Chondromatidou Barbara kiállítása nyílt meg a Margaréta Kávéházban. Évek óta láthatjuk a Vácon élő, különböző nemzetiségeket képviselő művészek alkotásait a kávéházban, ebből is tudható, hogy mennyire színes a helyi kulturális élet. A jelenlegi kiállítás a Váci Görög Nemzetiségi Önkormányzat és a kávéház szervezésében valósult meg. A kiállítást Sarantis Mantzourakis, a nemzetiségi önkormányzat elnöke nyitotta meg, bemutatta a képeket, és az alkotót.
Az elnök elmondta, hogy az országban a különböző nemzetiségek által képviselt kultúra, művészet az életünk fontos része. Így a görög nemzetiség is szeretné megmutatni nem csak Vácon, de országszerte, hogy a saját nemzetiségüknek milyen értékeik vannak. Barbarával kapcsolatban megtudhattuk, hogyan ismerkedtek meg. Tudni lehet, hogy Barbara édesapja szintén művész volt, elismert szobrászművész. Számos műve látható az országban. Innen fakad tehát a művészet iránti hajlam. Sarantis Mantzourakis javasolta Barbarának, hogy ami benne van, a lelkében, azt fesse le, adja ki magából.
Aztán Barbara évekkel ezelőtt elindult ezen az úton. A kiállítási anyag mondhatni friss képekből áll, hiszen 1-2 éve készültek. Egyedi szín és formahasználat jellemzi a festményeket. A képek tulajdonképpen portrék, tehát arcokra fókuszálnak. Tudni kell még a festőről, hogy autodidakta, tehát önképző módon sajátította el a festészetet és így is fejlődik tovább a képi világa. Ezáltal az utóbbi időben sokat változott a kifejezési módja, több technikát alkalmaz. Ami viszont közös, az egyedi, csak rá jellemző stílus.
Sarantis Mantzourakis fontosnak tartja, hogy a görög nemzetiség világa minél inkább megismerhető legyen. A görögségben művészeti értelemben nagyon sok minden van. Kifejtette azt is, hogy jelenleg egy kutatást végez a magyarországi görög népzenéről, pontosabban, hogy milyen zenei világot hoztak annak idején a nagyszülők, szülők, tehát a korábban betelepült ősök. Nagyon sok történet van, ami így, zenei értelemben fogalmazódik meg. A hagyományos görög zenét egyébként hamarosan élvezhetjük a Margaréta Kávéházban egy görög est keretében.
Barbara, kérdésemre elmondta, hogy görög származású, apai és anyai ágon is. Tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a MAOE-nak, a Művészeti Alap jogutód szervezetének, festészeti szakosztályon, így hivatásos művészként alkot. Részt vesz az idén Hajdú-Bihar vármegyében rendezett Tavaszi Tárlaton is. Édesapja Hondromatidisz Rigasz szobrászművész volt, így kora gyermekkora óta a művészet bűvöletében él. Magyarországot tartja hazájának, de kisebb, nagyobb megszakításokkal élt Görögországban, Németországban és Angliában is. Persze érdekelt a festészete is, annak részletei. Ahogy fogalmazott, főleg olajfestményeket készít, szívesen vesz részt akciófestészeti programokon, az idén negyedik alkalommal volt meghívott alkotó a Festum Varadinum programján Nagyváradon. A váci Margaréta Kávéházban rendezett kiállításán főleg pasztellképek szerepelnek, a portré műfajának sajátosságait kívánta felvonultatni. Alkotásaival a belső konfliktusok harmóniáját szeretné kifejezni. Munkái a realitás és az irracionalitás határán mozognak. Festményeit a fauvizmushoz hasonlítják. Inkább a modernitás, mint a kortárs vizuális jelenségek definiálják alkotásait. A lét mélyebb rezdüléseire kíván reflektálni. ♦