Jelentősen nőtt a munkába visszatérő kisgyermekes édesanyák száma az elmúlt két évben. A változás mögött a rugalmas munkalehetőségek terjedése és a munkáltatók nyitottabb hozzáállása áll, ami új reményt ad a kismamáknak is, akik korábban nehezen tudtak visszatérni a munka világába – derül ki a WHC Csoport anyák napja alkalmából készített elemzéséből.
A WHC adatai szerint 2023 tavasza óta többszörösére nőtt azoknak a nőknek a száma, akik szövetkezeti foglalkoztatás keretében helyezkedtek el kisgyermekes szülőként. Egyre többen döntenek úgy, hogy akár már a GYED ideje alatt is munkát vállalnak, igazodva saját családi helyzetükhöz és lehetőségeikhez.
„A kisgyermekesek nem különleges igényűek – csak egyszerűen más élethelyzetben vannak. Éppen ezért rendszerszintű rugalmasságra van szükség, nem egyéni kivételezésre” – hangsúlyozta Margitics Ákos, a WHC Csoport szövetkezeti-szolgáltatás üzletágvezetője.
A visszatérő édesanyák jellemzően heti 8 és 30 óra közötti munkaidővel vállalnak állást – a lehetőségek pedig földrajzi elhelyezkedés szerint is eltérnek. Budapesten például leginkább adminisztratív vagy szellemi munkakörökben dolgoznak a kismamák, míg a közép-nyugati régióban már vegyesebb a kép: itt a fizikai és irodai munkák is népszerűek – például könyvelés, HR vagy kézi összeszerelés. A nyugati országrészben ugyanakkor az édesanyák többsége fizikai munkakörökben helyezkedik el, többek között takarítóként vagy konyhai kisegítőként.
Fontos szempont, hogy a legtöbben olyan munkát keresnek, amelyhez már van tapasztalatuk. A visszatérő kismamák megbízhatóságukkal és lojalitásukkal értékes tagjai lehetnek a munkahelyi közösségeknek – még akkor is, ha korlátozottabb lehetőségekkel rendelkeznek a piacon.
Nem maga a munkavégzés, hanem sokkal inkább a körülmények okozzák a legtöbb nehézséget: a bölcsődei férőhelyek hiánya, a beteg gyermekek miatti távollétek vagy a munkába járás megszervezése mind olyan tényezők, amelyek fokozott rugalmasságot igényelnek – mind a munkáltatóktól, mind a családoktól.
A szakértők szerint azok a munkáltatók, akik felismerik a kisgyermekesekben rejlő potenciált, nemcsak társadalmilag felelős döntést hoznak, hanem versenyelőnyre is szert tehetnek. A rugalmas hozzáállás, a nyitott gondolkodás és az együttműködés ma már nem extra, hanem elvárás – amit egyre több vállalat be is épít a mindennapi gyakorlatába. (Fotó: WHC)♦