Képes családi lapok” és a „Magyar népbarát” hetilapok is megvásárolhatók voltak a boltban, de mindezeken túl szinte minden bel- és külföldi lapra is elő lehetett fizetni nála. Később a divatos zeneművek kottáival is bővült a kínálat. A diákok beszerezhették az iskolaszereket, füzeteket, írószereket és tankönyveket is. Még ma is ismert történet, hogy a rettenthetetlen Zubovich Fedor kapitány lóháton akart bemenni a boltba. Miután Deutsch Mór ezt nehezményezte, Zubovich azzal vágott vissza, hogy jár a boltba elég szamár – utalva a diákokra -, miért ne mehetne be egy ló is.
Az olvasás iránti igény felkeltésének igen sajátos kereskedői módját is kitalálta Deutsch Mór: „A bosszuálló esküje” című regény mellé jutalmul egy kézi varrógépet is kapott a vásárló. 1899-ben már nem csupán árusította, de kölcsönözte is a könyveket.
1914-ben új bérlője lett a papírkereskedésnek. Az idős Deutsch Mór ekkor már Pesten élt a családjánál. 1918. május 1-jén, 85 évesen halt meg, szeretett városában temették el.
A múzeum továbbra is vár váci vonatkozású bolti termékeket, régi fotókat, dokumentumokat… ♦