vámutcaióvoda5

Édenkert a Vám utcai óvodában

A Bagolybükk Környezet- és Természetvédelmi Egyesület folytatja a „Természetbarát kert” pályázatuk nyertes kertjeinek bemutatását. A 23. kert, amit meglátogattak a Váci Alsóvárosi Óvoda. A Vám utcai óvoda – amelyet három éve kezdtek kialakítani – valódi édenkert – állapították meg az egyesület aktivistái, amit Facebook oldalukon részletesen is bemutatnak.

vámutcaióvoda3vn

Hogyan néz ki ez az édenkert?

Nagy, őshonos fák árnyékolják, többek közt hársak, mezei juhar. Ültettek számos gyümölcsfát – olyanokat, amelyekhez tudnak dalocskát is énekelni. Minden csoportnak van egy saját csemetéje.

A madárberkenye körül farönkökön madáritatók várják a szomjazókat, akik fürdenek is. „Ottlétünkkor egy rozsdafarkú ivott éppen. De nemcsak ott, hanem az egész kertben láthatunk madár- és rovaritatókat. Még a lepkéknek, gyíkoknak is jut. Mindet igénybe is veszik az élőlények. Az óvónénik az óvodásokkal együtt figyelik a cincéreket, gyíkot, lepkéket, madarakat – írják.

vámutcaióvodavn

 

Mindemellett komposztálnak az óvodában, zöldséget – most épp borsót, gyümölcsöt – epret termesztenek. Mindegyik csoportnak van saját ágyása. Az eprek raklapban teremnek.

Mindent körbe kell keríteni, így mindenki tudja, mire kell vigyázni, meddig szabad nyírni a füvet.

A növények körül színkóddal ellátva van kis kupakokon (újrahasznosítás!) a növények neve. Hiszen az ovisok nem tudnak olvasni, de azt tudják, hogy a pl. a zöld szín a fűszernövényt jelöli. Van itt egyebek mellett snidling, menta, citromfű, zsálya, kakukkfű. Az árnyékosabb részen árnyékliliomok, páfrány. Folyamatosan bővülnek a kertrészek, köztük a sziklakert.

vámutcaióvoda4vn

A beszámolóból kiderül, hogy óvodában szívesen látnak növényadományokat.

„Nagyon sok mindent magról szaporítottak vagy tőosztással. A csoportszobában együtt figyelik a gyerekekkel, ahogy kihajtanak a növénykék. Az egyik nagy kedvencük a mogyorófa tövében lakó Kupacs manó. Az ő segítségével kerülnek közelebb a gyerekek a természethez. Magasra hagyott gyeprész is van a beporzóknak. A „Futrinka utcába” zöld gyík is beköltözött. A sünsarkot az Aprótalpak élményösvénye mellett pedig valóban elfoglalta egy sün. Nagy ötlet, hogy a fa alá padokat is telepítettek, így van kapcsolat a fa és a gyerekek között. Mókus is jár, van etetője neki is, nemcsak a madaraknak, de békának is lett kialakítva hely.” ♦